UKE: ruszyły konsultacje aukcji na pasma LTE 800 MHz i 2,6 GHz

Newsy
Opinie: 2

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosiła dziś rozpoczęcie konsultacji pierwszej w Polsce aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz.

Przedmiotem konsultowanej aukcji jest 12 rezerwacji częstotliwości, w tym:

  • 5 bloków częstotliwości o szerokości 2x5 MHz każdy z pasma 800 MHz oraz
  • 7 bloków częstotliwości o szerokości 2x10 MHz każdy z pasma 2,6 GHz.

Oferowane zasoby częstotliwości są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej na obszarze całej Polski. Zwycięzcy aukcji będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat od dnia doręczenia decyzji Prezesa UKE w sprawie rezerwacji tych częstotliwości.

Projekt konsultowanej dokumentacji aukcyjnej przewiduje, że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji (przy uwzględnieniu zapisów dotyczących grupy kapitałowej wskazanych w dokumentacji aukcyjnej) będzie mógł w wyniku jej przeprowadzenia uzyskać:

  • maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (co stanowi łącznie 20 MHz widma z pasma 800 MHz),
  • maksymalnie trzy rezerwacje częstotliwości z pasma 2,6 GHz (co stanowi łącznie 60 MHz widma z pasma 2,6 GHz).

Jednakże nie dotyczy to uczestników aukcji, którzy posiadają już rezerwacje częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej (tj. z zakresu 791-821 MHz oraz 832-862 MHz oraz częstotliwości z zakresu 824-830 MHz oraz 869‑875 MHz) lub z pasma 900 MHz (jako częstotliwości z pasma 900 MHz rozumie się zakres 880-915 MHz i 925-960 MHz). Mogą oni ubiegać się jedynie o taką liczbę rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz, której posiadanie nie doprowadzi do przekroczenia 40 MHz łącznie posiadanego przez uczestnika aukcji widma częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej i pasma 900 MHz.

Pierwsza w Polsce aukcja na rezerwację częstotliwości będzie przeprowadzona za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Aukcyjnego (ESA), wykorzystywanego do składania ofert oraz do wymiany informacji pomiędzy uczestnikiefm aukcji a komisją aukcyjną. Uczestnicy aukcji będą mieli okazję zapoznać się z obsługą ESA podczas aukcji próbnej, która odbędzie się co najmniej 10 dni roboczych przed rozpoczęciem II etapu aukcji. Zostanie również przeprowadzone szkolenie oraz przygotowana instrukcja obsługi systemu. Dostęp do systemu dla uczestników zakwalifikowanych do II etapu aukcji będzie możliwy za pośrednictwem sieci Internet po uprzednim zalogowaniu.

Będzie to aukcja równoczesna, rosnąca, wielorundowa (SMRA - Simultaneous Multiple Round Ascending). Oznacza to, iż wszystkie bloki częstotliwości są dostępne jednocześnie, cena bloku częstotliwości będzie rosła po każdej rundzie, a przewidzianych jest wiele rund aukcji. Czas trwania jednej rundy licytacji może być różny, nie krótszy jednak niż 60 minut.

Proponowana w konsultacjach cena wywoławcza wynosi 250 mln zł za jeden blok częstotliwości z pasma 800 MHz oraz 50 mln zł za 1 blok z pasma 2,6 GHz. W finale aukcji dla każdego bloku częstotliwości zostanie dokonana odrębna ocena za kryterium wysokości kwoty zadeklarowanej.

Uczestnicy aukcji będą zobowiązani do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Ponadto uczestnicy aukcji, którzy otrzymają rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz, będą zobowiązani do pokrycia zasięgiem własnej sieci z wykorzystaniem przyznanych częstotliwości minimum 90% gmin wskazanych przez Prezesa UKE:

  • w terminie 24 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości. Gminy oznaczone na mapie w kolorze czerwonym.
  • w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji. Gminy o liczbie mieszkańców do 30 tysięcy mieszkańców. Takich gmin jest w Polsce 1053. Gminy oznaczone kolorem pomarańczowym.
  • w terminie 48 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji. Gminy o liczbie mieszkańców od 30 tys. do 50 tys. Takich gmin jest w Polsce 91. Gminy oznaczone kolorem niebieskim.

Zaoferowane w aukcji częstotliwości mogą być wykorzystane przede wszystkim do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji danych w sieciach mobilnych, np. zgodnie z najnowszym standardem LTE - Long Term Evolution.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Tomala pisze: 2013-08-21 16:03
    Hmm, Ale ze jak to teraz jakieś przetargi?? a AERO już przecież buduje sieć LTE na 2600 ?!?! i się nie wyrabiali z terminem i dlatego mamy AERO na 900 3 lata dłużej za darmoszkę, a potem jak już zrobią tą sieć LTE na 2600 to będą ją przez dwa lata udostępniać....
    0
  • Users Avatars Mini
    anonim pisze: 2013-08-24 06:51
    I tak oto nasze kochane państwo znów łupi swoich obywateli na grube miliardy, sprzedając nam pasma. Co prawda kupią je operatorzy, ale w końcu i tak zapłacimy my, użytkownicy. Czy to łupienie Polaków się kiedyś skończy?
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: