Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zwróciła się 1 czerwca br. do Telekomunikacji Polskiej o wyjaśnienie, dlaczego skierowała w ostatnim czasie do swoich abonentów, którzy mają podpisaną umowę o preselekcję z innym operatorem, wypełniony formularz „zlecenie preselekcji TP”, narzucający korzystanie z usług świadczonych przez TP.
W odczuciu abonentów działania podejmowane przez TP odbierane są jako naruszające ich uprawnienia do swobodnego wyboru dostawcy usług telekomunikacyjnych oraz ograniczające konkurencję. Przedstawiony sposób i tryb pozyskiwania klientów przez TP nie wypełnia znamion typowej oferty handlowej, co wzbudza zaniepokojenie ze strony abonentów, którzy zasygnalizowali zauważone nieprawidłowości.
Jak wynika z przesłanych do UKE materiałów przedmiotowe pismo jest kierowanie do wszystkich indywidualnych abonentów TP wraz z załączonym i już wypełnionym formularzem „zlecenie preselekcji TP”. Formularz po podpisaniu przez abonenta i odesłaniu do Operatora, stanowić będzie podstawę do świadczenia usług krajowych i międzynarodowych przez TP.
Wypełniony formularz „zlecenie preselekcji TP” pozbawia abonentów możliwości wyboru rodzaju usług telekomunikacyjnych, co stoi w sprzeczności z określonym w art. 72 ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne uprawnieniem do swobodnego wyboru zakresu usług oraz ich dostawcy. W efekcie takie działanie narusza także zasady uczciwej konkurencji.
Ponadto zawarta w formularzu niejasna i niepełna informacja co do zasad wyboru zakresu usług i ich dostawców może powodować nieświadome zmiany w dotychczas obowiązujących umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych, wywołując niekorzystne skutki na rzecz operatorów alternatywnych.
Do pisma TP załączono kopertę zwrotną i wyznaczono 14-dniowy termin na jego odesłanie, co może być odbierane jako obowiązek podpisania formularza przez abonenta.
Analiza treści opracowanego przez TP formularza wskazuje na niewłaściwe postępowanie Operatora i w związku z tym Prezes UKE wystąpił do TP o wyjaśnienie powstałych wątpliwości. W przypadku stwierdzenia naruszenia uprawnień abonentów w zakresie wyboru dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych lub stosowania praktyk nieuczciwej konkurencji zostaną podjęte stosowne kroki zapobiegające takim zjawiskom, włącznie z zastosowaniem przewidzianych ustawą sankcji.