UKE sprawdziło 104 tablety - 47 było OK

Newsy
Opinie: 8

UKE przeprowadziło kontrolę tabletów sprzedawanych w naszym kraju. Kontrola urzędu wykazała, że połowa skontrolowanych tabletów nie spełniała wymagań formalnych lub technicznych.

Kontrolerzy UKE weryfikowali dokumentację wyrobów, poprawność naniesienia na wyrobie oznakowania zgodności CE oraz przeprowadzali badania laboratoryjne w zakresie wymagań określonych dla urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo – odbiorczych oraz w zakresie wymagań kompatybilności elektromagnetycznej.

Producent, który wprowadza tablet do obrotu powinien:

  • przeprowadzić ocenę zgodności z wymaganiami;
  • wystawić deklarację zgodności;
  • nanieść oznakowanie CE;
  • dołączyć do tabletu deklarację zgodności lub oświadczenie o spełnianiu wymagań;
    dołączyć informację umożliwiającą identyfikację kraju lub obszaru geograficznego, na którym dane urządzenie może być wykorzystywane;
  • dołączyć informację umożliwiającą ustalenie zakończeń sieci publicznej, do których dane urządzenie może być dołączane.

Procedurze kontrolnej poddano 104 wytypowane losowo urządzenia. Dodatkowo próbki 31% kontrolowanych wyrobów poddano szczegółowym badaniom laboratoryjnym.

Jedynie w stosunku do 47 skontrolowanych urządzeń (co stanowi udział na poziomie ok. 45%) nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

W 43 przypadkach podmioty odpowiedzialne za wprowadzenie wyrobów do obrotu skutecznie usunęły stwierdzone w kontroli nieprawidłowości w taki sposób, aby wyrób mógł pozostać w sprzedaży. Oznacza to, że docelowo w wyniku kontroli Prezesa UKE udział urządzeń spełniających wymagania osiągnął w chwili obecnej poziom ok. 87%.

Spośród pozostałych 14 urządzeń, które nie spełniały wymagań - 3 zostały wycofane z rynku, a w dwóch przypadkach Prezes UKE wydał zakaz udostępniania wyrobu. W stosunku do pozostałych 11 wyrobów nadano bieg postępowaniom administracyjnym.

Przeprowadzona przez UKE kampania pomiarowa wykazała, że znaczna część znajdujących się na rynku wyrobów nie spełnia wymagań. Co istotniejsze dla konsumenta, badania laboratoryjne znacznej części urządzeń wykazały, że nie spełniają one wymagań zasadniczych (dotyczących wymagań konstrukcyjnych) i wymagają poprawy.

Urządzenia, które nie spełniają wymagań zasadniczych w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach zasilania, mogą zakłócać pracę innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci zasilającej. Zaburzenia przewodzone przenoszą się poprzez kable instalacji elektrycznej, a najczęściej objawiają się zakłóceniami w pracy odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Urządzenia nie spełniające wymagań zasadniczych w zakresie natężenia pola zaburzeń mogą zakłócać pracę innych urządzeń działających w otoczeniu takiego urządzenia. Zaburzenia promieniowane docierają do innych urządzeń pracującym w otoczeniu w postaci fal elektromagnetycznych. Zaburzenia promieniowane mogą zakłócać, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie innych urządzeń wykorzystujących komunikację radiową.

Przedsiębiorcom, którzy nie usuną niezgodności w toku postępowania administracyjnego nałożone mogą zostać następujące sankcje:

  • nakazanie wycofania wyrobu z obrotu lub z użytku;
  • zakazanie udostępniania wyrobu;
  • ograniczenie udostępniania wyrobu;
  • nakazanie stronie postępowania powiadomienia konsumentów lub użytkowników wyrobu o stwierdzonych niezgodnościach z zasadniczymi lub innymi wymaganiami, określając termin i sposób powiadomienia;
  • nakazać odkupienie wyrobu na żądanie osób, które faktycznie nim władają, a w przypadku stwierdzenia, że wyrób stwarza poważne zagrożenie, którego nie można wyeliminować w inny sposób nakazać zniszczenie wyrobu na koszt strony postępowania.

Pozytywnie należy natomiast ocenić współpracę większości przedsiębiorców wprowadzających wyroby do obrotu z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz podjęte przez nich działania naprawcze w stosunku do wyrobów niezgodnych.

Poniżej jest dostępny pełny raport z badania tabletów wraz z opisem stwierdzonych nieprawidłowości w stosunku do poszczególnych wyrobów.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    toczek pisze: 2013-12-14 00:32
    W sprawozdaniu wymienione są marki i modele poddane badaniom i nie zdziwiły mnie zastrzeżenia UKE do większości z tych, uznawanych za tzw. tanie marki. Ale jest jeden niechlubny wyjątek wśród tych "Markowych", Lenovo, i szczerze mówiąc jestem niemile zaskoczony. Jeżeli firma olewa wymogi formalno-prawne obowiązujące w Polsce, to czego może się spodziewać szary użytkownik sprzętu Lenovo w przypadku ewentualnej reklamacji ?
    2
  • Users Avatars Mini
    a przetarg na 800mhz? pisze: 2013-12-14 08:13
    Moze tym by sie szanowne uke zajelo zamiast tablety ogladac.
    0
  • Users Avatars Mini
    Prawda pisze: 2013-12-14 10:53
    Albo Apple i ich tabletami. Zero polskiego papiera w środku.
    -1
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2013-12-14 12:22
    Niech UKE zajmie się lepiej kontrolą radiotelefonów VHF chinskich firm bao woux i innych, oraz róznych oszołomów z pasma PMR446.
    4
  • Users Avatars Mini
    kle pisze: 2013-12-15 10:42
    Apple ma polski papier jak zamówisz tablet przeznaczony na rynek polski. Jednak większość sklepów bierze ipady z rynku hiszpańskiego (bo taniej).
    0
  • Users Avatars Mini
    Jarek pisze: 2013-12-15 21:38
    Czy UKE mogłoby sprawdzić jakość usług mobilnych chociażby w najwiekszych miastach oraz na najważniejszych arteriach komunikacyjnych kraju? Np na trasie Warszawa-Wrocław w wielu miejscach nie ma sygnału albo jest Edge... tak Edge, to jest ta technologia która była przed 3G (10 lat temu)... Ale UKE sprawdza tablety...
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2013-12-16 12:23
    @ Jarek UKE niby jest od zajmowania się różnymi nieprawidłowościami i problemami konsumentów. Trzeba im pisać, wysyłać mejle masowo. Screenshoty dla potwierdzenia. Powinni reagować na takie rzeczy (przynajmniej teoretycznie).
    0
  • Users Avatars Mini
    Jarek pisze: 2013-12-17 18:48
    UKE jest do porządnego przewietrzenia... pieści się z operatorami zamiast stawiać ich do pionu...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: