UKE opublikowało wyniki badań sieci GSM 900/1800 i UMTS w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Olsztyna. Urząd przygotowuje podobne dane dotyczące kolejnych aglomeracji.
Samochody pomiarowe przejechały łącznie 1915 km na terenie czterech miast. Badanie trwało od 31 sierpnia do 30 września 2009 r. w godzinach wzmożonego ruchu w sieciach komórkowych, to jest między 15.00 a 19.00. Przeprowadzono 74 godziny pomiarów, podczas których badano sieci czterech operatorów jednocześnie:
1.Polkomtela - sieć Plus,
2.Polskiej Telefonii Cyfrowej - sieć ERA,
3.Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel - sieć Orange,
4.P4 - sieć Play.
Telefony w samochodach pomiarowych pracowały w trybie automatycznego wyboru sieci. Mierzone były parametry:
poziom odebranego sygnału RxLev dla GSM900/1800, decydujący o zasięgu sieci,
poziom realizacji połączeń pod kątem blokowania i przerywania połączeń (NQA),
badanie jakości transmisji mowy (PESQ).
Zgromadzone wyniki z kilku sesji pomiarowych zostały połączone dla poszczególnych miast i przeanalizowane pod kątem pokrycia miasta sygnałem telefonii komórkowej GSM 900/1800 i UMTS oraz wykonanych połączeń telefonicznych.
Na mapach można zobaczyć tylko te miejsca, w których nastąpiło zerwanie bądź zablokowanie połączenia.
W przypadku wskaźnika PESQ, określającego jakość połączenia, na mapach pozostawiono tylko te miejsca, gdzie wartość pomiaru była równa lub mniejsza od 3. Uzyskanie wartości poniżej 2,7 (czerwona kropka) świadczy o bardzo złej jakości przesyłanego sygnału, a od 2,7 do 3 może spowodować, że jakość głosu w słuchawce telefonu będzie kiepska (pomarańczowa kropka).
Mapa z wynikami badań znajduje się tutaj