Według nieoficjalnych informacji, sieć Era prowadzi bardzo zaawansowane prace nad uruchomieniem sieci UMTS na terenie Warszawy. Już w połowie roku na terenie stolicy i okolic ma działać około 100 stacji nadawczych UMTS. Do końca roku ma ich być kilkaset. Nie wiadomo, czy sieć UMTS zostanie udostępniona komercyjnie w tym roku, czy będą prowadzone jedynie zaawansowane testy nowej technologii.
W Cannes swoją strategię UMTS zaprezentowała także cała grupa T-Mobile International. Hasło wiodące nowej strategii to "3G is vital but not enough". Szef T-Mobile, Rene Obermann, zaprezentował nową koncepcję integracji oferty GSM 2.5G (GPRS, EDGE), 3G oraz WLAN. Już na targach CeBIT mają zastać zaprezentowane nowe taryfy UMTS uwzględniające konwergencję UMTS z technologią WLAN. Według Obermanna, najważniejsze dla klienta będzie to, że nie będzie on miał żadnych kłopotów z konfiguracją urządzeń, które automatycznie będą przełączały się na szybszą lub wolniejszą technologię transmisji w zależności od jej dostępności na danym obszarze.
Obecnie T-Mobile jest największym operatorem WLAN na świecie. Sieć T-Mobile Hotspot ma obecnie 4100 punktów dostępowych w USA oraz 700 w Europie. W styczniu poprzez WLAN T-Mobile przetransmitowano 4.7 tetrabajta danych. Do końca bieżącego roku T-Mobile chce być operatorem 10 tys. hotspotów. Operator nie chciał zdradzić przychodów jakie czerpie z transmisji danych poprzez WLAN.
Klienci WLAN T-Mobile według sposobu płatności:
pay per use - 61%
abonament - 39 %
Przychody WLAN:
pay per use - 26 %
abonament - 74 %