Komisja Europejska znowu ostro atakuje ceny raomingu

Newsy
Opinie: 11

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego z udziałem 28 tys. obywateli, 94 proc. Europejczyków, którzy udają się za granicę, ogranicza korzystanie z usług sieci komórkowych - powodem są opłaty za roaming.

Podczas gdy będąc we własnym kraju, w coraz większym stopniu korzystamy z komórek, w szczególności z usług mobilnej transmisji danych, zawyżone opłaty za roaming mają istotny wpływ na nasze zachowania za granicą:

  • 47 proc. osób nigdy nie korzysta z mobilnego internetu w innym kraju UE.
  • Tylko co dziesiąta osoba korzysta z poczty elektronicznej w telefonie w taki sam sposób, jak we własnym kraju.
  • Ponad jedna czwarta badanych po prostu wyłącza telefon, gdy wyjeżdża do innego kraju UE.
  • Miliony posiadaczy telefonów wysyła SMS-y, nie chcąc płacić za połączenia.

Osoby, które często podróżują – najbardziej łakomy kąsek na potencjalnym rynku – wyłączają funkcję transmisji danych w telefonie komórkowym częściej niż podróżujący sporadycznie. Zdaniem Komisji wynika to z faktu, że osoby, które często podróżują, są lepiej poinformowane o rzeczywistych kosztach transmisji danych w roamingu w Europie niż ci, którzy wyjeżdżają za granicę tylko od czasu do czasu.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes stwierdziła: „Te dane to dla mnie prawdziwy szok. Wynika z nich jasno, że musimy dokończyć dzieła i znieść opłaty roamingowe. Konsumenci bardzo ograniczają korzystanie z telefonu, co nie ma sensu także z punktu widzenia firm telekomunikacyjnych. Nie chodzi tylko o problemy urlopowiczów z operatorami telekomunikacyjnymi. Z powodu roamingu miliony przedsiębiorstw narażone są na dodatkowe koszty. Potencjalne zyski tracą także np. twórcy aplikacji. Roaming nie ma sensu na jednolitym rynku – to zjawisko jest nieracjonalne z punktu widzenia ekonomii”.

Podczas gdy branża aplikacji rozwija się bardzo dynamicznie (IP/14/145), takie bariery jak opłaty roamingowe mogą hamować rozwój niektórych części tego sektora. Dotyczy to szczególnie aplikacji z przewodnikami turystycznymi i mapami oraz aplikacji fotograficznych.

Konsumenci ograniczają korzystanie z komórek nie tylko za granicą. Również we własnym kraju 70 proc. osób ogranicza połączenia do innych krajów UE ze względu na koszty.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Komisji wynika, że wyjeżdżając do innego kraju UE, 28 proc. osób wyłącza telefon. Tylko 8 proc., będąc za granicą, dzwoni z telefonu komórkowego równie często jak w kraju. 3 osoby na 10 nigdy nie dzwonią z zagranicy.

Będąc za granicą, trochę więcej osób wysyła SMS-y niż dzwoni. 2 osoby na 10 korzystają z SMS-ów w taki sam sposób, jak w domu. Według sondażu co czwarty podróżny nigdy nie wysyła SMS-a z zagranicy.

Dane dotyczące korzystania za granicą z mobilnego internetu są jeszcze bardziej dramatyczne. Niemal połowa respondentów (47 proc.) nigdy nie wysyła e-mali ani nie korzysta z mediów społecznościowych w innym kraju UE. W ten sam sposób, co w domu, korzysta z maili tylko co dziesiąta osoba, a z mediów społecznościowych – co dwudziesta.

Poza tym osoby, które często podróżują, częściej niż sporadycznie podróżujący wyłączają funkcję transmisji danych w telefonie komórkowym – odpowiednio 33 i 16 proc. Z sondażu można wysnuć wniosek, że tak duża różnica spowodowana jest faktem, że osoby często wyjeżdżające są lepiej poinformowane o rzeczywistych kosztach transmisji danych w roamingu w Europie niż ci, którzy rzadziej podróżują.

Jednocześnie, dzięki obowiązującym przepisom w sprawie roamingu i obniżeniu cen, od 2008 r. odnotowaliśmy zaskakujący wzrost korzystania z mobilnej transmisji danych w roamingu w UE – aż o 1 500 proc. Jako że korzystanie z usług mobilnej transmisji danych we własnym kraju staje się generalnie coraz bardziej powszechne, fakt, że wielu posiadaczy telefonów ogranicza używanie takich usług podczas pobytu za granicą, jest przejawem niepokojącej tendencji. Zarówno nowa branża producentów aplikacji, jak i operatorzy sieci komórkowych, mogą stracić szansę na rozwój i zwiększenie obrotów.

Składając wniosek ustawodawczy w sprawie łączności na całym kontynencie (MEMO/13/779), Komisja wezwała ustawodawców Unii Europejskiej – Parlament Europejski i Radę – do utworzenia jednolitego rynku, który obejmie zarówno rozmowy telefoniczne, jak i surfowanie w internecie. Kombinacja obowiązków prawnych i zachęt rynkowych ma skłonić operatorów komórkowych do takiego rozszerzenia krajowych planów lub pakietów taryfowych, by najpóźniej do 2016 r. klienci w całej Unii mogli korzystać z telefonów i smartfonów w czasie podróży po terytorium całej UE, płacąc za te usługi po cenach krajowych (korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju). Dzięki przepisom przyjętym w 2012 r. klienci będą mieli także prawo (od lipca 2014 r.) do rezygnacji z usług swojego operatora na czas podróży za granicę. W takim przypadku będzie można skorzystać z tańszych usług roamingu oferowanych przez lokalnego operatora w kraju pobytu lub przez konkurencyjnego operatora we własnym kraju. W żadnej z tych sytuacji nie będzie trzeba zmieniać karty SIM.

Rozwiązania te mają na celu stworzenie prawdziwie europejskiej przestrzeni telekomunikacyjnej dzięki stopniowemu usuwaniu, a następnie wyeliminowaniu różnic w opłatach za połączenia krajowe, roaming oraz połączenia wewnątrzunijne.

Jeszcze kilka lat temu roaming stanowił dużo większy problem, zanim UE wprowadziła pułapy cen w 2008 r. Od tamtej pory konsumenci mogli zaobserwować:

  • spadek cen detalicznych połączeń telefonicznych i SMS-ów – o 80 %
  • spadek cen mobilnej transmisji danych – nawet o 91 proc.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Wielkopolanin pisze: 2014-02-18 08:05
    Czekamy na czyny a nie na propagandę!
    1
  • Users Avatars Mini
    Jarek pisze: 2014-02-18 11:15
    Myślę, że coś się powoli zacznie zmieniać. W końcu TM USA już zdecydowało się na zniesienie roamingu, więc w Europie też coś powinno się ruszyć (z pomocą UE, czy też bez).
    0
  • Users Avatars Mini
    Twój nick, imię lub nazwisko pisze: 2014-02-18 15:28
    jak to sie bedzie odbywalo: "Dzięki przepisom przyjętym w 2012 r. klienci będą mieli także prawo (od lipca 2014 r.) do rezygnacji z usług swojego operatora na czas podróży za granicę. W takim przypadku będzie można skorzystać z tańszych usług roamingu oferowanych przez lokalnego operatora w kraju pobytu lub przez konkurencyjnego operatora we własnym kraju. W żadnej z tych sytuacji nie będzie trzeba zmieniać karty SIM."
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2014-02-18 15:57
    Ceny netu to po prostu skandal. Pora na normalność.
    1
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2014-02-18 19:24
    Wreszcie po tylu latach dojenia abonentów w roamingu Komisja za przeproszeniem Europejska się obudziła? A gdzie oni byli 15 lat temu? To że ktoś jest w roamingu wcale nie uzasadnia okradania go kilkaset procent więcej, to zwykłe ZŁODZIEJSTWO I ZACHŁANNOŚĆ operatorów, nic więcej. Inżynierowie tworzą standardy, uzgadnia się przydziały częstotliwości, wszystko technicznie działa tylko banda złodziei zabija to cenami.
    2
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2014-02-18 22:23
    takiej nellie to można sie przestraszyć , mówić to ona sobie może, nie pierwszy raz zresztą ale działań nie widać.
    0
  • Users Avatars Mini
    RGG pisze: 2014-02-19 07:07
    O realnych obniżkach cen roamingu świadczą nowe plany taryfowe jakie pojawiają sie u operatorów. Np. w Orange PL, gdzie połączenia wewnątrz UE realizowane są w cenie od 20 gr / min. Jeszcze niedawno, ceny były liczone w 'pełnych złotówkach'. Myślę, ze w czasie ok. 1-2 lat, nastanie 'normalność' z temacie internetu - operatorzy będą szukać nowych źródeł zysku, a ten wygeneruje wzrost transmisji danych spowodowany obniżką jego kosztów.
    0
  • Users Avatars Mini
    rob pisze: 2014-02-19 19:10
    Czas pokaże....do lipca juz nie dlugo....ja nie wierze w zniesienie oplat reaomingowych ale 0,01centa jest do przyjęcia bo to zawsze 4,2gr. Tylko w różnych krajach różny podatek VAT jest,u nas aż 23%trzeba doliczyć,a w Niemczech 19%....czas pokaże a jeśli chodzi o Internet to potrwa to jeszcze parę ladnych lat a tym bardziej ze wybory do europarlamentu są wiec moze wszystko sie przychamowac....
    0
  • Users Avatars Mini
    Wielkopolanin pisze: 2014-02-20 06:17
    zapraszam na lekturę: http://fnetmobile.wordpress.com/2014/02/15/aldi-talk-eliminiert-ab-dem-3-marz-die-roaming-gebuhren-im-europaischen-ausland/
    0
  • Users Avatars Mini
    Wielkpolanin pisze: 2014-02-21 09:35
    Niemcy już znoszą roaming od 3 marca 2014 np. w sieci Aldi Talk co potwierdza biuro prasowe operatora E-Plus- i prosze nie wycinać moich wczesniejszych komentarzy bo portal ten w taki sposób zaczyna tracić sens a chyba nie o to chodzi.
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2014-02-27 15:57
    Jeżeli post jest reklamą lub przekracza dopuszczalne bariery kultury wypowiedzi wtedy jest usuwany. Być może został usunięty przez pomyłkę :)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: