UOKiK wpuszcza konkurencyjnych operatorów na osiedla

Newsy
Żródło: UOKiK
Opinie: 2
Opinie: 2

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę. Postępowanie zostało wszczęte przez UOKiK w styczniu 2008 roku na skutek zawiadomienia przez prywatnego operatora telekomunikacyjnego. Zarzucał on developerowi – spółce Rafin - ograniczanie konkurencji na jednym z wrocławskich osiedli.

Przedsiębiorcy chcieli świadczyć usługi w obrębie osiedla, na którym funkcjonował już duży operator telekomunikacyjny. Pomimo spełniania wszelkich wymagań, developer odmówił im możliwości instalacji urządzeń i kabli, tym samym uniemożliwiając świadczenie przez nich usług telekomunikacyjnych na terenie inwestycji.

Zgodnie z przepisami właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest zobowiązany umożliwić operatorom m.in instalowanie na nieruchomości urządzeń, przeprowadzanie linii kablowych oraz ich eksploatację i konserwację. Jak ustalił w toku postępowania Urząd, spółka odmówiła takiej możliwości operatorom.

Prezes UOKiK uznała, że działanie developera nie dopuszczało do utworzenia lub rozwinięcia się warunków swobodnej konkurencji i nałożyła karę ponad 11 tys. zł, nakazując zaniechanie stosowania tej praktyki.

Decyzja nie jest ostateczna. Spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  sebekr-1 pisze: 2008-11-14 12:01
  Najwyższy czas że się za to zabrali, co się dzieje na osiedlach to kosmos. Miszkańcy chcą, developer nie - bo najczęściej internet świadczy jakaś zaprzyjaźniona firma z "rodziny"
  0
 • Users Avatars Mini
  mops pisze: 2008-11-15 11:25
  Zgadzam się z przedmówcą. Niedawno odebrałem mieszkanie i jestem skazany na jakąś lokalną firemkę. To skandal, kupując mieszkanie za duże pieniądze jesteśmy skazani na jednego operatora w moim przypadku świadczącego usługi na bardzo niskim poziomie.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: