Prezes URT zgłosił sprzeciw wobec przedłożonego przez TP S.A. projektu zmiany cennika usług powszechnych, dotyczącego wprowadzenia "Oferty TP S.A. Biznes".
W świetle przepisów Prawa telekomunikacyjnego usługi powszechne powinny być dostępne każdemu użytkownikowi z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie. Ponadto zasada równego traktowania użytkowników powinna być rozumiana jako zakaz ustalania przez operatora takich warunków świadczenia usług telekomunikacyjnych, które dyskryminują lub w sposób nieuzasadniony powodują uprzywilejowanie poszczególnych grup adresatów.
W przedłożonym Prezesowi URT projekcie, TP S.A. postanawia, że "...oferta jest skierowana do klientów biznesowych. Korzystanie z oferty jest uzależnione od przedstawienia zaświadczenia o nadaniu numeru REGON". Ponadto mogą z niej korzystać jedynie abonenci, którzy wybrali Pakiet Standard lub Octopus Standard. TP S.A. zróżnicowała tym samym abonentów ww. pakietów, na tych którzy prowadzą działalność gospodarczą i tych, którzy jej nie prowadzą. W efekcie TP S.A. ogranicza abonentom pakietu standardowego, nie prowadzącym działalności gospodarczej, prawo dokonania wyboru oferty, która dla nich jest najbardziej korzystna.
Dodatkowo TP S.A. zastrzega sobie prawo do ograniczenia oferowania usług w ramach "Oferty TP S.A. Biznes" w zależności od możliwości technicznych sieci TP S.A. Jednakże nie jest możliwe ustalenie w jakim stopniu ograniczenia techniczne sieci TP S.A. wpływają na poziom dostępności usług powszechnych świadczonych wg warunków zawartych w "Ofercie TP S.A. Biznes".
Dlatego przedłożony przez TP S.A. projekt zmiany cennika usług powszechnych, jest niezgodny z art. 35 ust. 2 oraz art. 49 ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Przepis art. 60 ustawy Prawo telekomunikacyjne zobowiązuje operatora o znaczącej lub dominującej pozycji na krajowym rynku świadczenia powszechnych usług telekomunikacyjnych, do przedkładania Prezesowi URT projektu cennika usług powszechnych lub jego zmian, wraz z uzasadnieniem, co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem wprowadzenia w życie. Prezes URT, w drodze decyzji w ciągu 14 dni może zgłosić sprzeciw wobec przedłożonego projektu cennika lub jego zmian, jeśli uzna je za sprzeczne z ustawą. Wówczas projekt cennika lub jego zmiany objęte sprzeciwem nie wchodzą w życie.