Obowiązek przygotowania ofert określających ramowe warunki umów o połączeniu sieci (tzw. oferty ramowe) oraz przedłożenia tych ofert do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, wynika z obowiązków nałożonych ustawą Prawo telekomunikacyjne na operatorów zajmujących znaczącą pozycję rynkową (powyżej 25 % udziału w rynku). Taką pozycję na krajowych rynkach: usług powszechnych, dzierżawy łączy oraz połączeń międzyoperatorskich posiada Telekomunikacja Polska S.A. Zakres i zawartość ofert określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań związanych z łączeniem sieci telekomunikacyjnych. TP S.A. będzie zobowiązana do zawierania umów o połączeniu sieci z innymi operatorami na warunkach nie gorszych, niż określone z zatwierdzonej ofercie ramowej.
TP S.A. trzykrotnie przedkładała projekty ofert dotyczących ramowych warunków umów o połączeniu sieci telekomunikacyjnej z innymi operatorami. W styczniu 2003 r. Prezes URTiP odmówił zatwierdzenia pierwszej oferty TP S.A. ze względu na jej niezgodność z Prawem telekomunikacyjnym, niekompletność w zakresie dostępnych usług oraz nierówne traktowanie operatorów. W czerwcu 2003 r. także drugie przedłożenie TP S.A. nie zyskało akceptacji Prezesa URTiP, bowiem TP S.A. nie wycofała wcześniej złożonej do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargi na pierwszą odmowną decyzję Regulatora. Opinie Prezesa URTiP o nie zatwierdzeniu obu ofert TP S.A. poparły: Rada Telekomunikacji oraz izby gospodarcze zrzeszające operatorów telekomunikacyjnych.
Na początku stycznia 2004 r. TP S.A. przedłożyła trzeci projekt oferty ramowej, uwzględniający nowe przepisy Prawa telekomunikacyjnego (obowiązujące po nowelizacji od października 2003 r.) oraz warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 października 2003 r. Zakres nowej oferty obejmuje usługi międzyoperatorskie takie, jak: rozpoczynanie, zakańczanie oraz tranzyt połączeń telefonicznych w sieci TP S.A., a także połączenia do biura numerów, radio taxi, z numerami alarmowymi oraz do usług 0-20, 0-70, 0-80.
Do prowadzonych prac w zakresie rozpatrzenia przedłożonej oferty TP S.A., Prezes URTiP dopuścił jako strony postępowania Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Na spotkaniach w URTiP przedstawiciele izb gospodarczych zgłaszali zastrzeżenia do poszczególnych zapisów oferty ramowej i w większości spornych spraw doszło do uzgodnienia kompromisowych stanowisk. W wyniku tych rozmów oraz uwag zgłaszanych przez URTiP i izby gospodarcze, TP S.A. złożyła poprawki i uzupełnienia do pierwotnego projektu oferty ramowej.
Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym Prezes URTiP zwrócił się także do Rady Telekomunikacji, organu opiniodawczo-doradczego zrzeszającego przedstawicieli administracji rządowej, izb gospodarczych oraz środowiska naukowo-technicznego, z prośbą o opinię w sprawie oferty ramowej TP S.A. Analizą przedłożonej dokumentacji oraz przygotowaniem propozycji opinii w tym zakresie zajmował się specjalny zespół roboczy, powołany przez członków Rady Telekomunikacji. W podjętej 3 lutego 2004 r. uchwale Rada Telekomunikacji stwierdziła, że przedłożona przez TP S.A. ramowa oferta dotycząca połączenia sieci może sprzyjać porządkowaniu rynku telekomunikacyjnego i relacji międzyoperatorskich. Rada uważa jednak, że obecna oferta TP S.A. zawiera elementy wymienione w jej opinii, które wymagają jeszcze szczegółowego wyjaśnienia, uzupełnienia i poprawienia.
W świetle dotychczas posiadanej dokumentacji przedłożonej przez TP S.A., a także biorąc pod uwagę opinię Rady Telekomunikacji oraz opinie izb gospodarczych (KIGEiT i PIIT), Prezes URTiP obecnie nie znajduje podstaw prawnych do odrzucenia oferty ramowej TP S.A. Przedstawiona oferta ramowa połączenia sieci TP S.A. z innymi operatorami spełnia warunki wymienione w Prawie telekomunikacyjnym oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.
Prezes URTiP zweryfikuje teraz wszystkie zgłoszone w toku prowadzonego postępowania administracyjnego materiały, opinie, poprawki i uzupełnienia do oferty ramowej. Następnie wezwie strony tego postępowania (TP S.A. i obie izby gospodarcze) do zapoznania się i wypowiedzenia na temat całości zgromadzonej dokumentacji. Ostateczna decyzja administracyjna Prezesa URTiP zostanie podjęta po ustosunkowaniu się stron postępowania do ostatniej wersji oferty ramowej TP S.A.