URTiP zajmuje się przenaszalnością numerów

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 40

Głównym tematem ostatnich obrad Rady Telekomunikacji, organu opiniodawczo-doradczego Prezesa URTiP, była kwestia technicznych oraz prawnych uwarunkowań przenośności numerów w publicznych sieciach telefonicznych.

W związku z dużym znaczeniem przenośności numerów dla rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, na posiedzeniu Rady Telekomunikacji 18 maja został zaprezentowany projekt stanowiska Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w tej sprawie. Pojęcie przenośności numerów (number portability) oznacza uprawnienie abonenta do zachowania posiadanego numeru telefonu przy zmianie operatora sieci (dostawcy usługi), miejsca korzystania z usługi lub rodzaju usługi. Polskie prawo przewiduje obecnie takie uprawnienie tylko dla abonentów sieci stacjonarnych. Nowy projekt ustawy, przedłożony przez rząd parlamentowi, gwarantuje takie uprawnienie także dla użytkowników sieci komórkowych.

Podczas posiedzenia zostały omówione uwarunkowania prawne przenośności numerów w dyrektywach Unii Europejskiej oraz w dotychczas obowiązującym w Polsce Prawie telekomunikacyjnym. Szczegółowe warunki korzystania z tego uprawnienia przez abonentów reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 5, poz. 33). Praktyczna realizacja przenośności numerów w sieciach telefonicznych jest możliwa przy zastosowaniu kilku różnych modeli technicznych.

W trakcie dyskusji nad projektem Członkowie Rady Telekomunikacji omawiali modele przenośności numerów, jakie są stosowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Kolejna kwestia, to ile państw członkowskich wdrożyło przenośność w sieciach stacjonarnych, a ile w sieciach komórkowych. Zdaniem Członków Rady, przykład Hiszpanii i dekretu królewskiego, ograniczającego liczbę przenoszonych numerów w sieci stacjonarnej do 500 dziennie, wskazuje, że usługa przeniesienia numeru może spotkać się w Polsce z bardzo dużym zainteresowaniem użytkowników.

Na zakończenie dyskusji Rada Telekomunikacji przyjęła do wiadomości przedstawiony przez URTiP projekt stanowiska w sprawie przenośności numerów. Wkrótce dokument zostanie podany do publicznej wiadomości wszystkim uczestnikom rynku telekomunikacyjnego.

Prezes URTiP Witold Graboś poinformował również Radę o zbliżającym się terminie zakończenia publicznych konsultacji środowiskowych. Rozpoczęte na początku marca br. konsultacje związane są z zadysponowaniem wolnych zasobów częstotliwości dla nowych sieci telefonii komórkowej UMTS oraz GSM 1800 MHz. Prezes Graboś postanowił przypomnieć operatorom o możliwości zgłoszenia jeszcze do końca maja br. swoich stanowisk w tej sprawie. Do tej pory do Urzędu wpłynęły opinie Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Opinie:

Opinie archiwalne (40):

Komentuj

Komentarze / 40

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    AQQ pisze: 2004-05-20 17:02
    rzecz przydatna dla tych co nie potrafia zagrzac nigdzie miejsca
    0
  • Users Avatars Mini
    Biały_ pisze: 2004-05-20 17:03
    przenaszalnością :D nieźle to brzmi! Co do samego pomysłu to jestem jak najbardziej za!! Ciekawe czy jak kupie jakiś fajny nuumerek w powiedzmy Tak Taku czy Heyah będę go mógł zamienić na abo w Idei :D
    0
  • Users Avatars Mini
    eliop pisze: 2004-05-20 17:04
    Nie dla mnie :D Ja grzeje w jednym miejscu juz 6 lat i mam zamiar grzac dalej :D
    0
  • Users Avatars Mini
    AQQ pisze: 2004-05-20 17:05
    nr beda przenoszone ale nie prefiksy
    0
  • Users Avatars Mini
    AQQ pisze: 2004-05-20 17:06
    bo prefiks to nie nr to tak jak z nr kierunkowym
    0
  • Users Avatars Mini
    kruki pisze: 2004-05-20 17:06
    Mam pytanie czy moge przeniesc nr telefonu stacjonarnego np z Netii do TPsy, gdyz nie chce go zmieniac?!
    0
  • Users Avatars Mini
    Biały_ pisze: 2004-05-20 17:12
    ***kruki z powyższego tekstu wynika, że tak.
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2004-05-20 17:15
    Hehe ale i tak za tę usługę przyjdzie słono zapłacic, a co! :D
    0
  • Users Avatars Mini
    mattulko pisze: 2004-05-20 17:21
    Jeśli to ma wyglądać tak jak napisał ***AQQ (czyli bez prefiksu) to do niczego się to nikomu nie przyda. Numer komórki funkcjonuje właściwie jedynie jako całość, poza tym przy wielu prefiksach nasz goły numer może przecież być zajęty i to w kilku egzemplarzach.
    0
  • Users Avatars Mini
    locco pisze: 2004-05-20 17:28
    A jak będą bez prefiksów przenoszone to w sumie lepiej i gorzej jednocześnie. Bo niby nadal będzie wiadomo gdzie się dzwoni, ale bez prefiksu zmaina numeru dla firmy to nadal zmiana. A na dodatek co w sytuacji w której dany numer już w drugiej sieci jest przez kogoś innego zajęty? strasznie to skomplikowane:(
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2004-05-20 17:30
    **AQQ - prefix to nie numer kierunkowy, poniewaz jedna sieć posiada kilka prefiksów a numer kierunkowy dla danego kierunku jest tylko jeden. Poza tym usługa moze być realizowana na zasadzie przenoszenia połączenia do danego operatora (nie wiem jednak czy jest to wykonalne :D )
    0
  • Users Avatars Mini
    vision pisze: 2004-05-20 17:30
    Hmm kij wie jak to zrobia. jesli rzeczywiscie pierwsze trzy cyfry numeru mialyby byc odcinane to takie rozwiazanie traci na sensie. Jednak z tego co slyszalem, numer ma byc przenoszony w calosci, czyli obecnie wszystkie 9 cyfr. Co do oplat, jak to sie wyrazal pan minister, maja byc one ustalone na poziomie "ogolnodostepnym" w spobob ktory "nie moglby zniechecac abonentow do dokonania takiej operacj"i. W tym przyadku wydaje mi sie konieczna jakas regulacja czy to kwotowa, czy tez procentowa, bo jak opki zasuna cene na poziomie zlotego numeru, to tak jak by tej mozliwosci w ogole nie bylo.
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-05-20 18:11
    Przeniesienie numeru komorkowego to przeniesienie CALEGO numeru. Jakis MŁOT palnal tutaj takie glupstwo i wszyscy sie nad tym zastanawiaja. Inaczej taka operacja nie mialaby sensu. Przenoszenie numerow w sieciach stacjonarnych przynajmniej na razie jest niewykonalne z przyczyn technicznych. Jak sobie to wyobrazacie?? Jest centrala w miescie z okreslona pula od do i teraz jeden numer ma byc przeniesiony do netii??? Jak to chcecie rozwiazac to jest po prostu niemozliwe. W sieciach komorkowych to sie da zrobic bo tu nie ma kabli. Kwestia numerow to kwestia umowna, rownie dobrze numery plusa moga sie zaczynac od 50... Numeracje nadaje URTiP. Czekam z niecierpliwoscia na te usluge na poziomie powiedzmy ok 100zl. Jestem przekonany, ze operatorzy pojda po rozum do glowy i wpadna na to, ze lepiej jest miec u siebie przez kolejne 2 lata abonenta sprawdzonego ktory placil malo bo malo ale placil i nie beda tak sciemniac z wymiana jak teraz!
    0
  • Users Avatars Mini
    nautilius pisze: 2004-05-20 18:20
    vision za luksus trzeba płacic :) wiec skoro masz kaprys że chcesz zmienić opa ale zostawic sobie numer to płac :)
    0
  • Users Avatars Mini
    zik pisze: 2004-05-20 18:29
    a czemu komórki nie mogą mieć np. 10 cyfrowych numerków? ...
    0
  • Users Avatars Mini
    pinkbird pisze: 2004-05-20 18:51
    tkurbon: to co z tego ze sa kable. przekieruje sie, co za problem
    0
  • Users Avatars Mini
    damga pisze: 2004-05-20 19:02
    dokladnie, przeniesienie numeru, to przeniesienie CALEGO numeru. A co do komentarzy z poprzedniego newsa, ze nie wiadomo gdzie sie dwoni, to mozna to na wiele sposobow rozwiazac: np. przed polaczeniem moze sie na ekranie pojawiac, czy dzwoni sie do wlasnej sieci, albo w sluchwce moze byc to slyszalne, albo opy moga wprowadzic stawki niezalezne od sieci, albo ... - na pewno cos wymysla
    0
  • Users Avatars Mini
    vision pisze: 2004-05-20 19:12
    ***nautilius: to nie zaden luksus ale zwyczajna rzeczywistosc poza oczywiscie Polska. Rownie dobrze luksusem mozna nawaz prezentacje numeru czy poczte glosowa. Zresza ja cytowalem slowa ministra a nie swoje pobozne zyczenia. ***tkubon: kable tutaj nie maja nic do rzeczy. Wybierajac numer ktory zostal przeniesiony do innej sieci, bedzie sie to odbywalo na tych samych zasadach technicznych (lub zblizonych) co dzisiejsze przekierowanie polaczenia na dowolny inny numer.
    0
  • Users Avatars Mini
    Poke pisze: 2004-05-20 19:31
    Oj bylo by milo. Nareszcie jakis powiew normalnosci.
    0
  • Users Avatars Mini
    Spinner pisze: 2004-05-20 20:31
    -zik: w GSM nie ma numerków 10cyfrowych, bo 9 daje wystarczający zapas kombinacji. poza tym klepnięte jest to przez takie organizacje jak ETSI i ITU.
    0
  • Users Avatars Mini
    Alexander25 pisze: 2004-05-20 21:02
    Przenoszenie wprowadzi zamieszanie ...
    0
  • Users Avatars Mini
    alix pisze: 2004-05-20 21:04
    Co za fatalny termin "przenaszalnosc" :( Jezyk polski nie jest tak "fleksybilny" :P jak English wiec po co na sile tworzyc nowe slowa? Niska kompetencja jezykowa autora :( Sam pomysl wart dyskusji :)
    0
  • Users Avatars Mini
    wly pisze: 2004-05-20 21:48
    ***AQQ - przenosilem swoj nr z t-mobile (prepaid) do Orange (kontrakt), oczywiscie przeniesli z 'prefiksem', za darmo i do tego po okolo miesiacu kozystania z uslug Orange (wczesniej t-mobile nie chcial mi podac specjalnego numeru twierdzac ze musze byc ponad 3 m-ce uzytkownikiem- bylem jakies 10 m-cy ale niezarejestrowanym ;( ***Spinner moj nr komorkowy (rowniez kilkadzisiat milionow innych w UK) ma 11 cyferek (01234 123 456) Procedura "przenoszenia" wymusila na operatorach duzo wieksze zaangazowanie w walce o zatrzymanie klienta np mozesz dostac duzo lepsza oferte niz obecna w sklepach albo dostac plan taryfowy taki jak ma siec do ktorej "chcialbys" sie przenies (to drugie chyba tylko Orange stosuje). pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    Rychu pisze: 2004-05-20 21:52
    To bardzo dobra wiadomość. A co z problem żeby za przeniesienie numeru (opłata) zapłacił konkurencyjny operator, jeśli mu będzie na kliencie zależało. Myślę że trochę konkurencji to wprowadzi. I wreszcie zaczną szanować abonenta z długoletnim stażem.
    0
  • Users Avatars Mini
    profek412 pisze: 2004-05-20 21:52
    A ciekawe jak bedzie sie dzwonic. Teraz wiadomo ze np. 692xxxx to era a 693xxxx to plus i wiadomo, ktory numer jest w naszej sieci, a ktory nie i jak to jest liczone za polaczenie, a po zmianie to wogole nie bedzie wiadomo ile zaplacimy za polaczenie
    0
  • Users Avatars Mini
    daydreamer pisze: 2004-05-21 00:22
    To nie jest chyba najlepszy pomysl, bo po numerze telefonu wiadomo z jakiej jest sieci (a co za tym idzie ile kosztuje polaczenie), no chyba, ze bedzie jakis inny sposob rozroznienia sieci z ktorej dany abonent korzysta.
    0
  • Users Avatars Mini
    www.fazafm.com pisze: 2004-05-21 00:34
    a co mi po tym jakie wy pomysly macie i tak wprwadza co beda chceili i nikt z nas nie bedzie mial na to wplywu ...
    0
  • Users Avatars Mini
    MiX pisze: 2004-05-21 01:14
    A w Ameryce system numeracji komorek jest identyczny jak stacjonarnych. nie wystepuje jakikolwiek czynnik identyfikujacy numer jako komore. Przy aktywacji koles pyta cie gdzie mieszkasz (w jakim rejonie miasta) i proponuje ci wybor z 3 nr bliskich numerom lokalnych central. I juz!!! Ludki nie maja stresu - mozna wedrowac miedzy opami z zachowaniem nru - o kosztach nie wspomne. 60USD za paczke 3000min (fakt ze oni licza rowniez przychodzace, ale....doczekajmy takich standardow :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2004-05-21 01:51
    a ja bym wolal wiedziec do jakiej sieci dzwonie chyba ze nie bedzie podzialu u opow napolaczenia w sieci i poza siec w co watpie szczeze
    0
  • Users Avatars Mini
    Biały_ pisze: 2004-05-21 02:05
    Też jestem ciekawy w jaki sposób będzie można identyfikować sieć do której się dzwoni! Bo wątpie w to że trzeba będzie dzwonić w ciemno! Chociaz w naszym pięknym kraju wszystko jest możliwe!
    0
  • Users Avatars Mini
    damga pisze: 2004-05-21 02:34
    vision: tylko problem z przekirowaniami po przeniesieniu numeru polega na tym, ze jak dzowni abonent sieci A do innego abonenta sieci A (ktory wczesniej byl abonentem sieci B i od niej dostal numer) to w przypadku przenoszenia polaczenia rozmowa bedzie szla przez siec opa B, za co ten skasuje opa A. Pomijajac juz fakt, ze uzytkownik koncowy nie musi wiedziec co i jak, bo ma plaska stawke, to op A ponosi dodatkowe koszty, a wiec musi to sobie predzej czy pozniej odbic na klientach.
    0
  • Users Avatars Mini
    vision pisze: 2004-05-21 04:07
    ***damga: dlatego wlasnie ponosisz tutaj oplate za zachowanie numeru. Po drugie dziala tutaj zasada wzajemnosci. Skoro dzis tort rynku GSM podzielony jest dosc rownomiernie, to mozna sie spodziewac podobnego poziomu migracji do innych sieci z zachowaniem dotychczasowego numeru. Po trzecie ustawa zaklada tutaj sposoby rozliczania sie miedzy operatorami za tego typu numery, wiec nikt tu nie bedzie z opow poszkodowany. Po czwarte nie obciaza to ndamiernie infrastrukutry i sieci danego operatora, bo jest to odcinek do najblizszego styku miedzyoperatorskiego. Po piate zmusi to operatorow do lepszgo dbania o klienta, tak aby ten jednak byl lojalny swojej pierwotnej sieci, co pozytywnie odbije sie na konkurencyjnosci ofert, ze szczegolnym promowaniem stazu w sieci. No i na koniec nie da sie ukryc, ze "najgorzej" moze wyjsc na tym TPSA, ze swoja wciaz spadajaca satysfkacja klintow, choc przy obecnej konkurencji to nie zbyt wielu ludzi ma nawet szane na zmiane operatora.
    0
  • Users Avatars Mini
    vision pisze: 2004-05-21 04:14
    A nasunelo mi sie cos jeszcze :D :D :D Ciekawe czy bede mogl przeniesc swoj numer stacjonarny powiedzmy do Plusa hehe Wtedy na moja komorke dzowniloby sie 0585577xxx Lub tez czy da sie zrobic dokladnie odwrotnie? Jak by nie patrzec news mowi "oznacza uprawnienie abonenta do zachowania posiadanego numeru telefonu przy zmianie (...) rodzaju usługi"
    0
  • Users Avatars Mini
    Matts pisze: 2004-05-21 08:58
    na poczatku mailo byc przenoszenie w tel . komorkowej np, z ery na idee a teraz zaczeli kombinowac...
    0
  • Users Avatars Mini
    tomoko pisze: 2004-05-21 11:10
    Pewnie zażyczą sobie jakieś 100euro z przeniesienie - super sprawa!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    kawa pisze: 2004-05-21 11:10
    Widzę, że jak zwykle wszyscy podają to co im się wydaje, a nie jak jest na prawdę. Proponuje przejrzeć projekt MI ustawy _prawo telekomunikacyjne złożony 9 marca 2004 r do Sejmu i wszystko okaże się jasne. 1) za przeniesienie będzie pobierana przez operatora aktualnie świadczącego usługi opłata która wg zapisów projektu ustawy nie powinna zniechęcać do tego przeniesienia (co to oznacza to do czasu odpowiedniego oznacza to tyle, że wysokość tej opłaty będzie zapewne u różnych operatorów różna). 2) oczywiście, że nie będzie można przenieść numerów pomiędzy sieciami stacjonarnymi i ruchomymi - tak mówi projekt ustawy. Zapisy te są dostosowaniem polskiego prawa do DR i DPU UE tak więc co to zamysłu to nie jest to krajowy pomysł (no poza brakiem regulacji co do wysokości opłaty za przeniesienie numeru
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2004-05-21 12:08
    kawa - nie licz na to - w Niemczech płacą równo 100€ za odejście :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2004-05-22 02:32
    Grzegorz_Z - ja na tepsę nie narzekam... nie narzekałem też ędąc w Ich wieku. Dlaczego? Proste - za 1 złoty (wówczas pączek, woda "zdrój" itp. - "sporty" były po 3,50) mogłem z dziewczyną cały dzień rozmawiać - miałem ten komfort, że posiadałem (a raczej moi rodzice) telefon już ponad ćwierć wieku temu a i z budki też tyle samo to kosztowało - szkoda tylko, że kanapy nie wstawiali :-) Teraz też nie narzekam - i tak nie mam wyboru. Problem będzie - to oczywiste. Mamy przecież przepisy o planach numeracji - regulują to przepisy obecnej ustawy a w projekcie nowej, mowa jest o numerach geograficznych i niegeograficznych, jednocześnie pozostawiając przydziały numeracji - nie wyobrażam sobie jak więc można przenieść numer z zakresu przydzielonego dla operatora X do operatora Y nie łąmiąc tych przepisów. Być może mam zbyt wąskie pojęcie o tym? Piszą w tym projekcie co prawda ustalaniu zasad, ale jakoś nie rozumiem jak to można zrealizować.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2004-05-22 12:28
    Rozwiązanie ciekawe, bo nowatorskie, przynajmniej na polskim rynku. Ale znaczenie praktyczne niewielkie. Co z tego, że będziemy mogli przenieść się z numerem pomiędzy operatorami, skoro większość kraju to teren działania jednego operatora? To dokąd się taki człowieczek przeniesie? Natomiast przenoszenie się pomiędzy operatorami GSM jest juz lepsze, ale w tym kraju gros ludzi jedzie na cyrografach, w związku z tym i tak zbytnio z tego nie skorzystają.
    0
  • Users Avatars Mini
    rgumkowski1 pisze: 2004-05-23 22:53
    Według mnie do przenaszalności numerów, nam jeszcze daleko. A obrady Rady Telekomunikacji, moga jedynie przybliżać ten termin.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: