URTiP zaprasza do dyskusji nad czwartym operatorem GSM 1800/UMTS

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 18

URTiP poinformował, że 1 stycznia 2004 r. wojsko zwolniło ostatnią grupę częstotliwości GSM 1800 MHz oraz kolejną grupę częstotliwości dla potrzeb UMTS. Nastąpiło więc całkowite uwolnienie pasma GSM 1800 MHz dla użytkowników cywilnych, a także powstały nowe większe możliwości rozwoju sieci i usług telekomunikacji mobilnej trzeciej generacji (3G).

Obecnie przekazane dla służb cywilnych zakresy częstotliwości UMTS są równoważne w stosunku do zasobów jakimi dysponują dotychczasowi operatorzy, tj. Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel. Należy jednak zauważyć, że nie jest to ostatni etap uwalniania przez MON zakresów częstotliwości przeznaczonych w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości dla systemów telefonii komórkowej UMTS.

Przeprowadzona przez URTiP analiza możliwości zadysponowania wolnymi zasobami częstotliwości wskazała na następujące kwestie do rozstrzygnięcia:

  • aspekt prawny - problem nierównego traktowania podmiotów w sytuacji zmiany prawa (koncesje GSM/UMTS były przydzielane przez Ministra Łączności jeszcze na podstawie przepisów ustawy o łączności); 

  • aspekt ekonomiczny - obecnie występują znacząco odmienne warunki ekonomiczne i społeczne, niż w chwili wydawania koncesji GSM/UMTS.
    Zdaniem Prezesa URTiP należy rozpocząć dyskusję na temat sposobu wykorzystania wolnych zasobów częstotliwości dla telefonii komórkowej w standardzie GSM 1800 MHz i UMTS. Zaprezentowana dziś analiza możliwości zagospodarowania zakresów częstotliwości dla sieci mobilnych jest jednocześnie zaproszeniem do dyskusji, skierowanym do izb gospodarczych, operatorów oraz środowisk naukowych. Nadesłane do Urzędu w ciągu najbliższych trzech miesięcy oficjalne stanowiska będą publikowane na stronie internetowej www.urtip.gov.pl.

Publiczna dyskusja nad wykorzystaniem nowych zakresów częstotliwości dla systemów GSM 1800 i UMTS, pozwoli poznać opinię środowisk związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, jak również określić potencjalne zainteresowanie tymi zasobami ze strony operatorów.

Zgłoszone stanowiska będą brane pod uwagę w trakcie dalszych prac nad zagospodarowaniem wolnych częstotliwości i przygotowań organizacyjno-prawnych i koncepcyjnych do zadysponowania tymi zasobami.

I. GSM 1800

Zgodnie z decyzją Europejskiego Komitetu Radiokomunikacyjnego (obecnie Komitetu Łączności Elektronicznej) dla systemu cyfrowej telefonii ruchomej o strukturze komórkowej, działającej w standardzie GSM 1800 (dawna nazwa DCS – Digital Communication System), zostały przeznaczone zakresy częstotliwości 1710-1785 MHz i 1805-1880 MHz.

Dotychczasowe dysponowanie przez Ministra Łączności zasobami częstotliwości w paśmie 1800 MHz, sukcesywnie zwalnianymi przez MON, odbywało się na zasadzie przydziału trzem operatorom sieci komórkowych GSM 900 MHz (tj. Polkomtel S.A., Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., PTK Centertel Sp. z o.o.) nowych kanałów częstotliwościowych bez przetargu. Systematyczne uzupełnianie sieci o nowe kanały częstotliwościowe pozwoliło od końca lat 90-tych XX wieku stosować przez trzech operatorów telefonów komórkowych dwuzakresowych (GSM 900 i 1800 MHz), automatycznie przełączanych w zależności od jakości sygnału połączenia.

Należy zaznaczyć, że takie rozwiązanie techniczne, a także sam fakt uruchomienia ogólnokrajowych sieci DSC (obecnie GSM 1800) w tamtych latach stawiało Polskę w ścisłej czołówce krajów europejskich.

Dostępne obecnie zasoby częstotliwości dla systemów telefonii komórkowej GSM 1800 MHz można wykorzystać w dwojaki sposób:

  • zachowując obecny podział rynku między trzech operatorów sieci komórkowych, można przydzielić im dodatkowe kanały radiowe w celu polepszenia jakości i dostępności świadczonych usług. 

  • mając na względzie nadrzędny cel, jakim jest ożywienie rynku telefonii mobilnej, należy przewidzieć możliwość wejścia na ten rynek dodatkowego, czwartego operatora sieci GSM 1800.

II. UMTS

Z całego zakresu częstotliwości przewidzianych dla systemu UMTS w Polsce dostępne są:

  • zakresy częstotliwości 1900-1980 MHz, 2015-2025 MHz oraz 2115-2170 MHz są już zwolnione przez MON dla potrzeb cywilnych; 

  • zgodnie z Krajową Tablicą Przeznaczeń Częstotliwości (stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 2003 r.) zakresy częstotliwości 2010-2015 MHz oraz 2500-2690 MHz zostaną zwolnione dla potrzeb UMTS z dniem 1 stycznia 2006 r.; 

  • MON zadeklarował rozważenie po 2005 r. możliwości ewentualnego zwolnienia dla potrzeb UMTS kolejnych zakresów częstotliwości przewidzianych dla systemu UMTS, a będących obecnie w dyspozycji służb rządowych.

Uwzględniając dostępność zasobów częstotliwości Minister Łączności wydał 20 grudnia 2000 r. trzy koncesje (dla Polkomtel S.A., Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o., PTK Centertel Sp. z o.o.) na budowę w Polsce sieci telefonii ruchomej trzeciej generacji (3G), działających w systemie UMTS. Jednocześnie przydzielił tym operatorom po trzy równoważne radiowe kanały dupleksowe (symetryczne) w zakresie częstotliwości przeznaczonym dla systemu UMTS.

Wszystkie koncesje zostały wydane z datą ważności do 1 stycznia 2023 r. Przewidziana w nich data rozpoczęcia świadczenia usług została określona na dzień 1 stycznia 2003 r., jednak nie później niż od 1 stycznia 2004 r. Następnie na zgodne wnioski trzech operatorów UMTS Prezes URTiP dwukrotnie przedłużał terminy rozpoczęcia świadczenia przez nich usług 3G, za każdym razem o kolejny rok. Należy się zatem spodziewać, że działanie sieci UMTS w Polsce rozpocznie się prawdopodobnie dopiero na początku 2006 r.

Od 1 stycznia 2004 r. istnieje w Polsce jeden zestaw kanałów radiowych w paśmie UMTS równoważny stanowi „posiadania” każdego z trzech dotychczasowych operatorów sieci UMTS.

Opinie:

Opinie archiwalne (18):

Komentuj

Komentarze / 18

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    OLEK_01 pisze: 2004-03-05 15:13
    3G jak 3G ale ja poprosze o czwartego operatora GSM,na pewno będzie rewolucja w dotychczasowych taryfach (mam nadzieję) , i polepszy się sytuacja abonentów,tudzież użytkowników. Może nasz już trochę normalny rynek znormalnieje i ulży tym,co płacą przecież horrendalne (w porównaniu do reszty europy ) rachunki za komórki - w końcu kiedyś MUSI być taniej,i nie mam nic przeciwko żeby to było od 12 marca wprowadzone. pzdr for all:-)))
    0
  • Users Avatars Mini
    hansen pisze: 2004-03-05 15:15
    no i padło już zaproszenie do korupcji, bo mozna te częstotliwości rozdać tak: albo trzej dotychczasowi operatorzy albo czwarty. Ciekawe co wybiora? Od czego to zależy? Bo wybór jest tak, dać pozostałym za darmo albo sprzedać czwartemu?
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2004-03-05 15:19
    no no ciekawe co z tego wyjdzie ale nam raczej chyba na dobre
    0
  • Users Avatars Mini
    ojciec.dyrektor pisze: 2004-03-05 15:31
    Szkoda, że mają tylko 1800 MHz, gdyby była jeszcze wolna 900 MHz to nie byłoby nad czym debatować tylko startować z czwartym opem. A w obecnej sytuacji "ten czwarty" miałby duuuuże tyły w stosunku do "pierwszej trójki". Szkoda, że urtip obudził sie dopiero dziś :-( bo podobno mają ruszyć wirtualni - a oni nie muszą budować nowej sieci, po prostu wynajmują obecną infrastrukurę.
    0
  • Users Avatars Mini
    Spinner pisze: 2004-03-05 15:40
    hansen, twoja opinia jest z pewnoscia ciekawa, ale odbiega nieco od rzeczywistosci w jakiej ten rynek funkcjonuje. prawo telekomunikacyjne wyraznie mowi, ze jesli o te sama czestotliwosc staraja sie co najmniej dwa podmioty, musi byc rozpisany przetarg. przydzielenie wolnych czestotliwosci dotychczasowym operatorom komorkowym tylko zamroziloby rynek i wszyscy zdaja sobie sprawe. stad tez pomysl publicznych konsultacji, czy warto podzielic dostepne kanaly DCS wprowadzajac dwoch nowych operatorow mobilnych o ograniczonym zasiegu, czy tez jednego. pytanie, czy znajdzie sie podmiot, ktory ma pieniadze i chec na bycie kolejnego operatora UMTS w Polsce. nie zapominajcie, ze Niemcy niedlugo znowu rozpisza przetarg na dwie sieci UMTS. Jako inwestor wolalbym jednak inwestowac w Niemczech.
    0
  • Users Avatars Mini
    Spinner pisze: 2004-03-05 15:40
    - ojciec dyrektor nie doczytal ze te czestotliwosci oddalo dopiero wojsko, a nie byla to kwestia czy urtip przespal. Jeszcze nieco potrwa zanim u nas pojawia sie MVNO - wystarczy poczytac newsy. Trzymajcie kciuki, aby komus starczylo kasy i determinacji, aby odpalic kolejna siec
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2004-03-05 15:46
    Biorąc pod uwagę koszty budowy sieci i spore nasycenie rynku, będą duże problemy ze znalezieniem potencjalnego czwartego operatora. No, chyba że trafi się ktoś, kto jest zainteresowany ogromną inwestycją z bardzo długim okresem jej zwrotu.
    0
  • Users Avatars Mini
    Fazi pisze: 2004-03-05 16:20
    Chyba będzie czwarty operator lub piąty (kto tam wie?). Budżet jest pusty, a tak trochę kasy będzie przy przyznaniu koncesji.
    0
  • Users Avatars Mini
    mar pisze: 2004-03-05 19:49
    Fazi: w tej chwili nie istnieją już koncesje, tylko zezwolenia, za śmieszne pieniądze rzędu kilku tysięcy Euro. I właśnie w tym jest cały problem: pozostałe trzy sieci MUSIAŁY zapłacić niewyobrażalnie duże kwoty za koncesje GSM/UMTS, a ten hipotetyczny czwarty czy też piąty nie musiałby. Oczywiście to problem z punktu widzienia naszej trójcy ;-) A swoją drogą brak opłat za koncesję doskonale rekompensowałby nowemu operatorowi konieczność wyłożenia ogromnej kasy na infrastrukturę. A jak wejdą w życie przepisy umożliwiające roaming wewnętrzny, wówczas kolejni operatorzy mogliby stać się dostępni w całym kraju - nie tylko w miastach, gdzie opłaca się instalować 1800.
    0
  • Users Avatars Mini
    devil_ pisze: 2004-03-05 20:20
    mar: chcesz opa za 5 k€? Jakie masz gwarancje ze: 1. Gosc ma kase na infrastrukture 2.ze nie opchnie swojej firmy za jakis czas komus innemu? Jak ktos mi mowi ze Sferia chce byc 4tym opem, a wydala na razie 100 mln na infrastrukture (bo dziwnym trafem koncesje dostali za grosze), to zobacz ile wydali inni...
    0
  • Users Avatars Mini
    Leon pisze: 2004-03-05 21:12
    Uważam, że scenariusz powinien być taki: kanały 1800 oddać dotychczasowym operatorom i jednocześnie nałożyć na nich obowiązek współpracy w operatorami wirtualnymi.
    0
  • Users Avatars Mini
    wandik pisze: 2004-03-06 01:59
    No cóż - jestem za 4-tym opem. Może ceny spadną. Szkoda, że 3G zawita u nas tak późno :-(
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-03-06 11:46
    Ja sie opowiadam za sieciami UMTS, niech juz sie zacznie cos dziac na komercyjna skale, a nie tylko w testach. Druga sprawa jezeli siec dziala tylko w pasmie 1800MHz a nie podwojnie 900/1800 to miewa bardzo duze problemy z zasiegiem. Przyklad: Siec E-Plus w Niemczech. Zasieg w duzych miastach i srednich. Na obszarach slabo zurbanizowanych prawie w ogole. Poza tym pod tym wzgledem ciezko im konkurowac z Vodafonem. Nawiasem mowiac udzialowcem Eplusa jest Orange i to taka niemiecka IDEA, wiec jesli chodzi o jakosc to nazwa mowi sama za siebie ;(. A jesli chodzi o nasz rozwoj to na pierwszym miejscu UMTS a na drugim OPERATORZY WIRTUALNI. Zanim u nas sie wybuduje 4 siec GSM to reszta europy bedzie juz miala UMTS, a my bedziemy sie cieszyc z 4 operatora, ktory nie wiadomo czy bedzie az tak konkurencyjny, jesli poniesie koszty swojej budowy!
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-03-06 11:46
    Moim zdaniem czas na budowe sieci GSM minal z koncem lat 97-98 gora teraz jesli to inwestowanie w stare
    0
  • Users Avatars Mini
    dawid.kulik pisze: 2004-03-06 12:25
    bedzie git... moze bedzie taniej...
    0
  • Users Avatars Mini
    rafalkoj pisze: 2004-03-06 13:56
    Koniecznie nowy operator... najlepiej zachodni który ma tanie połączenia, ciekawe abonamenty, niskie ceny telefonów... to będzie rewolucja na polskim rynku... może obudzi nasz rynek i zmobilizuje do działania...
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-03-06 14:51
    **rafalkoj:: Porownaj ceny opow na zachodzie sa takie same w przliczeniu jak u nas. Tylko sila nabywcza ich pieniedzy jest 8 krotnie wyzsza niz u nas. Nie licz na cud - nikt ci nie da n6600 za 1zl z abonamentem za 50 zl!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    rgumkowski1 pisze: 2004-03-06 18:03
    Oby z tej dyskusji wynikły jakieś konkretne posunięcia, a nie puste słowa. Czwarty operator GSM napewno wprowadziłby jakieś zamieszanie na rynku, ale właśnie oto chodzi nam użytkownikom. :)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: