URTiP zastanawia się, czy jest konkurencja na rynku usług stacjonarnych

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 39

Prezes URTiP rozpoczyna konsultacje projektu postanowienia stwierdzającego, że w sieciach stacjonarnych na rynku opłat instalacyjnych i abonamentu dla konsumentów nie występuje skuteczna konkurencja.

Wydanie obecnie konsultowanego postanowienia umożliwi w dalszej kolejności przygotowanie decyzji wyznaczającej podmiot o znaczącej pozycji rynkowej i nakładającej obowiązki regulacyjne. W ramach konsultacji Prezes URTiP jest także zainteresowany poznaniem opinii środowiska telekomunikacyjnego na temat istniejących trudności w przyłączaniu nowych abonentów, jak również zasadności i możliwych form wprowadzenia hurtowej sprzedaży dostępu do sieci (tzw. WLR – wholesale line rental).
Projekt postanowienia został już uzgodniony z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który podzielił stanowisko Prezesa URTiP o braku skutecznej konkurencji na tym rynku.
Podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska mogą je składać do 19 grudnia br. do godz. 16:15 w kancelarii Urzędu.

Definicja rynku

Prezes URTiP oddzielił rynek usług przyłączenia i utrzymania w gotowości do świadczenia usług od pozostałych usług telekomunikacyjnych (np. połączeń telefonicznych). Jakkolwiek usługi przyłączenia oraz usługi połączeń są bardzo często oferowane w pakiecie, to na polskim rynku istnieją operatorzy nie świadczący usługi dostępu, a oferujący jedynie połączenia telefoniczne poprzez numery dostępu do sieci NDS (popularnie zwane „prefiksami”). Istnieje możliwość przyłączenia do sieci stacjonarnej za pomocą łączy analogowych, łączy cyfrowych, łączy radiowych lub też poprzez sieci telewizji kablowej.
Zakup usługi przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych wiąże się z uiszczeniem opłaty początkowej za przyłączenie oraz miesięcznymi opłatami abonamentowymi za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług.
Dostawcy usług wyraźnie oddzielają dwie grupy użytkowników końcowych i przygotowują dwie grupy ofert: dla osób fizycznych i dla klientów biznesowych. Plany taryfowe dla tych dwóch grup użytkowników znacząco różnią się od siebie zarówno samym modelem taryfy, wysokością abonamentu, jak i wysokością opłat za połączenia.

Bariery wejścia na rynek

Rynek przyłączenia do sieci stacjonarnej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów to rynek telefonicznej sieci dostępowej. Koszty budowy sieci dostępowej stanowią ok. 75% kosztów budowy całej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Główną infrastrukturę dostępową stanowią przede wszystkim kable z torami miedzianymi, łączące urządzenia końcowe zainstalowane w lokalu użytkownika z centralą telefoniczną. Kable prowadzone są pod ziemią w specjalnej kanalizacji kablowej (rury PCV, studzienki i szafki kablowe) wzdłuż ciągów komunikacyjnych (szczególnie w miastach). Rozpoczęcie budowy wymaga wykonania i uzgodnienia projektu z właściwymi organami geodezyjnymi. Jest to proces czasochłonny i kosztowny chociażby ze względu na zagęszczenie różnego typu instalacji (gazowe, wodne, energetyczne czy kanalizacyjne i konieczność spełnienia wymagań prowadzenia instalacji w takim otoczeniu).
Na dzień dzisiejszy tylko Telekomunikacja Polska S.A. na rynku telefonii stacjonarnej zasięgiem swojej sieci pokrywa niemal całe terytorium Polski. Pozostali działający na rynku operatorzy funkcjonują na ograniczonym obszarze. W sytuacji gdy przedsiębiorca telekomunikacyjny kontroluje infrastrukturę, która jest trudna do powielenia i stanowi jednocześnie bardzo ważny składnik tego rynku, mamy do czynienia ze znaczącą barierą wejścia na rynek dla potencjalnych nowych graczy.

Opłaty za przyłączenie do sieci

Z tytułu przyłączenia do sieci telefonicznej dostawcy usług pobierają jednorazowe opłaty. Wysokość opłat instalacyjnych dla konsumentów w 2004 r. wynikająca z cenników przedsiębiorców, wynosiła w zależności od dostawcy usług od 100 do 300 PLN (+VAT).
Jakkolwiek wysokość opłat instalacyjnych pozostaje praktycznie na niezmienionym, wysokim poziomie, to stosowane zarówno przez TP S.A., jak i innych dostawców usług stałe akcje promocyjne powodują, iż średni koszt przyłączenia do sieci, ponoszony przez nowych abonentów, jest niższy.

Średnia cena przyłączenia do sieci analogowej dla konsumentów (w PLN +VAT)

  2002 r. 2003 r. 2004 r.
Telekomunikacja Polska S.A. 93,61 73,73 11,02
Telefonia Dialog S.A. 260 260 260
Netia S.A. 19 17 21

Fakt, iż dostawcy usług stosują oferty promocyjne nie może zdaniem Prezesa URTiP stanowić pozytywnego trendu na rynku. W sytuacji oferowania znanego produktu, jakim jest dostęp abonencki, po cenach promocyjnych przez okres kilku lat, działanie takie może być raczej postrzegane jako przejaw niedozwolonej walki konkurencyjnej. Promocje na przyłączenie do sieci telefonicznej wiążą się z koniecznością podpisywania przez klientów długookresowych umów abonamentowych, np.: dwuletnich. W przypadku zerwania przez abonenta umowy przed czasem jest on zazwyczaj zobowiązany do pokrycia różnicy między opłatą cennikową a kwotą promocji (niejednokrotnie musi także zapłacić karę umowną związaną z zerwaniem umowy). Takie zjawisko powoduje związanie abonenta z operatorem i jednocześnie utrudnia innym operatorom wejście na rynek i zaoferowanie klientom korzystniejszej oferty.

Opłaty abonamentowe
Opłata abonamentowa jest pobierana w związku z utrzymaniem łącza w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni oferują całą gamę planów taryfowych, w których opłaty abonamentowe kształtują się na zróżnicowanym poziomie.

Cena najtańszego abonamentu analogowego dla konsumentów (w PLN +VAT)

  2002 r. 2003 r. 2004 r.
Telekomunikacja Polska S.A. 23 23 23
Telefonia Dialog S.A. 17 17 19
Netia S.A. 19 19 19

Cena najdroższego abonamentu analogowego dla konsumentów (w PLN +VAT)

  2002 r. 2003 r. 2004 r.
Telekomunikacja Polska S.A. 55 55 69,67
Telefonia Dialog S.A. 36 36 36
Netia S.A. 45 45 45

Opłata abonamentowa w TP w 2004 r. wahała się od 23,00 PLN + VAT („TP socjalny”) do 69,67 PLN + VAT („Darmowe wieczory i weekendy”). Podobnie było u operatorów alternatywnych. W Dialogu ceny wahały się od 19,00 PLN + VAT (taryfa „Atut”) do 36 PLN +VAT (taryfa „Efekt”), a w Netii od 19,00 PLN +VAT (taryfa „Spokojna”) do 45 PLN +VAT (taryfa „Efektywna”).

Średnie opłaty abonamentowe w sieci analogowej TP S.A. w latach 2002-2004

Data wejścia w życie cennika maj 2001 luty 2003 wrzesień 2003 styczeń 2004
Średnia cena abonamentu 29 PLN 37,75 PLN 35,6 PLN 39,48 PLN

Zmiany w udziałach rynkowych
Kolejną przesłanką ocenianą w aspekcie dynamiki rynku są zmiany w udziałach rynkowych dostawców usług telekomunikacyjnych.

Linie abonenckie - udział procentowy (konsumenci)

  2002 r. 2003 r. 2004 r.
Telekomunikacja Polska S.A. 92,09 91,79 91,66
Netia S.A. 2,50 2,53 2,44
Telefonia Dialog S.A. 2,73 2,87 2,97
Pozostali 2,68 2,81 2,93

TP posiada największy procentowy udział abonenckich linii konsumenckich. Udział ten charakteryzuje się dużą stabilnością, jego wahania na przestrzeni trzech badanych lat nie przekraczały 0,5%. Jednocześnie żaden z operatorów alternatywnych nie zwiększył w sposób zauważalny swojego udziału w rynku.
Również łączne przychody z rynku świadczenia usługi przyłączania do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i opłat abonamentowych dla konsumentów wykazywały w badanym okresie dużą stabilność.

Łączne przychody od konsumentów (przyłączenie + abonament) – udział procentowy

  2002 r.  2003 r. 2004 r.
Telekomunikacja Polska S.A. 93,35 91,54  92,55
Netia S.A. 2,13 2,10 1,91
Telefonia Dialog S.A. 2,80 3,27 3,19
Pozostali 1,72 3,10 2,35

Struktura rynku

W okresie liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego pojawiło się szereg przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Żaden z nich nie osiągnął jednakże udziału rynkowego porównywalnego z TP. Alternatywni operatorzy od chwili liberalizacji rynku zdobyli w sumie jedynie ok. 10% rynku. W 2004 r. wskaźnik penetracji, liczony jako całkowita ilość linii posiadanych przez operatorów w stosunku do całej populacji, wyniósł 32,6 %.
Dostawcami usług na polskim rynku świadczenia usług przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów są następujący przedsiębiorcy:
1. Telekomunikacja Polska S.A.
2. Netia S.A.
3. Telefonia Dialog S.A.
4. Regionalne Sieci Telekomunikacyjne El-Net
5. Telekomunikacja Kolejowa S.A.
6. Pilicka Telefonia Sp. z o.o.
7. MNI S.A.
8. Multimedia Polska-Zachód Sp. z o.o.(d. TeleNet Zachód Sp. z o.o.)
9. OSP Polpager sp. z o.o. (SFERIA)
10. Petrotel Sp. z o.o.
11. Multimedia Polska-Dębica S.A. (TeleNet Dębica S.A).
12. Multimedia Polska - Wschód S.A. (TeleNet Wschód S.A.)
13. Telefony Podlaskie S.A.
14. Multimedia Polska-Południe S.A. (d.TeleNet Południe S.A.
15. TeleNet Centrum Sp. z o.o.
16. Multimedia Polska-Mielec Sp. z o.o.(TeleNet Mielec Sp. z o.o.)
17. Millennium Communications S.A.
18. Telefony Opalenickie S.A.
19. Okregowa Spółdzielnia Telefoniczna w Tyczynie z/s w Chmielniku
20. Multimedia Polska - Konin S.A. (TeleNet Konin S.A.)
21. HK Zakłady Automatyzacji Sp. z o.o.
22. Telbeskid Sp. z o.o.
23. SPRAY S.A.
24. Kompania Węglowa S.A. w Katowicach Zakład Informatyki i Telekomunikacji
25. ELTERIX S.A.
26. VATTENFALL IT POLAND Sp. z o.o.
27. INTERTEL Sp. z o.o.
28. Zarząd Morskiego Potu Gdynia S.A.
29. dataCOM S.A.
30. Katowicki Holding Węglowy S.A.
31. Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa S.A.
32. Spółdzielnia Telekomunikacyjna WIST
33. OPEN-NET S.A.
34. INFOCENTRUM Sp. z o.o., Centrum Informatyki i Telekomunikacji f-my Cegielski Poznań S.A.
35. Agencja Rozwoju Regionalnego ARREKS S.A.
36. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowa ERTEL
37. Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
38. Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne TELGAM Sp. z o.o.
39. Zakłady Azotowe PUŁAWY S.A.
40. Elektrownia Wodna Żarnowiec S.A.
41. Zakłady Mechaniczne BUMAR ŁĄBĘDY S.A.
42. PSE Południe sp. z o.o.
43. P.P.U.H. EL-CUK Irena Kożuch
44. Zakłady Koksownicze ZDZIESZOWICE Sp. z o.o.
45. EURON Sp. z o.o.
46. Multimedia Polska Sp. z o.o.
47. Lubelski Węgiel BOGDANKA
48. Zakłady Górniczo-Energetyczny JANINA
49. Korporacja Budowlana FADOM S.A.
50. Aster City sp. z o.o.
51. Firma Handlowo-Usługowa TEL-TECH TELEKOMUNIKACJA
52. ENTER-NET Paweł Gacka
53. Wojskowa Akademia Techniczna
54. Telewizja Kablowa DIPOL Sp. z o.o.
55. Kopalnia Węgla kamiennego KAZIMIERZ -JULIUSZ Sp. z o.o.
56. Plus48 s.c
57. ENTER NET PLUS Sp. z o.o.
58. TeleNet Brzesko S.A.
59. Elektrociepłownie Warszawskie S.A.
60. SAV Sp.z o.o.
61. StarNet Telecom Sp. z o.o.


Wnioski

Z dokonanej przez Urząd analizy wynika, iż cechy polskiego rynku świadczenia usług przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów potwierdzają tezę, iż rynek ten wymaga regulacji ex ante. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawiają w szczególności następujące względy:

  • wysokie i trwałe bariery wejścia na rynek o charakterze strukturalnym, przejawiające się przede wszystkim ekonomią skali i zakresu, sprawowaną kontrolą nad trudną do powielenia infrastrukturą, a także wysokimi kosztami utraconymi związanymi z podjęciem działalności na tym rynku;

  • brak tendencji do powstania na rynku efektywnej konkurencji, na co wskazują przede wszystkim trendy cen, stabilne udziały rynkowe funkcjonujących dostawców usług, niska penetracja rynku, a także brak w krótkookresowej perspektywie technologii, która mogłaby zminimalizować bariery wejścia na rynek;

  • niewystarczalność prawa konkurencji i moment w rozwoju tego rynku wskazujący na potrzebę działań regulacyjnych, jak również potrzeba pewności prawnej zarówno dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jak i dla konsumentów.

Opinie:

Opinie archiwalne (39):

Komentuj

Komentarze / 39

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Alexander25 pisze: 2005-11-18 19:57
    Nie ma się nad czym zastanawiać - konkurencji nie ma! To , co śmie nazywać się jej mianem jest tak chętne do inwestycji jak nieboszczyk do tańca. Może Dialog coś tam kombinuje, ale są to działania zbyt ograniczone terytorialnie by cokolwiek wskórać w kwestii przełamania monopolu TP.
    0
  • Users Avatars Mini
    marijuszek pisze: 2005-11-18 20:06
    Ludzie ci to ciężko pracują, nawet się muszą zastanawiać ... . Też chyba mają monopol na rozmyślania, bo cały naród jest wyjątkowo zgodny w tej sprawie i myśli podobnie jak Alexander25
    0
  • Users Avatars Mini
    RAFALS pisze: 2005-11-18 20:53
    Jak się już ten URTiP zastanowi to niech da znać. A za te kilka lat już wszyscy przejdą na komórki i problem sam zniknie. I tak oto prezesi urzędu będą mogli przyznać sobie premię.
    0
  • Users Avatars Mini
    Longman pisze: 2005-11-18 21:00
    Rzadko kiedy klne i uzywam slownictwa nieparlamentarnego (choc w parlamencie padaja takie slowa ze uszy wiedna). Tym razem chyba nie wytrzymam! Cho-le-ra kazde dziecko to wie, ze nie ma konkurencji!! O czym tu dyskutowac? Jest to tzw. "common knowledge" i wstyd w ogole cos takiego wzmiankowac. Co wiecej, URTiP przez dluzszy czas konserwuje ten stan rzeczy!! Ale bym tych wszystkich madrali z URTiPu kopnal w d....!
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2005-11-18 21:11
    "URTiP zastanawia się, czy jest konkurencja na rynku usług stacjonarnych" błahahah dawno się tak nie uśmiałem :D każdy NORMALNY Polak (graboś widać się do takich nie zalicza) wie że tej konkurencji NIE MA !!! bo jest TP która jest absolutnym monopolistą, jej mały wasal na jej usługach tzw. mała TPsa - czyli Netia, no i jakiś państwowy dialog, który też robi wszystko za wyjątkiem KONKUROWANIA z TP, więc nad czym się zastanawia URTiP ??? kto wie ???
    0
  • Users Avatars Mini
    robovit pisze: 2005-11-18 21:17
    Mi się normalnie marzy żeby moim opem były Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., a tak na serio podpisuje się w 100% pod komentarzami kolegów, choć sam korzystam z usług Multimedia Polska-Zachód Sp. z o.o. to zachwycony jakoś strasznie nie jestem, wszędzie czuć łapę TP
    0
  • Users Avatars Mini
    robovit pisze: 2005-11-18 21:22
    Nie mogę odpalić strony Pana Wacława :-(
    0
  • Users Avatars Mini
    robovit pisze: 2005-11-18 21:25
    już wszystko OK
    0
  • Users Avatars Mini
    maciejd pisze: 2005-11-18 21:47
    konkurencja jest ale nie w Polsce. polaczenie Anglia - Polska kosztuje 6 gr za minute Polska - Anglia - kosztuje 60 gr za minute. Polska to bogaty kraj...
    0
  • Users Avatars Mini
    marcinb pisze: 2005-11-18 22:30
    ja mam telefon u operatora z nr 35 z listy - abonament 17,69 z VAT, 3 min rozmowy w cenie impulsa, po 18-ej 6 min za impuls (lokalne - czyli w ramach własnego kierunkowego).
    0
  • Users Avatars Mini
    olek_01 pisze: 2005-11-18 22:37
    i ludzie szcześliwi,kurde w jakim Państwie ja żyje :/ jasne żę mie nie ma konkurencji Dialog sie bardzo stara efekt jest ale to staranie tak naprawdę to jest kropla w morzu..:(
    0
  • Users Avatars Mini
    carlo pisze: 2005-11-19 00:30
    Ale Dialog i tak jest super:)
    0
  • Users Avatars Mini
    Boncio pisze: 2005-11-19 01:23
    A gdzie info o UMTS-ie w Orange?
    0
  • Users Avatars Mini
    marcinsky pisze: 2005-11-19 01:38
    nad czym tu sie zastanawiać skoro odpowiedź jest jasna
    0
  • Users Avatars Mini
    olek_01 pisze: 2005-11-19 13:34
    carlo skoro tak to dlaczego masz net w Telekomunii ?? Bez obaw - pytam z ciekawości:)
    0
  • Users Avatars Mini
    carlo pisze: 2005-11-19 16:23
    olek_01: to był żart z mojej strony, posłużyłem się tylko tekstem z tej reklamy dialogu z tymi chińczykami. Nie kojarzysz?
    0
  • Users Avatars Mini
    lukasm pisze: 2005-11-19 16:24
    Niech się zastanawia dalej URTiP, może coś mądrego wymyśli - chociaz wątpie. Nie wiem w jakim kraju żyje prezes i pracownicy tej instytucji, bo chyba nie w Polsce. Gdyby wyściubili nosa poza warszawkę to wiedzieliby czy jest konkurencja czy jej nie ma. Miłego zastanawiania się i przyjemnych konsultacji Panie prezesie URTIPu!!! Byle do wiosny.
    0
  • Users Avatars Mini
    observator pisze: 2005-11-19 16:28
    Ostateczna kompromitacja tego urzędu :-/ Na polskim rynku jest monopol i wszyscy o tym dobrze wiedzą, tylko URTiP nie wie. Skandal, za co ci urzędnicy biorą moje pieniądze? Żądam likwidacji tego organu i całkowitej deregulacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Wtedy dopiero i tylko wtedy będzie prawdziwa konkurencja. Skończą się interconecty, interworkingi i inne badziewa, które blokują rozwój komórek. Gdyby dać opom komórkowym wolną rękę, to od razu byłby zupełnie inny rynek i stacjonarni nie mają nic do gadania. Plus coś robi w kierunku anty-tepsowym ze swoimi usługami stacjonarnymi na karcie SIM tylko czemu tak WOLNO !!!!!!!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    francuskie zlodzieje pisze: 2005-11-19 20:47
    ja tylko dolacze sie do poprzednikow! nawet dzieci w piaskownicy wiedza ze niema skutecznej konkurencji
    0
  • Users Avatars Mini
    Alienus pisze: 2005-11-19 22:14
    Chłopaki z URTiP-u chyba nieźle ćpają - zakumali wajche po 10 latach...
    0
  • Users Avatars Mini
    re pisze: 2005-11-19 23:09
    Konkurancji miało nie być z założenia .. Tak lewicowy rząd umówił się z Kulczykiem i FT .. Za Buzka sprzedano 30% TP.SA .. Teraz skarb Państwa ma ok 3% akcji a FT 49% .. URTiP przez 4 lata nie zrobił absolutnie NIC !!!!!! Teraz czas posprzątać po lewicowym rządzie ..
    0
  • Users Avatars Mini
    Alienus pisze: 2005-11-19 23:10
    Jak tak dalej pójdzie to być może jeszcze w tym roku odkryją że największym operatorem stacjonarnym w Polsce jest TP... :-D
    0
  • Users Avatars Mini
    Alienus pisze: 2005-11-19 23:16
    ***re obawiam się że obecny "prawicowy" rząd tak "posprząta" że wszyscy za rok, dwa zatęsknimy za lewicowym... Obym nie miał racji...
    0
  • Users Avatars Mini
    re pisze: 2005-11-19 23:22
    Alienus: do faktów oczywistych dochodzi się najtrudniej .. Zwłaszcza jak bierze się grube miliony za "pracę" której brak efektów świadczy o o stopniu komplikacji zadania .. Im trudniejsze zadanie tym więcej trzeba czasu i pieniędzy .. Im więcej pieniędzy się dostaje tym większe piętrzą się trudności (z ich wydaniem) .. Słowem krzywa pnie się ostro w górę ..
    0
  • Users Avatars Mini
    sandrzej pisze: 2005-11-19 23:38
    trochę poza topic: Jak powinno się pisać - Deaktywacja czy Dezaktywacja? Słownik podpowiada jedno a na stronie + są dwie wersje.
    0
  • Users Avatars Mini
    carlo pisze: 2005-11-20 01:30
    Chyba dezaktywacja:)
    0
  • Users Avatars Mini
    Alienus pisze: 2005-11-20 03:31
    Mam pytanie do szanownych GoLowiczów: Chce kupić ojcu nowy telefon na gwiazdke bo jego "wypasiona" Nokia 5110 niedługo wyzionie ducha... Nie wiem co mu kupić :( Telefon musi być bardzo prosty w obsłudze i minimalną liczbę klawiszy funkcyjnych (wszelka elektronika to dla mojego ojca czarna magia i dzieło szatana ;-) ) Telefon będzie służył wyłącznie do dzwonienia bez żadnych usług dodatkowych (nawet SMS). Poza tym musi mieć czytelny wyświetlacz z czytelną czcionką. Nie musi być kolorowy. Telefon nie może być zbyt mały ani delikatny i musi mieć dobrą baterie. Pomóżcie coś wymyślić! Pozdrawiam i czekam na pomysły :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    pajorro pisze: 2005-11-20 08:51
    Alienus- 6310i? Tylko znajdź nówke... ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Misek pisze: 2005-11-20 09:13
    to moze jadna z noki 2300 lub 2600 kolezance 2300 trzyma ponad tydzien ale ja bym kupił 2600
    0
  • Users Avatars Mini
    Longman pisze: 2005-11-20 10:54
    Wyraznie bylem zaspany jak pisalem powyzsze :-) Chodzilo mi o to, ze tak prostych telefonow jakie opisales juz sie nie raczej nie robi. Prosze napisz ile pieniedzy chcesz przeznaczyc na telefon, czy ma byc w okreslonej sieci itp.
    0
  • Users Avatars Mini
    pajorro pisze: 2005-11-20 12:29
    2600 to też może dobry wybór ;-) Przynajmniej kupisz nówke ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    tamek 19 pisze: 2005-11-20 14:45
    mam pytanie nie na temat.Czy wiecie może co stanie sie z pakietami \"SMS za 1 grosz\" w popie po 23 listopada? czy ta promocja przestanie istnieć? czy zostanie przedłuzona na kolejny miesiac? może macie jakieś informacje na ten temat?
    0
  • Users Avatars Mini
    Seniorogre pisze: 2005-11-20 14:47
    A moze n6610 lub 6610i tez chyba nie sa za trudne i bateria w miare trzyma, na pewno lepiej w rece lezy niz 2600 bo jest troche wiekszy. Jak ja bym bral telefon dla swojego ojca to n3510i dobry telefon z dobra bateria i do tego wytrzymaly, mysle ze niewiele odbiega od 5510:) Cena chyba tez jest przystepna:) Nie polece zadnego SE choc sam z niego korzystam ,bo jak moj tato go wezmie w reke i chce cos zrobic to bierze okulary i szuka, a za chwile wola mnie. Niestety SE zrezygnowal z regualcji wielkosci liter w menu, ktora byla np. w T65, bardzo dobra sprawa , szczegolnie dla kogos kto ma problemy ze wzrokiem:) No ale wybor nalezy do ciebie
    0
  • Users Avatars Mini
    anthos pisze: 2005-11-20 14:49
    URTiP się ośmiesza..., ale co tam, i tak nic nie zrobią, bo oprócz raportu potwierdzającego smutny fakt braku konkurencji i tak nic się nie zmieni.
    0
  • Users Avatars Mini
    Seniorogre pisze: 2005-11-20 14:55
    ***tamek 19 zapewne iście szczodry i łaskawy Orange przedłuzy super promocje do stycznia, bo jezeli wycofaja z POPa oba pakiety minutowy i sms to juz chyba nikt u nich nie zostanie...złodzieje!!! Z drugiej strony ciekawe kiedy URTiP dojdzie do wniosku ze rebrading Idei pozwolil tylko w wiekszym stopniu wypompowywac pieniadez do Francji a nam kliento dal tylko wyzsze ceny za gorsze uslugi, ze cala akcja nie miala najmniejszego sensu gdyz dzialala na strate PTK...jednym słowem...szkoda słów:]
    0
  • Users Avatars Mini
    marijuszek pisze: 2005-11-20 18:09
    ***anthos - a jesteś pewien, że ich raport potwierdzi ten skądinad smutny i znany społeczeństwu fakt braku konkurencji ? ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    lukasm pisze: 2005-11-20 18:52
    61 podmiotów będących "w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów " - pięknie jest, szkoda tylko, że w moim mieście (i pewnie wielu innych też) występuje tylko jeden z tych podmiotów. Mały konkurs dla prezesa URTIP - prosze zagadnąć który to podmiot Panie prezesie?
    0
  • Users Avatars Mini
    Jural pisze: 2005-11-20 21:06
    ***Alienus - ponieważ sam posiadam więc polecam N6310i - nie ma lepszej baterii i prostoty w obsłudze - jedyna wada - można ten model kupić jedynie na aukcjach (np polskie allegro ) - widziałem kiedyś nową ! (chyba z plusa ktoś miał) i cena doszła do około 600 / 700 zł. Używane są oczywiście tańsze; N2600 dobra ale słabsza bateria (można zwiększyć czcionkę, 3510i też w miarę. A tańszy model i prosty to chyba jedynie 3410,3330,3310... Z pewnością nie kupuj Moto bo 'ciężka' w obsłudze... ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Alienus pisze: 2005-11-20 21:25
    Dzięki wszystkim za rady - myśle że rzeczywiście najlepszym wyborem będzie któraś z Nokii prawdopodobnie 3510i, albo 2600 tak jak większość z Was radzi. Oczywiście najlepsza by była 6310i ale dobrze utrzymany egzemplarz jest zaskakująco drogi :-O dzięki i pozdr
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: