Vectra nie będzie radykalnie i ekstremalnie migrować na FTTH

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Vectra nie będzie radykalnie i ekstremalnie migrować na FTTH

Serwis TELKO.IN przeprowadził wywiad z CTIO Vectry, Bartłomiejem Irzyńskim.

Irzyński m.in. powiedział w nim:

Strategiczną decyzją Vectry jest to, że w pewnym punkcie czasowym nasza infrastruktura będzie w pełni optyczna i oparta na standardzie xPON. Taki cel można realizować w różny sposób. Radykalna i ekstremalna ścieżka, to masowa przebudowa sieci i wyłączenia HFC. Bardziej ewolucyjna droga, to modernizacja sieci HFC i skracanie pętli lokalnej opartej na kablu koncentrycznym: np. przez architekturę Fiber Deep do FTTB. Wówczas można uruchamiać, tam gdzie jest takie zapotrzebowanie, usługi GPON – na przykład z zastosowaniem rozwiązań HFC/GPON, które pozwalają korzystać z obu typów sieci.

Irzyński dodał także:

Celem jest jednolita platforma FTTH/xPON. Na świecie są operatorzy, którzy zapowiadają migrację do FTTH dopiero w 2040 r., ale w Vectrze to się powinno dokonać znacznie szybciej. Co prawda HFC/DOCSIS ma jeszcze całe lata przed sobą, ponieważ amerykańskie sieci wciąż mocno inwestują w tą technologię – teraz w standard 4.0. W Europie wygląda to inaczej. W Vectrze również.

Nowe lokalizacje podłączamy już w zasadzie tylko do sieci GPON. Powinienem nawet mówić: do sieci FTTH/xPON, ponieważ w OLT stosujemy karty combo obsługujące zarówno GPON, jak i XGS-PON. Sporadycznie zdarzają się jeszcze podłączenia nowych budynków do HFC. To zazwyczaj są przypadki adresów w miejscowościach, gdzie nie mamy jeszcze sieci GPON, ale już chcemy dostarczać tam usługi.

Strategia agresywnej migracji raczej nas nie przekonuje, bo wymaga ogromnych nakładów, które niekoniecznie są uzasadnione ekonomicznie. Raczej stawiamy na stopniowe przygotowanie do migracji na standard FTTH/xPON. Zdarza się co prawda, że lokalnie dokonujemy pełnej przebudowy czy modernizacji – na przykład, gdy trzeba likwidować skutki dewastacji.

Na pytanie jaki jest aktualny etap modernizacji całej sieci CTIO Vectry odpowiedział tylko:

Dobrym przykładem jest rynek warszawski, gdzie sieć Vectry jest już niemal cała w standardzie FiberDeep (co znaczy, że ostatnim elementem aktywnym jest odbiornik optyczny, a w budynkach nie ma już wzmacniaczy RF). W 80 proc. budynków w Warszawie jesteśmy już ze światłowodem. Kolejnym krokiem będzie dokładanie modułów GPON do odbiorników optycznych, co będzie oznaczało gotowość do świadczenia takich usług w budynku. Potem pozostaje decyzja: czy realizujemy masową migrację do nowego standardu, czy uruchamiamy GPON selektywnie dla bardziej wymagających klientów.

Cała treść tego wywiadu jest dostępna tutaj

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: