Według informacji dziennika Puls Biznes zagraniczni udziałowcy Polkomtela żądają zmian w strukturze właścicielskiej operatora. Polscy udziałowcy Polkomtela (KGHM, PKN Orlen i PSE posiadają ponad 50 proc. akcji operatora) otrzymali o Vadafone i TDC, mniejszościowych udziałowców, list zawierający pytania, dotyczące przyszłości operatora. Według nieoficjalnych informacji, to wstęp do zmian wewnątrz firmy.
Strona zagraniczna (według informatorów Pulsu Biznesu, głównie chodzi o Vodafone) nie chce bowiem utrzymywać obecnej struktury właścicielskiej i domaga się jej zmian. Łącznie zachodni inwestorzy kontrolują niecałe 40 proc. akcji operatora. "Rozwiązania są dwa. Swoje akcje sprzeda albo strona zagraniczna, głównie chodzi o Vodafone, albo polska. Ktoś musi przejąć rzeczywistą kontrolę nad spółką" - powiedział rozmówca dziennika.
Vodafone jest podobno gotowy powiększyć swój pakiet. Na razie konkretnych rozmów na ten temat nie było, a nieoficjalne deklaracje pojawiają się już od dłuższego czasu, najczęściej przy okazji dyskusji na temat zmian personalnych w zarządzie operatora. Nieoficjalnie składane deklaracje mogą też być prowokacją z ich strony, która miałaby doprowadzić do konkretnych rozmów na ten temat.
Wspomina się też o zmianach w zarządzie. Miałyby one polegać na ograniczeniu liczby członków z sześciu do pięciu. Każdy z głównych akcjonariuszy miałby prawo do wyboru jednej osoby. Nie ma jednak mowy o zmianach personalnych, jeśli chodzi np. o prezesa. Jarosław Pachowski ma pozostać szefem operatora. Dzisiaj polscy i zagraniczni udziałowcy operatora mają po trzech członków.
Najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych zmian właścicielskich w Polkomtelu zakłada sprzedaż pakietu akcji przez PKN Orlen. Akcjonariusze finansowi Orlenu naciskają ponoć na zarząd, aby skupił się na swojej działalności podstawowej. Jeśli już Orlen ma utrzymywać pakiet w Polkomtelu, to tylko pod warunkiem, że na tym skorzysta. Chodzi o wypłatę dywidendy.
"Takie pomysły spotkają się oczywiście z ostrą krytyką. Polkomtel - mimo dobrych wyników - nie powinien wypłacać dywidendy, tylko inwestować. Tak twierdzą chyba wszyscy akcjonariusze spółki" - powiedział informator PB.
W ubiegłym roku Polkomtel zarobił netto 591 mln zł. Na wypłatę dywidendy jest już oczywiście za późno, dlatego taki pomysł ma pojawić się na początku przyszłego roku. Po pierwszym półroczu zysk netto operatora zbliżył się do 290 mln zł.
Analitycy dodają, że sprzedaż akcji Polkomtelu tylko przez PKN wydaje się bardzo mało prawdopodobna. Musiałoby dojść do porozumienia wszystkich polskich udziałowców. Takie próby, mniej lub bardziej oficjalne, były już podejmowane wcześniej i nie zakończyły się powodzeniem. Nie wiadomo co sądzi sam Orlen w sprawie sprzedaży udziałów w Polkomtelu.