W Polsce startuje komercyjna sieć WiMAX Mobile 16e

Newsy
Opinie: 3

Milmex Systemy Komputerowe juz za kilka tygodni zaprezentuje nową markę i ofertę komercyjną swojej budowanej obecnie sieci w technologii WiMAX Mobile 16e w paśmie 3,5 GHz. Milmex chce świadczyć usługi broadband oraz VoIP.

Milmex Systemy Komputerowe z siedzibą w Sosnowcu działa na rynku od 1989 roku. W 2006 roku spółka wkroczyła w kolejny obszar działalności, tj. ICT, intensywnie rozwijając technologie szerokopasmowego, dostępu do Internetu w standardzie WCDMA/WiFI/ WiMAX/LTE. Obecnie, tworząc Grupę Kapitałową NetMaks, pod tą samą marką realizuje nowatorski unijny projekt budowy wieloregionalnej sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu dla ponad 13 mln mieszkańców Polski. Budowana przez spółkę sieć we współpracy z partnerem technologicznym Airspan Networks Inc - USA / Airspan Communications Ltd – Wielka Brytania, wykorzystuje bezprzewodową technologię WiMAX Mobile 16e/docelowo 16m/ w paśmie 3,5 GHz.

Status projektu

Faza B + R / Pilotaż Technologiczny - zrealizowany został w Krakowie; wykonana instalacja wielosektorowa/ wieloterminalowa, funkcjonująca w obszarze B + R, w części oddana do użytku komercyjnego;
Faza wstępna/ Pilotaż Gminny - projekt obejmujący obszar ponad 3 gmin: Kraków (drugie co do wielkości miasto w Polsce), Zabierzów, Proszowice i sąsiednie gminy; ta faza jest przedmiotem wniosku/negocjacji o finansowanie unijne (wniosek w programie Innowacyjna Gospodarka 4.4 POIG) - całkowita wartość projektu: ok. 60 mln PLN, wartość dotacji unijnej: ok. 36 mln PLN;
Faza komercyjna/ Pilotaż Wieloregionalny - projekt obejmujący szereg istotnych obszarów gminnych/powiatowych „ściany wschodniej”, województwa śląskiego, podlaskiego, małopolskiego, dolnośląskiego. Ta faza jest przedmiotem wielu wniosków o finansowanie unijne, złożonych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, oraz w ramach programów regionalnych RPO Budowy Społeczeństwa Informacyjnego. Sumaryczna wartość projektu: ok. 165 mln PLN; wartość dotacji unijnej: ok. 72 mln PLN;
Projekt zasadniczy/ globalny – obejmujący terytorium Polski (minimum, to 56 obszarów wielogminnych/powiatowych/miejskich, dla których spółka posiada już rezerwacje częstotliwości 3,5 GHz); w planach minimum zamierzona jest budowa infrastruktury dostępowej i pozyskanie w okresie 2 – 3 lat w obszarze już posiadanych rezerwacji 3,5 GHz, 288.000–350.000 abonentów dla usługi podstawowej (Internet + Telefon) i rozwój tej infrastruktury, umożliwiający świadczenie usług elektronicznych, w tym i reklamowych. Globalna wartość Projektu: do 200 mln EUR w obszarze ww. rezerwacji 3,5 GHz; do 600 mln EUR dla całego obszaru Polski z wykorzystaniem pasma ogólnokrajowego 2,5GHz, bądź dodatkowych rezerwacji z zakresu 3,6-3,8 GHz, przy zwielokrotnionej ilości pozyskiwanych abonentów.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2011-09-25 12:10
    tylko kabel. Żadne radio się do kabla nie umywa, więc jak się chce porządny net to trzeba niestety zainwestować drodzy operatorzy porządnie, a nie robić jakieś sieci, których standard za kilka lat to muzeum (patrz koemrcyjne wifi, wimax) technologiczne.
    0
  • Users Avatars Mini
    nick pisze: 2011-09-29 00:38
    Tak sie marnotrawi unijne pieniadze, ktore kiedys trzeba splacic ! Nikt juz powaznie nie mysli o WiMaxie ! to juz dzis jest technologi bez rozwoju ... Unijna kase powinno sie tylko inwestowac w swiatlowody ktore zostana na lata !
    0
  • Users Avatars Mini
    Ice pisze: 2011-10-22 16:06
    "Tylko kabel" - no fajnie, lecz nie bierze się pod uwagę, że niektóre osoby które potrzebują wysokich przepustowości "w ruchu", nie będą jeździły z bębnem kabla na plecach... Stąd mobilny WiMax mógłby dla nich być interesującym rozwiązaniem.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: