W Polsce zainstalowano nowy superkomputer Helios, który według teoretycznych wyliczeń będzie nowym numerem 1 w kraju pod względem mocy obliczeniowej.
Superkomputer ten zainstalowano w tym samym miejscu, co dotychczasowy lider - Athena - w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Oba te komputery wykorzystują procesory AMD EPYC, choć ich liczba i generacja różnią się diametralnie. Starszy system dysponuje 96 procesorami AMD EPYC 2 generacji z 64 rdzeniami każdy, podczas gdy nowy wykorzysta aż 784 procesory AMD EPYC 4 generacji - każdy z 96 rdzeniami.
Helios ma dysponować mocą na poziomie ok. 35 PetaFlops.
Został skonstruowany w oparciu o platformę wykorzystaną przy budowie najpotężniejszych systemów na świecie, jak amerykański Frontier czy europejski LUMI, czyli HPE Cray EX4000 z procesorami AMD EPYC.
Helios będzie udostępniony instytucjom naukowym i prywatnym przedsiębiorstwom w Polsce, aby pomóc im w badaniach chemicznych, medycznych, materiałowych, astronomicznych czy związanych z ochroną środowiska. Partycja CPU, w której zgrupowane są ww. procesory AMD EPYC, jest przeznaczona w szczególności do tradycyjnych badań obliczeniowych, takich jak dynamika płynów, symulacje zderzeń czy symulacje związane z terapią protonową, które m.in. służą do walki z chorobami nowotworowymi.
- Partycja CPU oparta na superkomputerze HPE Cray EX, wyposażona w procesory AMD EPYC 4. generacji (75 264 rdzeni "Zen 4") i 200 terabajtów pamięci DDR5. Przeznaczona jest do modelowania i symulacji, m.in. w dziedzinach takich jak modelowanie przepływów w turbinach wiatrowych i skrzydłach, crash testy samochodów, medycyna (np. symulacje wiązki w terapii protonowej stosowanej w leczeniu nowotworów).
- Partycja GPU oparta na superkomputerze HPE Cray EX, wyposażona w 440 układów NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchip. Przeznaczona do symulacji komputerowych z wykorzystaniem obrazów w inżynierii materiałowej, fizyce ciała stałego, odkrywaniu leków i trenowaniu AI na dużą skalę, w tym generatywnej sztucznej inteligencji.
- Partycja „INT” oparta na HPE Cray Supercomputing XD665, przeznaczona do interaktywnej pracy z dużymi zbiorami danych, dostrajania modeli AI i uruchamiania aplikacji wykorzystujących AI do wnioskowania. Wyposażona w 24 procesory graficzne NVIDIA H100 Tensor Core GPU i szybką lokalną pamięć masową NVMe.
Wszystkie komponenty superkomputera połączone są za pomocą rozwiązania HPE Slingshot, które zapewnia przepustowość 200 gigabitów na sekundę w ramach specjalnie zbudowanej, wysokowydajnej sieci, aby sprostać wymaganiom w zakresie wysokich prędkości i kontroli zatorów w obciążeniach przetwarzających duże ilości danych. To połączenie, oparte na technologii HPE Cray, zwiększa wydajność całego systemu, tworząc niezwykle szybką sieć. Helios dysponuje ponadto 17,5 petabajtami pamięci masowej systemu plików Lustre zbudowanej na systemie pamięci masowej HPE Cray ClusterStor E1000.