Euronet uruchomił e-pay – usługę elektronicznego doładowania kont telefonów GSM za pomocą terminali POS. Usługa ta jest adresowana do sieci i punktów handlowych już sprzedających - lub też dopiero zamierzających rozpocząć sprzedaż - zasileń kont telefonów komórkowych. Euronet posiada umowy ze wszystkimi trzema polskimi operatorami telefonii komórkowej.
W nowym rozwiązaniu tradycyjną kartę zdrapkę zastępuje elektroniczne doładowanie przez terminal POS. Doładowanie to jest możliwe zarówno w czasie rzeczywistym (top-up) - uzupełnienie czasu rozmów natychmiast po dokonaniu zapłaty przez właściciela telefonu, oraz doładowanie z opóźnieniem - zakup kodu (podobnie jak w przypadku kart zdrapek), umożliwiającego doładowanie konta GSM w dowolnym czasie. Za doładowanie w terminalu POS można płacić gotówką, a w przyszłości (za około pół roku) także kartą. Proces aktywacji następuje natychmiast, co oznacza, że po kilku sekundach klient może już rozmawiać przez telefon.
Usługa e-pay, jest korzystna zarówno dla właścicieli punktów handlowych, jak również ich klientów. Dla detalistów e-pay oznacza płatność wyłącznie za sprzedany towar, brak potrzeby rezerwowania dodatkowej powierzchni magazynowej, oraz uproszczenie inwentaryzacji. Ponadto detaliści nie ponoszą strat związanych z kradzieżami czy też fałszerstwami, co miało miejsce w przypadku kart zdrapek. Terminal POS zapewnia również stałą dostępność
wszystkich nominałów doładowań, co stanowi korzyść także dla konsumentów.
Euronet uruchomił elektroniczne doładowania już w 1999 roku. Początkowo w swojej sieci bankomatów, a w maju 2002 także poprzez terminale POS w salonach firmowych Centertela. Zakup, w styczniu 2003, firmy e-pay z Wielkiej Brytanii, zajmującej się elektroniczną sprzedażą doładowań przedpłaconych telefonów komórkowych, dał Euronetowi dostęp do gotowej, nowoczesnej i sprawdzonej na wymagających rynkach technologii. W Polsce Euronet zainstalował już terminale w 1140 punktach handlu detalicznego oraz na 60 stacjach benzynowych Jet. Niedawno Euronet zawarł również umowę z siecią Geant Polska. Oznacza to, że elektroniczne doładowania kont telefonów GSM będą możliwe do zrealizowania w kasach hipermarketów Geant na terenie całego kraju już w kwietniu.
Euronet oferuje bezpłatną instalację terminali oraz szkolenia dla pracowników punktów handlowych, które zdecydują się na wprowadzenie usługi e-pay. Z korzystaniem z terminali oraz z uzupełnianiem zapasów papieru również nie wiążą się żadne opłaty. Punkty sprzedające doładowania e-pay będą oznaczone specjalnymi naklejkami zawierającymi logo e-pay i logo wszystkich trzech operatorów telefonii komórkowej działających na polskim rynku. Marża dla sprzedawców zasileń elektronicznych ma być identyczna lub minimalnie mniejsza niż w przypadku sprzedaży zaileń metodą "tradycyjną". Marże mają być uzależnione od obrotu.
Zasilenia elektroniczne mają zwiększyć przychody sprzedawców z doładowań prepaid o 10-20 % - głównie ze względu na ciągłą dostępność w sprzedaży dużych nominałów, których obecni sprzedawcy unikają. Przedstawiciel Plus GSM zdradził, że w tym roku w jego sieci około 30-40% zasileń (udział wartościowy) będzie przeprowadzana drogą elektroniczną, w 2005 udział w rynku tego typu zasileń ma wzrosnąć aż do 70%. W Niemczech doładowania elektroniczne do 40 % rynku doładowań, w Wielkiej Brytanii - 60%.
Korzyści sprzedaży elektronicznej zasileń:
płatność gotówką
wszystkie nominały zawsze dostępne
nie ma konieczości zdrapywania
likwidacja kosztów produkcji i transportu zdrapek
likwidacja procederu oszustw przy sprzedaży zdrapek (podrabiane zdrapki)
zasilanie konta dowolną kwotą
krótki czas realizacji transakcji
Wady:
mniejsza liczba punktów sprzedaży, w porównaniu do liczby punktów sprzedaży zdrapek
kolejny terminal elektroniczny (linia analogowa lub GPRS) w punkcie sprzedaży
Obecny rynek dystrybucji zasileń:
51 % kioski
18.5 % sklepy spożywcze
13.8 % stacje benzynowe
7.7 % salony operatorów GSM
4.6 % sklepy RTV
4.4 % inne