Ponad 300 tysięcy punktów pomiarowych oraz 6 110 nowych stacji bazowych znalazło swoje miejsce na mapie systemu SI2PEM w 2023 roku.
Bazę danych zasiliło również 13 246 sprawozdań z pomiarów pola elektromagnetycznego emitowanego przez infrastrukturę sieci komórkowych.
Mimo znaczących wzrostów we wszystkich kategoriach, średnie natężenie pola elektromagnetycznego na terenie Polski spadło w porównaniu z rokiem poprzednim.
Operatorzy dokonali zgłoszeń 6 110 nowych stacji bazowych telefonii komórkowej, a więc o 3 117 zgłoszeń więcej niż w 2022 roku.
W 2022 roku punktów pomiarowych było niemal 300 tysięcy. Z kolei w 2023 roku odnotowano łącznie 386 996 punktów pomiarowych, czyli miejsc sprawdzonych przez akredytowane laboratoria posługujące się profesjonalną aparaturą pomiarową. W miejscach, w których z największym prawdopodobieństwem przebywają ludzie, specjaliści dokonują pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego. Jest to co najmniej kilkadziesiąt lokalizacji w pobliżu sprawdzanej stacji bazowej.
W tym samym czasie do systemu SI2PEM wprowadzono 13 246 sprawozdań z pomiarów zrealizowanych w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej. Jest to aż o 3 012 sprawozdań więcej niż w roku ubiegłym.
Łączna liczba pomiarów na koniec grudnia 2023 r. wyniosła 26 561.
Z końcem 2023 r. wszystkie zobowiązane do założenia kont eksperckich podmioty postąpiły zgodnie z literą prawa i znalazły się na platformie SI2PEM. Jest to 499 podmiotów (Urząd Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy zamknął zestawienie jako ostatni uczestnik rejestracji), które przekazują tysiące sprawozdań z pomiarów PEM do naszej bazy danych. Dzięki temu przesłane do systemu SI2PEM dane będą ciężkie do podważenia.
System SI2PEM powstał, by podnieść świadomość społeczną na temat pola elektromagnetycznego emitowanego przez infrastrukturę sieci komórkowych. Każda osoba posiadająca dostęp do Internetu może sprawdzić poziom natężenia PEM w swojej okolicy. Poza tym można dowiedzieć się np. ile punktów pomiarowych znajduje się na terenie całego kraju (a jest ich 1 094 304 – od momentu uruchomienia systemu), a także ile stacji bazowych jest w Polsce ogółem (a jest ich już 49 110).
Wraz z uruchomieniem sieci 5G w paśmie C (tzw. C-band) liczba zgłoszeń będzie rosła. Jak wynika z powyższych danych – natężenie PEM nadal pozostanie na poziomie niskim (a nawet bardzo niskim) i nawet nie zbliży się do poziomów dopuszczalnych, z których wartość maksymalna dla częstotliwości powyżej 2 GHz wynosi 61 V/m.
W styczniu 2024 r. system SI2PEM został wyposażony w nową funkcjonalność udostępnioną w części ogólnodostępnej dla wszystkich obywateli – informowanie o planowanych pomiarach PEM w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej.
Aby skorzystać z nowej funkcjonalności informowania o pomiarach PEM wystarczy kliknąć w górnym menu w zakładkę „Planowane pomiary”. Można dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbędą się pomiary PEM w określonej lokalizacji (województwo, powiat, miejscowość, ulica lub nr działki oraz planowana data wykonania pomiarów). Dodatkowo dostępne są tam dane dotyczące:
Każda pozycja w tabeli ma status „Planowany” (wyróżniony kolorem żółtym) lub „Ukończony” (wyróżniony kolorem zielonym). Informacje o planowanych pomiarach PEM zaznaczane są również na mapie z wynikami pomiarów.