Walka o francuskiego Cegetela

Newsy
Żródło: Reuters
Opinie: 7

Vodafone Group przedstawiła w środę ofertę przejęcia francuskiego operatora telekomunikacyjnego Cegetel za 13 miliardów euro. W ramach tej oferty Vodafone chce zapłacić Vivendi za pakiet akcji Cegetela w gotówce. Vodafone zgodził się zapłacić 6,3 miliarda euro za 41 procent pakiet akcji francuskiego telekomu posiadany przez BT i amerykański SBC. Natomiast za pakiet 44 procent akcji, które posiada Vivendi, Brytyjczycy oferują 6,77 miliarda euro w gotówce. Kupując Cegetela Vodafone miałby większościowe udziały na wszystkich najważniejszych rynkach telefonii komórkowej Europy. Jednak transakcja nie obędzie się przez przeszkód. Kupując udziały BT i SBC, Vodafone przejąłby kontrolę nad Cegetelem i jej cennym działem komórkowym SFR. Jednak do 10 listopada Vivendi może zablokować transakcję. Oferta Vodafone dla Vivendi jest ważna do 30 października.

Francusko-amerykański koncern medialny ma prawo pierwokupu udziałów BT oraz SBC i wcześniej zgłaszał chęć objęcia kontroli na Cegetelem i jego spółką komórkową SFR, która generuje znaczne przychody. Jednak według osoby zbliżonej do Vivendi wynika, że koncern, na którym ciąży wielomiliardowym zadłużeniem, nie ma wystarczających środków by przejąć pakiety BT lub SBC. Kupując akcje od BT i SBC, Vodafone zwiększyłaby swoje udziały w Cegetelu do 56 procent z obecnych 15 procent, a w SFR do 64,8 procent z 32 procent.

Zgodnie z warunkami umowy Vivendi mógłby zablokować przejęcie kontroli nad drugą co do wielkości francuską spółką telekomunikacyjną, ale tylko oferując takie same warunki odkupienia pakietu BT jak Vodafone. Natomiast w przypadku SBC Communications oferta musiałaby zawierać 13-procentową premię ponad to co proponuje brytyjski gigant.

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-10-17 09:43
  Sumy o ktorych napisane jest powyzej sa naprawde ogromne, ale takie wlasnie pieniadze wchodza w gre, kiedy bawia sie najwieksi! Jestesm tylko ciekaw czy w zwiazku z tym wynikly by jakies zmiany, gdyby wodny telefo przejal tyle akcji!????
  0
 • Users Avatars Mini
  adminek pisze: 2002-10-17 10:28
  Zmian by nie było, poza zmianą nazwy, jak to chcą zrobic z Polsce
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-10-17 12:19
  *** GOL'u *** Będę się powtarzał: Może zamiast kopiować takiego news'a z Reuters'a lepiej by było skopiować jakiś komentarz tej (lub innej) agencji, gazety, wortalu finansowego na ww. temat ? Taki tekst gdzie pisze co, kto, kogo, dlaczego, jak i co może z tego wyniknąć ... dla sfery GSM oczywiście ... Jeżeli jest tak jak teraz ... to w zasadzie niewiele wnosi ... taka "sieczka" wiadomości finansowo-kapitałowych dla aktywnych inwestorów bez postulowanego komentarza ... Tego typu wiadomości Reuters'a jest dziennie po kilkanaście-kilkadziesiąt ... z czego przynajmniej kilka dziennie "zachacza" o sprawy GSM w taki sposób jak w tym news'ie ... Czemu wobec tego nie zamieszczacie więcej tego typu wiadomości ? (CTRL+C, CTRL+V) Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  blobi pisze: 2002-10-17 14:41
  Nudny news...
  0
 • Users Avatars Mini
  bodopl pisze: 2002-10-17 14:52
  popieram PZ -ta (to GOL a nie Parkiet)
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-10-18 10:29
  Niestety coraz mniej jest typowo czystych wiesci z naszego swiadka, wiec trzeba dzielic newsy i kombinowac jak sie da, zeby ktos tu zagladal i klikal!
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2002-10-18 20:51
  Kwoty sa ogromne ale ten news nie jest czysto gsm tylko bardziej dla finansistow!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: