Wielbłąd w Plus GSM

Newsy
Żródło: Plus GSM
Opinie: 9

Sieć Plus GSM jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie wdrożyła technologię CAMEL, która jest elementem systemów telefonii mobilnej trzeciej generacji. Jej zastosowanie pozwoli korzystać abonentom z usług obecnie dostępnych jedynie w sieci macierzystej również w roamingu międzynarodowym.
CAMEL (Customized Applications for Mobile network Enhanced Logic) będzie podstawową technologią w sieciach trzeciej generacji (UMTS) umożliwiającą realizację połączeń i sterowanie usługami. Zapewni nie tylko obsługę połączeń głosowych, ale też kontrolę nad serwisami z zakresu transmisji danych, transmisji obrazu, wideokonferencji, połączeń prepaidowych i indywidualnych komunikatów informujących o stanie kont. W sieciach GSM, CAMEL umożliwia dostęp w roamingu międzynarodowym do usług opartych na platformie sieci inteligentnej (Intelligent Network - IN), jak np. prywatny plan numeracyjny czy indywidualna kontrola uprawnień do wykonywania określonych typów połączeń.
W trosce o zapewnienie abonentom sieci najwyższego poziomu obsługi Plus GSM rozpoczął wdrażanie technologii CAMEL w roamingu międzynarodowym. Dzięki CAMEL już wkrótce możliwe będzie korzystanie poza granicami Polski z serwisów, takich jak: System Plus, dostęp poprzez skróconą numerację do poczty głosowej, Biura Obsługi Klienta czy Internetu.

 

Nowa technologia

CAMEL (Customized Applications for Mobile network Enhanced Logic) jest elementem usług dla systemów trzeciej generacji (3G). Jest to rozwiązanie, dzięki któremu usługi oparte na platformie Sieci Inteligentnej (IN) mogą być udostępniane w sieciach różnych operatorów. Oznacza to, że nawet jeśli użytkownik telefonu komórkowego znajdzie się poza zasięgiem naszej sieci – np. skorzysta z możliwości roamingu międzynarodowego – to nadal będzie mógł używać znanych sobie usług, a ich obsługa będzie identyczna jak wtedy, gdy z nich korzysta w sieci Plus GSM. Dzięki temu także poza granicami Polski będzie można korzystać z usług, takich jak System Plus, dostęp do poczty głosowej, dostęp do Biura Obsługi Klienta i innych.

Do tej pory z usług opartych na Sieci Inteligentnej (System Plus, Numer Ulgowy, Infocentrum, Dostęp do Serwisów Audioteksowych) mogliśmy korzystać tylko na terenie Polski. Po znalezieniu się za granicą usługi te stawały się niedostępne, ponieważ nie sięgała tam nasza Sieć Inteligentna, a system lokalnego operatora również nie mógł ich obsługiwać ze względu na brak zgodności. Dlatego, w trosce o zwiększenie dostępności usług i ich rozwój, a także przygotowując się do uruchomienia systemu UMTS, Plus GSM zdecydował się na wdrożenie CAMEL-a.

Sieć Plus GSM będzie obsługiwała technologię CAMEL jako pierwsza sieć komórkowa w Polsce i jedna z pierwszych sieci komórkowych na świecie. Zdobyte doświadczenia pozwolą na rozszerzenie zakresu oferowanych przez nas usług.

Zasada działania

Działanie technologii CAMEL polega na tym, że usługi są realizowane w sposób niezależny od sieci. Służy do tego uniwersalny protokół transmisji danych CAP (CAMEL Application Part), który jest jednakowo obsługiwany we wszystkich sieciach komórkowych na świecie, bez względu na to, od jakich dostawców urządzenia zostały w nich zastosowane.

Wywołanie usługi, np. przez wybranie określonego numeru aktywującego tę usługę, jest wykrywane w centrali (MSC/SSP) w sieci wizytowanej. Sterowanie tym połączeniem jest wówczas przekazywane do macierzystej sieci komórkowej, w której znajduje się serwer (SCP) ze scenariuszem wywołanej usługi oraz baza danych (HLR) z informacjami niezbędnymi do obsłużenia abonenta zgodnie z tym scenariuszem. Dzięki temu połączenia inicjowane w sieci wizytowanej są obsługiwane przez infrastrukturę IN w sieci operatora macierzystego zgodnie z jego własnymi scenariuszami usług. Sieć wizytowana pełni tylko funkcje pośredniczące i udostępnia potrzebne zasoby. Przedstawiono to na rysunku. Zilustrowano na nim sposób, w jaki użytkownik telefonu na kartę działającego w sieci Paegas podróżujący na terenie Polski, jest obsługiwany przez sieć Plus GSM.

Korzyści z wprowadzenia CAMEL-a

Użytkownikom telefonów na kartę Paegas Twist znajdującym się w Polsce zaoferowaliśmy następujące udogodnienia.

· Możliwość wybierania zwykłych numerów telefonów, np. z książki telefonicznej, bez dodawania specjalnych kodów na początku.

· Nie trzeba czekać na oddzwonienie (krótki czas zestawiania połączeń).

· Możliwość używania numerów skróconych (numer poczty głosowej, biura obsługi klienta itp.).

· Możliwość wysyłania i odbierania wiadomości SMS.

· Dostęp na bieżąco do informacji o stanie swojego konta.

· Możliwość uzupełniania stanu swojego konta z zagranicy.

Możliwości

Na wprowadzeniu technologii CAMEL skorzystają w pierwszej kolejności zagraniczni użytkownicy telefonów na kartę odwiedzający sieć Plus GSM, którzy będą mogli łatwiej korzystać z usług roamingu międzynarodowego. Musieli oni dotąd nawiązywać połączenia międzynarodowe na zasadzie oddzwaniania. Wprowadzenie CAMEL-a pozwoli także na udostępnienie naszym abonentom usługi System Plus w roamingu międzynarodowym, dzięki czemu można będzie używać skróconych numerów i preferencyjnych taryf także poza granicami kraju.

Po wprowadzeniu drugiej fazy standardu CAMEL, w roamingu międzynarodowym będą również dostępne usługi, w których opłaty mogą być w różnym stopniu dzielone między uczestników połączenia, a czas połączenia może być kontrolowany, a także usługi oparte na lokalizacji abonenta (także za granicą) oraz usługi wymagające zapowiedzi głosowych i interakcji z użytkownikiem.

Kolejne fazy standardu CAMEL pozwolą m.in. na obsługiwanie w ramach roamingu wiadomości SMS oraz połączeń GPRS i VoIP. CAMEL będzie podstawowym narzędziem do tworzenia zaawansowanych usług głosowych i multimedialnych w systemie UMTS.

Słowniczek

CAMEL Customized Applications for Mobile network Enhanced Logic

CAP Camel Application Part

GPRS General Packet Radio Service

HLR Home Location Register

IN Intelligent Network

MSC Mobile service Switching Centre

SCP Service Control Point

SMS Short Message Service

SSP Service Switching Point

UMTS Universal Mobile Telecommunication System

VLR Visitor Location Register

VoIP Voice over IP

VPN Virtual Private Network

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Lukas pisze: 2001-05-25 18:19
    A co bedzie z z romingiem w SimPlusie???Czemu lepiej beda mieli zagraniczni uzytkownicy kart, co z nami???
    0
  • Users Avatars Mini
    Robert pisze: 2001-05-25 19:00
    zmiencie sobie odwolanie do obrazka z absolute na relative.. :)
    0
  • Users Avatars Mini
    era_user pisze: 2001-05-25 19:17
    Czyzby Plus stawal sie bardziej innowacyjny niz pozostali dwaj operatorzy? Brawo! Dobrze byloby gdyby tradycyjne media nie byly takie anty- do internetu i umts. moze niech operatorzy telefonii komorkowej skrzyknal sie i wspolnie rozpropaguja nowe technologie i ich mozliwosci w TV i prasie - wtedy mozliwa bedzie szybsza zmiana swiadomosci wsrod rodakow, szybszy postep, wieksze zyski i wzrost gosp.kraju.
    0
  • Users Avatars Mini
    m. pisze: 2001-05-25 19:41
    odnosnie tego obrazka: file:///C:/WINDOWS/TEMP/FrontPageTempDir/wpeE.gif ROTFL!!!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Maciek Z. pisze: 2001-05-25 20:18
    W ogole wszystko to wyglada jak twor Front Page'u
    0
  • Users Avatars Mini
    Yarecki pisze: 2001-05-25 22:46
    To ja moze troche na temat: Po co WIELki BŁĄD, jesli brak efr brak kontroli kosztów brak mozliwosci zapisu dwoch kart sim na jednej, i jednego numeru na dwoch taryfikacja niezgodna z rzeczywistym czasem rozmow (co 30s zamiast co sekunde) itp itd. Nawet jesli ta technologia jest rewolucyjna, to i tak powyzsze udogodnienia ( od strony technicznej-zupelnie mozliwe) bardziej uciesza abonentow.
    0
  • Users Avatars Mini
    Yabol pisze: 2001-05-26 02:32
    Yarecki wielki blad ;) spox
    0
  • Users Avatars Mini
    Gałeś pisze: 2001-05-26 03:11
    Do Yarecki, Co ty widzisz wielkiego w EFR. Jest to wytwór NOKII, żeby wycisnąć od operatorów jeszcze wiecej kasy. Na podstawie mojej wiedzy mogę stwierdzić iż korzyść jest raczej matematyczna!EFR nic nie poradzi jeśli masz duże interferencje w sieci. Poza tym EFR \"zjada\" szybciej baterię i z tego co obserwuje wśród znajomych kto może to wyłącza EFR na korzyć FR. Jeśli chodzi o kontrolę kosztów to potrzebna jest do tego sieć GSM zgodna z fazą 2+, Jedyną (jak na razie) siecią mogącą się pochwalić zgodnością z 2+ jest Plus GSM - dowód SIMPLUS, w którym jest kotrola kosztów.
    0
  • Users Avatars Mini
    mooby pisze: 2004-08-06 15:57
    strusia niech sobie klupia;p
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: