3com ogłasza wprowadzenie pierwszego na rynku bezprzewodowego brydża pozwalającego na łączenie odległych lokalizacji, kompatybilnego z dowolnym punktem dostępowym standardu WI-FI. Nowe, bezprzewodowe rozwiązanie to brydż pozwalający łączyć odległe lokalizacje wszędzie tam, gdzie nie występuje infrastruktura miedziana: pomiędzy wieloma budynkami oddzielonymi drogami, autostradami, a nawet pomiędzy trudno dostępnymi miejscami jak wieże wiertnicze lub placówki ochrony przeciwpożarowej. Mimo, że rozwiązania pracujące w trybie brydża są doskonale znane i używane praktycznie w każdej sieci bezprzewodowej zgodnej z 802.11b, do tej pory klienci byli ograniczeni protokołami zastrzeżonymi przez producentów.
"Sieci bezprzewodowe pozwalają przedsiębiorstwom w niezawodny sposób połączyć zwiększoną mobilność z dynamicznym wzrostem obciążenia" powiedział Patrick Guay, wiceprezes i dyrektor generalny Departamentu Infrastruktury Sieci Wewnętrznych LAN w 3Com Business Networks Company. "Wykorzystując nowe rozwiązanie jakim jest 3Com Wireless LAN Building-to-Building Bridge, przedsiębiorstwa mogą teraz tworzyć sieci kampusowe na znacznie większych odległościach i prościej niż dotychczas, korzystając jednocześnie z zalet tego rozwiązania, m.in. zaawansowanego zarządzania i wysokiego poziomu bezpieczeństwa".
Nowy brydż 3Com Wireless LAN Building-to-Building Bridge stanowi ekonomiczną alternatywę dla infrastruktury kablowej i zapewnia możliwość szybkiego łączenia obiektów do użytku tymczasowego, takich jak barakowozy bądź tymczasowe sale konferencyjne. Nowy brydż jest unowocześnioną wersją pierwowzoru wprowadzonego z sukcesem na rynek w czerwcu 2001 r. i obecnie jego maksymalny zasięg wynosi 20 km przy przepustowości 11 Mbps. Przedsiębiorstwa mogą zainstalować to urządzenie w konfiguracji punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt w odległości od 300 metrów do 20 kilometrów, w zależności od zastosowanej anteny.
W celu ochrony przesyłanych informacji Building-to-Building Bridge wykorzystuje zarówno 40-bitową, jak i 128-bitową szyfrację WEP. Brydż ten jest jednocześnie przeźroczysty dla protokołu VPN, ponieważ wykorzystuje specjalną enkapsulację w celu uniknięcia konfliktów z innymi protokołami tunelującymi.
Firmy, które wykorzystają te urządzenia razem z innym sprzętem firmy 3Com, zyskają dodatkowe możliwości zarządzania i bezpieczeństwa sieci. Building-to-Building Bridge użyty w bezprzewodowej sieci opartej o produkty firmy 3Com, może korzystać ze specjalnego protokołu szyfrującego, zwanego Dynamic Security Link. Protokół ten nadaje każdemu użytkownikowi niepowtarzalny klucz, który zmieniany jest z każdą sesją. Brydż współpracujący w sieci z przełącznikiem 3Com SuperStack 3 Switch 4400 może identyfikować i priorytetyzować ruch sieciowy w warstwie aplikacji, co sprawi, że krytyczne informacje dotrą bezprzewodowo do miejsca przeznaczenia w określonym czasie. Użycie oprogramowania 3Com Network Supervisor pozwola na zdalną administrację i konfigurację urządzeń, a także zdalny upgrade oprogramowania równolegle do wszystkich urządzeń bezprzewodowych.
Wireless Building-to-Building Bridge to ostatni produkt firmy 3Com uzupełniający gamę bezprzewodowych rozwiązań do sieci LAN, w skład których wchodzą: Access Point 8000 - stosowany w większych sieciach, Access Point 6000 - dla przedsiębiorstw o mniejszych wymaganiach i niewielkimi zasobami IT oraz Access Point 2000 - dla małych biur i domów oraz zdalnych użytkowników. Każdemu klientowi, niezależnie od jego wielkości, firma 3Com oferuje najszerszą gamę rozwiązań bezprzewodowych, od najprostszych do najbardziej zaawansowanych rozwiązań typu LAN. 3Com zapewnia kompatybilność Wi-Fi z dodatkowymi możliwościami, za niewygórowaną cenę.