Dnia 15 kwietnia 2003 r. Tele2 Polska złożyła w Sądzie Rejonowym w Warszawie pozew przeciwko Telekomunikacji Polskiej o zaniechanie działań stanowiących czyn nieuczciwej konkurencji oraz odszkodowanie z tego tytułu. 17.04.2003 r. Tele2 skierowała wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko TP SA.
Pozew sądowy i wniosek do UOKiK mają związek z bezprawnym postępowaniem TP S.A. polegającym na nie przyjmowaniu i nie realizowaniu zleceń preselekcji składanych przez abonentów za pośrednictwem firmy Tele2 Polska.
Odmawiając przyjmowania i realizacji zleceń preselekcji składanych przez abonentów za pośrednictwem Tele2 Polska, przedstawiciele TP SA - powołując się na §6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury (w sprawie szczegółowych warunków korzystania z uprawnień przez abonentów) - twierdzą, że wnioski te nie mają mocy prawnej, gdyż do składania zlecenia preselekcji upoważniony jest abonent a nie strona trzecia. Takie stwierdzenie jest jednak nieporozumieniem gdyż w zakresie przekazywania do TP SA zleceń preselekcji Tele2 pełni tylko rolę "posłańca", do której nie jest wymagane nawet upoważnienie. Przedstawiciele TP S.A. twierdzą również, że jedyny miejscem, w którym można składać zlecenia preselekcji są "właściwie terytorialnie Biura Obsługi Klienta TP SA", a nie jak w omawianym przypadku siedziba TP SA w Warszawie przy ul. Nowy Świat 6/12. Nie znajduje to swojej podstawy w przepisach w/w rozporządzenia, które wymaga tylko doręczenia tego dokumentu do Usługodawcy (w przedmiotowym wypadku do TP S.A.) przez co rozumieć można - jak potwierdził to już w swojej opinii prawnej wybitny znawca problematyki prawa telekomunikacyjnego, prof. Stanisław Piątek - siedzibę zarządu TP S.A.
- Praktyka ta stanowi w naszym przekonaniu nadużywanie pozycji dominującej przez TP S.A.. Takie działania utrudniają powstawianie warunków niezbędnych do rozwoju konkurencji. Dlatego oprócz wniesienia pozwu TP S.A. do sądu powszechnego,, postanowiliśmy skierować wniosek do UOKiK o wszczęcie postępowania antymonopolowego - powiedział Fredrik de Lerigon, Dyrektor Generalny Tele2 Polska.
Fredrik de Lerigon dodał, że Tele2 wielokrotnie usiłowało podjąć z TP S.A. rozmowy na temat współpracy w zakresie preselekcji, przedstawiając m.in. własne stanowisko rozstrzygnięcia tej kwestii. W związku z tym, że TP S.A. nie była takimi rozmowami zainteresowana, Tele2 rozpoczęło przedmiotową współpracę w sposób zgodny z Rozporządzeniem MI i korzystny dla abonentów, którzy nie chcą i nie muszą tracić czasu na wystawanie w kolejkach BOK-ów TP SA celem złożenia zlecenia preselekcji.
- Jest dla nas zupełnie niezrozumiałe dlaczego TP SA z premedytacją łamie prawo, nie wypełniając obowiązków nałożonych na nią przez powołane na wstępie ustawę i rozporządzenie - powiedział Fredrik de Lerigon.
W najbliższym czasie Tele2 i jej klienci zamierzają podjąć dalsze kroki prawne względem TP SA.