Siemens Information and Communication Mobile (IC Mobile) i Motorola, Inc. ogłosiły rozpoczęcie wspólnych prac nad konstrukcją podstawowej linii telefonów UMTS Siemensa przy użyciu platformy i.300 Innovative Convergence Motoroli, stanowiącej kompleksowe, sprzętowo-programistyczne rozwiązanie 3G. Połączenie sił w celu przeprowadzenia testów współdziałania (Interoperability Tests - IOT) rzeczywistych urządzeń pracujących w kompletnym środowisku (end-to-end) pozwoli obu partnerom na umocnienie ich wiodących pozycji w dziedzinie łączności ruchomej 3G. Motorola i Siemens mają odpowiednie warunki aby przyspieszyć wprowadzenie na rynek urządzeń trzeciej generacji i udostępnić swoim klientom i użytkownikom możliwość korzystania z zalet łączności multimedialnej.
W ramach długoterminowej umowy, Sektor Półprzewodnikowy Motoroli udostępni Siemensowi platformę i.300 Innovative Convergence, w tym mikroprocesory rodziny DragonBall MX zapewniające przetwarzanie informacji multimedialnych. Dzięki platformie i.300 Siemens otrzymuje niespotykaną dotąd swobodę tworzenia i kształtowania nowoczesnych produktów UMTS, dopasowanych do potrzeb swoich klientów. Ten istotny krok ma pomóc wszystkim klientom Siemensa przechodzącym na system UMTS. Oczekuje się, że pierwsze telefony UMTS stworzone przy pomocy i.300 będą dostępne na początku 2004 roku. Aby przygotować klientów Siemensa do wdrożenia nowej technologii w jak najkrótszym czasie, Sektor Komunikacji Osobistej (PCS) Motoroli począwszy od czwartego kwartału 2002 roku i w roku 2003 dostarczy do Siemensa pierwsze telefony/terminale 3G specjalnie przystosowane do jego wymagań.
"Zawarta Umowa pozwoli Siemensowi wspierać klientów w przechodzeniu na UMTS i szybkie reagowanie na warunki rynkowe" - podkreśla Rudi Lamprecht, Członek Zarządu SiemensAG.
"Dzięki naszemu doświadczeniu zdobytemu podczas budowy i uruchamiania pierwszych sieci UMTS w Europie, na wyspie Man i w Monaco, jak również w dziedzinie rozwiązań przenośnych, będziemy mogli rozszerzyć zakres oferowanych przez nas kompleksowych rozwiązań o telefonię trzeciej generacji, co otworzy nam ogromne możliwości rozwoju. Co ważniejsze, będziemy mogli przygotować klientów i użytkowników na czerpanie korzyści z UMTS".
"Nasze relacje z Siemens Mobile dobitnie świadczą o tym, że Motorola zajmuje pozycję lidera w zakresie technologii trzeciej generacji, w tym technologii zintegrowanych chipsetów UMTS oraz dwusystemowych terminali UMTS. Ponadto dowodzi to, że nasza strategia tworzenia platform bezprzewodowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku" - mówi Edward Breen, Prezes i Dyrektor Naczelny Motoroli. "Siemens od dawna zalicza się do światowej czołówki. Zaufanie jakim nas obdarza wynika ze specjalistycznej wiedzy na temat systemów bezprzewodowych oraz zalet naszej platformy i.300.
Motorola i Siemens są liderami w zakresie technologii i innowacji. Ponieważ nasza współpraca umożliwi szybsze przystosowanie sieci UMTS, korzyści z niej czerpać będą zarówno Siemens, Motorola, jak i nasi klienci i użytkownicy".
Pierwsze urządzenie, które Siemens planuje wprowadzić na rynek w 2002 roku, oparte będzie na terminalu 3G model A820 firmy Motorola i będzie łączyć w jednym, mieszczącym się w dłoni urządzeniu pełen zakres funkcji komunikacyjnych i rozrywkowych. Terminal ten, wykorzystujący technologie składające się na platformę i.300, dzięki szybkiej transmisji przekazuje głos, dane i obraz, np.: serwis wiadomości multimedialnych MMS, połączenia konferencyjne Multi-call, fotografię cyfrową, odtwarzanie MP3, wymienne dzwonki do pobrania, gry oraz technologię bezprzewodową Bluetooth.
Platforma i.300
Platforma i.300 oferuje dostawcom terminali szybki i łatwy dostęp do niezwykle złożonej, wbudowanej technologii UMTS, opracowywanej i testowanej przez Motorolę przez ostatnie pięć lat. Jest to zintegrowane, kompleksowe rozwiązanie służące do opracowywania aparatów łączących transmisję danych i głosu, aparatów multimedialnych o szerokim zakresie cech oraz wideokomunikatorów. Pierwsza kompleksowa platforma UMTS trzeciej generacji łączy wszelkie elementy niezbędne do wprowadzenia sieci nowej generacji: zaawansowany chipset, oprogramowanie aplikacyjne dla platformy UMTS, narzędzia programistyczne, wzorcowy projekt, środowiska testowe oraz wsparcie procesu certyfikacji. Mikroprocesor DragonBall MX zbudowany na rdzeniu ARM9 stanowi optymalne połączenie niskiego zużycia energii, wysokiej wydajności, najwyższej integracji oraz bogatego zestawu peryferiów.