Zmiana stawek w roamingu po decyzji Parlamentu Europejskiego - FAQ przygotowany przez sieć Plus:
W 23.05.2007 Parlament Europejski przyjął nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Nowe przepisy obniżą ceny rozmów zagranicznych w całej Unii Europejskiej średnio o 70 %. Niestety, na nowe stawki trzeba będzie trochę poczekać.
1. Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?
Rozporządzenie jest bezpośrednio stosowane w 27 państwach członkowskich (w
tym w terytoriach zamorskich) od 30 czerwca 2007 r. tj. od dnia następującego po
opublikowaniu go w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Począwszy od 30
czerwca 2007 r. operatorzy telefonii komórkowej mają obowiązek prawny oferować
Eurotaryfę swoim abonentom.
2. Kiedy dostaniemy nowe stawki?
Wejście rozporządzenia w życie nie jest jeszcze równoznaczne z wdrożeniem nowych stawek. Będzie to dwuetapowy proces.
Od dnia wejścia rozporządzenia w życie operatorzy będą mieli miesiąc kalendarzowy, żeby poinformować klientów o nowym prawie - zwykłym listem lub SMS-em. Wraz z tą informacją operatorzy mogą (ale nie muszą) zaprezentować własną propozycję nowej taryfy roamingowej. Nie może być ona gorsza niż zdefiniowana w rozporządzeniu "eurotaryfa". Wówczas klient powinien przesłać operatorowi list z deklaracją chęci skorzystania z nowej taryfy roamingowej.
Od momentu otrzymania listu od klienta operator ma miesiąc czasu, żeby tę taryfę aktywować. W najlepszym razie niższe stawki zaczną więc obowiązywać w drugiej połowie sierpnia
3. Minął miesiąc, a operator wciąż nie przesłał informacji w sprawie nowych stawek. Co robić?
- W takim przypadku konsument powinien natychmiast przesłać skargę do operatora. Kopię tej skargi powinny trafić do narodowego regulatora rynkowego (do UKE), do lokalnej organizacji broniącej praw konsumentów (np. do miejskiego rzecznika praw konsumentów) oraz do urzędu zajmującego się ochroną konsumentów (w Polsce - do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).
4. A co, jeśli nie zareaguję na propozycję operatora?
Przewidziane w rozporządzeniu stawki dostanie w końcu każdy konsument. Jeśli jednak sam o nie nie poprosi, dostanie je z dwumiesięcznym opóźnieniem.
5. Czy niższych stawek można domagać się wcześniej?
- Konsument może zażądać eurotaryfy już w kilka dni po publikacji rozporządzenia. Niestety, jest ono tak napisane, że firma telekomunikacyjna nie złamie prawa, jeśli prośbę rozpatrzy dopiero po upływie pierwszego miesiąca.
6. Według rozporządzenia po 14 i 26 miesiącach maksymalne stawki roamingu ulegną kolejnym obniżkom. Czy też będzie trzeba prosić o nie operatorów?
Nie. Rozporządzenie zobowiązuje operatorów do automatycznego wdrażania kolejnych obniżek stawek.
7. Komisja podaje stawki eurotaryfy w euro. A ile to będzie w złotówkach?
Rozporządzenie bardzo precyzyjnie wyjaśnia, w jaki sposób należy przeliczać stawki w euro na narodowe waluty. Należy zastosować oficjalny kurs wymiany euro publikowany przez Europejski Bank Centralny z dnia, w którym rozporządzenie wejdzie w życie. Ten oficjalny kurs wymiany jest publikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Operatorzy nie będą więc mogli stosować własnych przeliczników. Przy kolejnych obniżkach (po 12 i 24 miesiącach), obowiązywać będzie oficjalny kurs wymiany euro z miesiąca poprzedzającego datę redukcji.
Maksymalne stawki opłat roamingowych przewidziane w rozporządzeniu (dane w euro, za jedną minutę rozmowy, bez VAT)
Rok | Połączenia wykonane | Połączenia odebrane |
2007 | 0,49 | 0,24 |
2008 | 0,46 | 0,22 |
2009 | 0,43 | 0,19 |
Darmowy SMS z informacjami
Rozporządzenie zobowiązuje też operatorów, by powiadamiali SMS-em każdego abonenta, który zaloguje się w obcej sieci, o tym, jakie czekają go opłaty roamingowe. SMS ma być darmowy i ma zawierać wszelkie podstawowe informacje o stawkach (z VAT) przysługujących temu konkretnemu klientowi.
Abonent będzie też mógł zażądać - również za darmo - telefonicznie lub SMS-em bardziej szczegółowych informacji na temat obowiązujących go stawek roamingowych, zarówno jeśli chodzi o usługi głosowe, jak i SMS-y, MMS-y czy transmisję danych.
Jakie usługi obejmuje rozporządzenie w sprawie roamingu?
Rozporządzenie w sprawie roamingu ma zastosowanie w odniesieniu do połączeń przychodzących i wychodzących na dany numer podczas pobytu zagranicą (połączenia wewnątrz UE) i niezależnie od wybranego planu taryfowego (abonament lub karta typu pre-paid). Rozporządzenie to nie ma natomiast zastosowania do innych usług telefonii komórkowej, takich jak SMS, MMS oraz przesyłanie danych. W
ciągu najbliższych miesięcy Komisja Europejska dokona oceny wpływu rozporządzenia w sprawie roamingu i na podstawie rozwoju sytuacji na rynku zadecyduje o stosowności przedłużenia zastosowania rozporządzenia i/lub rozszerzenia go na usługi SMS, MMS oraz do przesyłania danych. Zachęca się operatorów telefonii komórkowej do dobrowolnego obniżania taryf tych usług.
Jaki będzie koszt przejścia na Eurotaryfę?
Przejście na Eurotaryfę jest bezpłatne. Operatorzy nie mają prawa pobierać dodatkowych opłat od abonentów.