Apple wystosował specjalny list do swoich klientów dotyczący problemu baterii w smartfonach iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 i iPhone 7 Plus.
Apple przeprasza w nim za złą komunikację do klientów zmian dotyczących obniżenia wydajności tych modeli poprzez aktualizację oprogramowania.
Amerykański koncern tłumaczy, że proces starzenia się baterii jest czymś normalnym i może zależeć od wielu czynników np. eksploatowania urządzenia w wyższych temperaturach. Apple twierdzi, że starsze ogniwa nie są już tak wydajne i mogą w niektórych sytuacjach (duży chwilowy pobór mocy przy niskim stanie naładowania) powodować nagłe wyłączanie się smartfonów. Apple twierdzi, że krytkowane przez klientów i media działania miały temu zapobiec.
Rok temu firma przygotowała aktualizację iOS 10.2.1, która miała poprawić zarządzanie energią w momencie dużego obciążenia i wykluczyć wyłączanie się smartfonów iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus i iPhone SE. Po tej aktualizacji iOS potrafił dynamicznie zarządzać wydajnością wybranych komponentów, aby smartfon się nagle nie wyłączył i np. nie rozłączył rozmowy lub nie utracił wykonanego zdjęcia. W wybranych przypadkach użytkownicy mogą jednak zauważać spowolnienie swojego smartfona np. dłuższe uruchamianie programów itp.
Apple twierdzi, że aktualizacja iOS 10.2.1 ograniczyła liczbę nagłych wyłączeń i wdrożyła to rozwiązanie w wersji 11.2 także dla smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus.
Apple twierdzi, że nie skraca życia swoich produktów i nie zmusza tym samym klientów do szybszego zakupu nowych modeli, a po wymianie baterii na nową, wydajność urządzenia wraca do oryginalnego poziomu.
Apple podjęło dodatkowo decyzję o wprowadzeniu nowej ceny za wymianę baterii w smartfonach iPhone 6 i nowszych. Wymiana ma teraz kosztować 29 dolarów, zamiast 79 dolarów. Promocja ma trwać przez cały 2018 r. i obejmować wszystkie rynki, na których operuje amerykański koncern.
Na początku przyszłego roku pojawi się aktualizacja iOS, która pozwoli na monitorowanie stanu technicznego i wydajności baterii.
Apple obiecuje także dodatkowe prace nad rozwiązaniem problemu nagłych wyłączeń w inny sposób.
Dodatkowe informacje opublikowane w serwisie internetowym Apple:
Bateria telefonu iPhone i wydajność
Dowiedz się na temat wydajności telefonu iPhone i jej związku z baterią.
Naszą intencją jest, aby telefon iPhone był urządzeniem prostym i łatwym w obsłudze. Wymaga to stosowania wielu rozwiązań technicznych i zaawansowanych technologii. Jednym z ważnych obszarów technologicznych jest bateria i wydajność. Baterie bazują na złożonej technologii, a na ich wydajność i związaną z tym wydajność telefonu iPhone wpływa wiele czynników. Wszystkie baterie akumulatorowe są częściami eksploatacyjnymi (zużywającymi się) i mają ograniczoną liczbę cykli ładowania. Z czasem pojemność i wydajność baterii spadają, wskutek czego ostatecznie wymagają one serwisowania lub poddania recyklingowi. Sytuacja ta może wpływać na zmiany w wydajności telefonu iPhone. Poniższe informacje są przeznaczone dla osób chcących dowiedzieć się więcej na ten temat.
Baterie litowo-jonowe
Baterie w telefonach iPhone korzystają z technologii litowo-jonowej. W porównaniu ze starszymi generacjami technologii baterii baterie litowo-jonowe szybciej się ładują, są trwalsze i charakteryzują się większą gęstością, tzn. oferują dłuższy czas pracy, choć są lżejsze. Akumulatorowe baterie litowo-jonowe to obecnie najlepsza technologia zasilania bateryjnego dla urządzenia. Dowiedz się więcej na temat baterii litowo-jonowych.
Jak zmaksymalizować wydajność baterii
„Czas pracy baterii” wskazuje, jak długo urządzenie zasilane z baterii działa bez doładowywania. „Czas eksploatacji baterii” to czas jej całkowitego użytkowania, zanim konieczna będzie wymiana na nową. Jednym z czynników wpływających na czas pracy i czas eksploatacji baterii jest to, do czego używa się urządzenia. W każdym przypadku można coś zrobić, aby wydajność baterii była jak największa. Okres eksploatacji baterii jest związany z jej „wiekiem chemicznym”, który nie zależy tylko od upływu czasu. Wpływ na niego mają różne czynniki, takie jak liczba cykli ładowania oraz sposób obsługi baterii. Skorzystaj z tych wskazówek dotyczących maksymalizacji wydajności baterii i wydłużania czasu jej eksploatacji. Na przykład gdy nie używasz telefonu iPhone przez dłuższy czas, przechowuj go z baterią naładowaną do połowy. Unikaj ładowania lub pozostawiania telefonu iPhone na dłuższy czas w środowisku, w którym panuje wysoka temperatura, na przykład w bezpośrednim świetle słonecznym.
Chemiczne starzenie się baterii
Wszystkie baterie akumulatorowe są częściami eksploatacyjnymi, które w miarę chemicznego starzenia się działają coraz mniej efektywnie.
Starzenie się baterii litowo-jonowych powoduje stopniową utratę przez nie zdolności do przechowywania ładunku elektrycznego. Może to skutkować skracaniem się czasu, po którym urządzenie wymaga doładowania. Może też zmniejszać zdolność baterii do szybkiego dostarczania energii. Aby telefon działał prawidłowo, jego układy elektroniczne muszą mieć możliwość pobierania mocy chwilowej z baterii. Jednym z czynników wpływających zdolność baterii do dostarczania mocy chwilowej jest jej impedancja. Bateria o wysokiej impedancji nie jest w stanie dostatecznie szybko dostarczać mocy do systemu, który jej potrzebuje. Im wyższy wiek baterii, tym wyższa może być impedancja baterii. Impedancja baterii wzrasta chwilowo przy niskim poziomie naładowania oraz w środowisku o niskiej temperaturze. Przy wyższym wieku chemicznym baterii ten wzrost może być znacznie większy. Są to właściwości chemiczne baterii wspólne dla wszystkich baterii litowo-jonowych dostępnych w branży.
Gdy bateria ma wysoką impedancję, pobieranie z niej mocy powoduje większy spadek napięcia baterii. Podzespoły elektroniczne potrzebują do działania minimalnego napięcia. Obejmuje to wewnętrzną pamięć masową urządzenia, obwody zasilania oraz samą baterię. System zarządzania energią określa zdolność baterii do dostarczania tej mocy i zarządza obciążeniami w celu utrzymania ciągłości operacji. Gdy operacje przestaną być obsługiwane z pełnymi możliwościami systemu zarządzania energią, system wyłączy urządzenie w celu ochrony tych podzespołów elektronicznych. Takie wyłączenie jest zamierzone z perspektywy urządzenia, ale może być nieoczekiwane dla użytkownika.
Zapobieganie nieoczekiwanemu wyłączaniu
Przy niskim stanie naładowania baterii, wyższym wieku chemicznym baterii lub niższych temperaturach użytkownicy częściej doświadczają nieoczekiwanego wyłączania. W ekstremalnych przypadkach wyłączenia mogą zdarzać się na tyle często, że urządzenie przestaje być niezawodne lub nadawać się do użytku. System iOS 10.2.1 (wydany w styczniu 2017 r.) zawiera uaktualnienia dla wcześniejszych modeli telefonu iPhone, które zapobiegają nieoczekiwanemu wyłączaniu urządzenia. Obejmuje to przeznaczoną dla telefonów iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus i iPhone SE funkcję, która w razie potrzeby dynamicznie zarządza chwilowymi wzrostami wydajności, aby zapobiegać nieoczekiwanemu wyłączaniu urządzenia. Ta możliwość została też rozszerzona na modele iPhone 7 i iPhone 7 Plus z systemem iOS 11.2. Będziemy nadal ulepszać naszą funkcję zarządzania energią w przyszłości. Celem tej funkcji jest zapobieganie nieoczekiwanemu wyłączaniu, tak aby iPhone mógł być nadal używany.
Zarządzanie energią polega na analizie połączenia temperatury urządzenia, stanu naładowania baterii i impedancji baterii. W sytuacji, gdy wymagają tego te zmienne (i tylko wtedy) system iOS dynamicznie zarządza maksymalną wydajnością niektórych elementów systemu, takich jak procesor i GPU, aby zapobiec nieoczekiwanemu wyłączaniu urządzenia. W efekcie obciążenie pracą urządzenia samo się równoważy, powodując płynniejszą dystrybucję zadań systemowych zamiast większych, szybkich wzrostów wydajności dla wszystkich zadań naraz. W niektórych przypadkach użytkownik może nie dostrzec żadnych różnic w codziennej wydajności urządzenia. Poziom postrzeganej zmiany zależy od tego, jak dużego zarządzania energią wymaga dane urządzenie.
Gdy zarządzanie energią przybiera bardziej skrajne formy, użytkownik może zauważyć następujące efekty:
Ta funkcja zarządzania energią nie wpływa na wiele kluczowych obszarów. Należą do nich:
Dalsza pomoc
W przypadku niskiego poziomu naładowania baterii i niższych temperatur zmiany zarządzania energią są chwilowe. Jeśli bateria urządzenia zestarzeje się chemicznie w dostatecznie dużym stopniu, zmiany zarządzania energią mogą być bardziej trwałe. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie baterie akumulatorowe są częściami zużywającymi się i mają ograniczony okres eksploatacji, ostatecznie wymagając serwisowania lub recyklingu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, a konieczne jest poprawienie wydajności urządzenia, pomóc może wymiana baterii.