Netia Holdings S.A. ogłosiła nie podlegające badaniu skonsolidowane wyniki finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IAS) za pierwszy kwartał 2002 roku.
Dane finansowe
Przychody za I kw. 2002 r. wyniosły 146,6 mln PLN (35,5 mln USD), wykazując wzrost o 19% w porównaniu do I kw. 2001 r.
EBITDA za I kw. 2002 r. wyniosła 30,1 mln PLN (7,3 mln USD) i wzrosła o 99% w stosunku do I kw. 2001 r. Marża EBITDA za I kw. 2002 r. osiągnęła 20,5%.
Środki pieniężne dostępne na dzień 31 marca 2002 r. wynosiły 389,2 mln PLN (94,2 mln USD), zaś dodatkowe środki zdeponowane na rachunkach o ograniczonej zbywalności wynosiły 49,1 mln PLN (11,9 mln USD).
Kapitał własny Grupy Netia na koniec I kw. 2002 r. osiągnął wartość ujemną 588,7 mln PLN tj. ok. (142,5 mln) USD.
Umowa Restrukturyzacyjna w sprawie ekonomicznych warunków restrukturyzacji zadłużenia Netii została uzgodniona i podpisana przez Netię, Telię, Warburg Pincus, inwestorów finansowych i Komitet Obligatariuszy w dn. 5 marca 2002 r. Warunki restrukturyzacji przewidują zamianę istniejącego zadłużenia Netii i zobowiązań z tytułu transakcji swap na nowe obligacje o łącznej wartości nominalnej 50 mln EUR oraz akcje Spółki stanowiące 91% kapitału zakładowego według stanu bezpośrednio po restrukturyzacji. Dotychczasowi Akcjonariusze Netii utrzymają 9% udział w kapitale zakładowym i otrzymają warranty subskrypcyjne uprawniające do nabycia akcji Spółki reprezentujących dodatkowe 15% kapitału zakładowego Netii po restrukturyzacji (oraz po emisji dalszych 5% akcji przeznaczonych na realizację planu motywacyjnego).
Wszystkie niezbędne emisje akcji i warrantów związane z restrukturyzacją zostały uchwalone przez Akcjonariuszy Netii. W dn. 5 kwietnia 2002 r. Netia złożyła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospekt dotyczący emisji i rejestracji akcji, których emisja jest planowana w związku z Umową Restrukturyzacyjną.
Zgody od ponad 90% Obligatariuszy na ustalone warunki restrukturyzacji zostały otrzymane do dnia 31 marca 2002 r.
Postępowanie układowe zostało otwarte dla Netii Telekom S.A., spółki zależnej od Netii Holdings S.A., w dn. 22 kwietnia 2002 roku. Netia oczekuje obecnie na otwarcie postępowań układowych dla Netii Holdings S.A. i jej drugiej spółki zależnej Netii South Sp. z o.o.
Dane operacyjne
Krajowa sieć szkieletowa Netii miała na dzień 31 marca 2002 r. 3.300 km długości.
Liczba linii dzwoniących (po uwzględnieniu rezygnacji i wyłączeń abonentów) wyniosła 342.288, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu z 1 kw. 2001 r.
Liczba linii biznesowych wyniosła 100.563, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział biznesowych linii dzwoniących w stosunku do wszystkich linii dzwoniących wyniósł 29,4%, a przychody od klientów biznesowych wynosiły w I kw. 2002 r. 57,1% przychodów z działalności telekomunikacyjnej.
Średni miesięczny przychód na linię wzrósł o 8% do kwoty 130 PLN w marcu 2002 r. z kwoty 120 PLN w marcu 2001 r.
Zintegrowany system CRM (customer relationship management) "CORE" został uruchomiony w dn. 7 kwietnia 2002, jest to pierwszy zintegrowany system CRM wdrożony w Polsce przez operatora telekomunikacyjnego.
Zatrudnienie zostało zmniejszone do poziomu 1.362 osób na dzień 31 marca 2002 r. z poziomu 1.536 osób na dzień 31 grudnia 2001 r., w ramach programu redukcji kosztów rozpoczętego w sierpniu 2001 r.
Pozostałe
Zmiany w składzie Rady Nadzorczej. Z dniem 12 marca 2002 r. Przemysław Jaroński został powołany na stanowisko członka Rady Nadzorczej z ramienia Komitetu Obligatariuszy.
Kjell-Ove Blom, p/o Prezesa Netii powiedział: - Nasz program redukcji kosztów i zwiększania wydajności przynosi rezultaty i przyczynił się do osiągniętego przez nas w skali roku wzrostu poziomu i marży wskaźnika EBITDA. Netia kontynuuje także politykę wdrażania nowych rozwiązań, wprowadzając nowe produkty, takie jak usługi sieci inteligentnej, oraz uruchamiając jako pierwszy teleoperator w Polsce zintegrowany system CRM, który przyczyni się do dalszej poprawy wydajności operacyjnej i poziomu obsługi klientów.
Nasze wysiłki koncentrowały się na procesie restrukturyzacji zadłużenia Netii, którego sfinalizowanie pozwoli nam kontynuować naszą długoterminową strategię utrzymania pozycji wiodącego alternatywnego operatora telekomunikacyjnego w Polsce.
W ubiegłym kwartale zaobserwowaliśmy niewielki spadek, o 0,4%, w ilości linii dzwoniących ogółem. Był on w głównej mierze następstwem rezygnacji klientów, związanych z trudniejszą sytuacją gospodarczą w Polsce i migracją abonentów poza zasięg działalności sieci Netii, a także niskim poziomem sprzedaży nowych linii klientom mieszkaniowym. Ponadto, w tym kwartale nie prowadziliśmy nowych kampanii promocyjnych ze względu na niepewność związaną z osiągnięciem ostatecznego porozumienia z obligatariuszami w sprawie nowej struktury kapitałowej Netii. Pomimo to, osiągnęliśmy wzrost netto w ilości linii dzwoniących u klientów biznesowych, które stanowią aktualnie 29,4% linii dzwoniących ogółem i generują 57,1% przychodów z działalności telekomunikacyjnej, odzwierciedlając nacisk położony przez nas na obsługę klientów korporacyjnych oraz z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Avi Hochman, Dyrektor Finansowy Netii, dodał: - Netia osiągnęła znaczący wzrost o 99% wskaźnika EBITDA w skali roku oraz marżę EBITDA na poziomie 20,5%, do czego przyczynił się realizowany program redukcji kosztów i wzrostu wydajności. Zarówno poziom przychodów jak i wskaźnik EBITDA wzrósł umiarkowanie w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku. Pomiędzy I kw. 2002 r. i IV kw. 2001 r. zmniejszyły się o 97,7 mln PLN nasze zasoby gotówki z uwagi na dokonanie płatności z tytułu rozwiązania transakcji swap z JPMorgan Chase Bank, zakup środków trwałych oraz koszty związane z restrukturyzacją.
Co ważniejsze, propozycja restrukturyzacji zadłużenia Netii została zaakceptowana przez ponad 90% obligatariuszy. Rozpoczęliśmy proces zamiany długu na akcje Netii. Pozwoli to na ustanowienie solidnej struktury kapitałowej i podstaw do dalszego pomyślnego rozwoju Netii.