Wystartowała kampania Pewni w sieci - przewodnik T-Mobile po bezpiecznym korzystaniu z internetu

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Wystartowała kampania Pewni w sieci - przewodnik T-Mobile po bezpiecznym korzystaniu z internetu

T-Mobile w swojej nowej kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci” chce pokazywać Polkom i Polakom, jak rozsądnie i bezpiecznie korzystać z internetu i jak pewniej poruszać się w nowej cyfrowej rzeczywistości.

W ubiegłym tygodniu media opisywały przypadek dwóch nastolatków korzystającym z gier internetowych, którym hakerzy podesłali kody QR. Po ich zeskanowaniu konto abonentów, w tym przypadku rodziców, zostało obciążone opłatami za zakupione aplikacje, które jednak do użytkowników nie dotarły. Sprawą zajęła się policja w Mławie, które podała, że w obu przypadkach, oszuści kontaktowali się z 10-letnimi chłopcami, którzy korzystali z popularnej aplikacji, służącej m.in. do komunikacji między graczami. Oszuści proponowali różnego rodzaju dodatki do gier. Dzieci się na nie skusiły, a słono za to zapłacili rodzice.

To jedna z wielu tego typu historii, o których można codziennie czytać na portalach społecznościowych. Z danych CERT Polska wynika, że w 2022 roku odnotowano o 178 prc. więcej incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem niż w rok wcześniej.

Dlatego też w sieci trzeba być bardzo ostrożnym, a edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu czy aplikacji mobilnych to dziś „never ending story”, bo oszuści są kreatywni i wciąż wymyślają nowe sposoby na to, żeby wyłudzić nasze dane.Wystartowała kampania „Pewni w sieci” - przewodnik T-Mobile po bezpiecznym korzystaniu z internetu

Dlatego też październik obwołany został Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month - ECSM). W okresie tym organizowana jest corocznie ogólnoeuropejska kampania pod auspicjami Europejskiej j Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Przez cały październik we wszystkich państwach Unii Europejskiej organizowane będą wydarzenia, których celem jest podniesienie świadomości o znaczeniu cyberbezpieczeństwa. Mogą się do tego przyłączać firmy i instytucje. Ważne przy tym, że jest podejście kompleksowe, bowiem działania obejmujące cyberbezpieczeństwo użytkowników sieci są procesem, który wymaga zaangażowania – zarówno instytucji, jak i samych odbiorców.

W tym roku w działanie to – nie po raz pierwszy – mocno włączy się T-Mobile, który konsekwentnie w swej strategii stawia na cyfryzację, ale jest też świadomy, jak ważne przy tym jest dbanie o cyberbezpieczeństwo. 4 października operator ten wraz z partnerami instytucjonalnymi – Ministerstwem Cyfryzacji i Państwowym Instytutem Badawczym NASK, startują z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci”.

Przez 6 kolejnych tygodni użytkownicy i użytkowniczki będą mogli śledzić kolejne odsłony projektu, który pokazuje, na co zwrócić uwagę, by każdego dnia czuć się pewnie w sieci. W tegorocznej kampanii na tapet zostały wzięte zagadnienia takie jak: e-administracja, sharenting, sztuczna inteligencja, higiena cyfrowa, niebezpieczne treści w internecie oraz bezpieczne smartfony.

Wystartowała kampania „Pewni w sieci” - przewodnik T-Mobile po bezpiecznym korzystaniu z internetu

W zmieniającym się świecie ważne jest, aby móc być w kontakcie z bliskimi, gdziekolwiek tego potrzebujemy. W T-Mobile wierzymy, że możemy połączyć wszystkich i uczynić życie prostszym i jeszcze lepszym. Jednakże zdajemy sobie też sprawę, że nowe technologie mogą stwarzać też pewne wyzwania, których powinniśmy być świadomi. Dlatego w ramach kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Pewni w sieci” chcemy pokazywać Polkom i Polakom, jak rozsądnie korzystać z dobrodziejstw internetu i jak pewnie poruszać się w cyfrowej rzeczywistości – podkreśla Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektorka departamentu komunikacji korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska.

Operatorowi zależy przy tym, by w kampanii informacyjno-edukacyjnej podejmowane były tematy bliskie każdemu użytkownikowi internetu.

Dlatego w tej edycji projektu poruszone zostaną takie zagadnienia jak:

  1. BEZPIECZNA E-ADMINISTRACJA. Usługa mObywatel jako przykład bezpiecznego i innowacyjnego podejścia do polskiej e-administracji. Czy w Polsce cyfryzacja usług publicznych jest już na odpowiednim poziomie? Czy Polacy chętnie korzystają z takich rozwiązań jak aplikacja mObywatel? I czy nasze dane są tam na pewno bezpieczne? Na te pytania odpowie Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji. Premiera odcinka - 4.10.2023,
  2. PRYWATNOŚĆ DZIECI W SIECI. Jak dbać o ochronę danych najmłodszych na podstawie zjawiska „sharentingu”? Ten temat przybliży nam Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Premiera odcinka - 11.10.2023,
  3. SZTUCZNA INTELIGENCJA. Jakie możliwości daje nam ta technologia i czy powinniśmy się jej obawiać? Na te pytania poszukamy odpowiedzi z Aleksandrą Przegalińską, futurolożką i ekspertką AI. Premiera odcinka - 18.10.2023,
  4. CYFROWA HIGIENA. Jak dbać o nasz „digital wellbeing”? Jak w rozsądny sposób korzystać z internetu, aby zachować odpowiednią równowagę? Czy powinniśmy robić sobie cyfrowy detoks? Czym jest FOMO, doomscrolling czy nomophobia? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukali z Joanną Flis, psycholożką, psychoterapeutką systemową, która specjalizuje się w temacie uzależnień. Premiera odcinka: 25.10.2023,
  5. NIEBEZPIECZNE TREŚCI DLA DZIECI. Jak możemy chronić dzieci przed pornografią oraz innym niebezpiecznymi materiałami w internecie? Czym jest seksting? Jakie konsekwencje ze sobą niosą tego typu zachowania wśród młodych użytkowników sieci? I jak rodzice mogą zabezpieczyć dzieci przed zbyt wczesnym dostępem do tego typu treści? Na te pytania odpowie Małgorzata Iwanek, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka. Premiera odcinka - 31.10.2023,
  6. BEZPIECZNY SMARTFON. W jaki sposób działają oszuści, którzy próbują wyłudzić od nas poufne informacje? Ekspertem w tym odcinku będzie Paweł Dobrzański, dyrektor bezpieczeństwa w T-Mobile Polska, który wyjaśni, jakimi technikami posługują się cyberprzestępcy i jak możemy się przed tymi zagrożeniami ochronić. Premiera odcinka – 8.11.2023.

Odcinki będą odsłaniane raz w tygodniu, na stronie projektu www.pewniwsieci.pl, jak również na oficjalnym kanale YouTube T-Mobile Polska.

W pierwszym odcinku, którego premiera jest 4 października wraz ze startem projektu, widzowie będą mogli dowiedzieć się, do czego służy aplikacja mObywatel i jakie korzyści daje obywatelom e-administracja. Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński opowie też tym, jak zabezpieczone są tam nasze dane.

Poza nowymi odcinkami cyberkursu w formie wideo, które dostępne będą na stronie www.pewniwsieci.pl oraz na kanale YouTube T-Mobile Polska, będą one także dostępne w formie audiopodcastów i będzie można ich posłuchać na popularnych platformach, takich jak Spotify, Apple Podcast czy Google Podcast.

Oprócz kursu na stronie internetowej znajdą się też artykuły eksperckie. Kampanii towarzyszą działania w mediach oraz kanałach społecznościowych operatora, a także działania w komunikacji wewnętrznej skierowane do pracowników.

Druga edycja projektu „Pewni w sieci” potrwa do 8 listopada. Wszystkie materiały edukacyjne dotyczące projektu „Pewni w Sieci” można znaleźć na stronie www.pewniwsieci.pl.

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy T-Mobile.

Wystartowała kampania „Pewni w sieci” - przewodnik T-Mobile po bezpiecznym korzystaniu z internetu

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: