Huawei - w ciągu następnych dwóch lat chcemy osiągnąć 15% udział w polskim rynku

Akcje partnerskie
Opinie: 13
Wang Yanmin - Huawei

Huawei to obecnie chyba najbardziej aktywny i najciekawszy gracz na polskim rynku. Oto zapis naszej krótkiej rozmowy z Wangiem Yanminszefem grupy biznesowej Huawei Consumer na kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawię, o obecnej sytuacji chińskiej firmy i planach na przyszłość. 

W ostatnich dniach podaliście swoje wyniki za I połowę 2015 r. Produkcja smartfonów urosła przez rok o 39%, bardzo szybko rośnie segment premium, dobrze sprzedaje się Mate7 i P8. Jak oceniacie te wyniki wewnątrz spółki i kiedy takie wzrosty będziemy obserwować także w Polsce?

Rzeczywiście - wdrożenie nowej strategii produktowej i marketingowej przyniosło Huawei dobre wyniki i dynamiczny wzrost sprzedaży. Klienci bardzo pozytywnie przyjęli nasze ubiegłoroczne smartfony z segmentu premium - Huawei P7 czy Huawei Mate7 - a premiera najnowszego Huawei P8 także spotkała się z niezwykle przychylnymi komentarzami ze strony analityków, recenzjami dziennikarzy oraz samych użytkowników. Także w Polsce widać rosnące zaufanie do marki Huawei – nasze smartfony są dostępne w szerokiej dystrybucji u operatorów oraz na rynku otwartym, budujemy kolejne „strefy marki”, a klienci mogą wybierać z szerokiej oferty naszych urządzeń.

Jeśli chodzi o udziały w polskim rynku – w ciągu następnych dwóch lat chcemy osiągnąć 15% udział. Tegoroczne wzrosty udowadniają, że jest to zdecydowanie wynik w naszym zasięgu. Warto podkreślić, że równolegle z rozszerzeniem dostępności produktów na rynku, intensyfikujemy nasze działania marketingowe, zarówno na poziomie widoczności w punktach sprzedaży, jak również szerokiej obecności w mediach. 

W zeszłorocznym Best Global Brands Report 2014 marka Huawei pojawiła się po raz pierwszy i zajęła wysoką 94 pozycję, niedawno pojawiła się informacja o zajęciu 70 miejsca w rankingu BrandZ ‘Top 100 Global Brands’.  Czy to efekt wielkich wydatków reklamowych w ostatnim okresie, czy Huawei ma jakieś inne własne sposoby na budowę swojej marki?

Uważam, że bez doskonałych produktów nawet najlepsza komunikacja marketingowa w dłuższej perspektywie czasu nie zapewni firmie stabilnego, dynamicznego wzrostu i rosnącego grona zadowolonych klientów. A Huawei konsekwentnie, od wielu lat umacnia swoją pozycję lidera w sektorze telekomunikacyjnym – właśnie dzięki temu, że nasze rozwiązania technologiczne i urządzenia są innowacyjne, cechują się wysokim komfortem użytkowania, a także są doskonale zaprojektowane pod kątem designu, tak jak Huawei P8. Najlepszym dowodem na to są liczne światowe nagrody i wyróżnienia, które otrzymują nasze smartfony w ostatnich latach, takie jak np. EISA dla smartfona Huawei P6 czy P7, IFA czy Red Dot. Koncentrujemy się na produktach ze średniej i wyższej półki – to jest segment produktów, który będziemy najdynamiczniej rozwijać.

Równolegle z rozwojem produktów wdrażamy naszą nową strategię marketingową i zwiększamy inwestycje w tym obszarze. Huawei koncentruje się na nowoczesnych narzędziach komunikacyjnych oraz strategicznych projektach sponsoringowych, współpracując globalnie np. z najbardziej rozpoznawalnymi drużynami piłkarskimi oraz przedstawicielami ze świata sportu. Dzięki temu dość szybko rośnie świadomość marki Huawei oraz grono klientów, którzy świadomie szukają i decydują się właśnie na nasze urządzenia.

Według nieoficjalnych informacji, po prostu zdominowaliście polski rynek modemów i routerów mobilnych. Czy to nadal jest lukratywny biznes? Czy jest w nim miejsce na rozwój i innowację? Czy produkty typu CarFi to właśnie ten nowy kierunek?

Huawei jest liczącym się na światowym rynku producentem modemów do bezprzewodowej transmisji danych. Nasza firma współpracuje ze wszystkimi największymi spółkami telekomunikacyjnymi w ponad 100 krajach. Urządzenia do bezprzewodowej transmisji danych są dostępne u operatorów oraz w handlu detalicznym. Bez wątpienia jest to rynek, który wymaga wprowadzania ciągłych innowacji, czego odzwierciedleniem może być CarFi. Poręczny router samochodowy można podłączyć do zapalniczki w aucie. Na pewno dobrze sprawdzi się w trakcie wakacyjnych wyjazdów i odciąży baterię w smartfonie. Innym produktem jest mobilny router E5770, który dzięki mocnej baterii może pełnić oprócz modemu także doskonale funkcję awaryjnego źródła energii - power banku - dla smartfona czy tabletu.

Huawei w marcu otworzył w Paryżu specjalne centrum estetyki i designu swoich produktów. Co to oznacza np. dla smartfonów Huawei. Czy jest szansa na jakąś designerską rewolucję tego typu produktów w najbliższych miesiącach? 

Wprowadzając na rynek nowy produkt chcemy, aby był on wyposażony w najnowsze technologie i zaawansowane podzespoły, ale także, aby był dopracowany w każdym calu, również od strony estetycznej. Obecnie, aby zdobyć konsumenta nie wystarczy stworzyć urządzenie, które dobrze działa. Klienci przywiązują ogromną wagę do wyglądu. W dzisiejszych czasach smartfon to urządzenie, które nie służy tylko i wyłącznie do komunikacji, a często staje się wręcz elementem stylizacji. Nasz flagowy smartfon P8 został dopracowany w najmniejszych szczegółach, o czym może świadczyć samo opakowanie produktu. Do estetyki przywiązujemy ogromną wagę. Inspiruje nas rynek modowy. W Polsce współpracujemy z projektantami Paprocki&Brzozowski, a także Local Heroes, które tworzą kolekcję ubrań inspirowaną kampanią reklamową smartfona P8. 

Dość głośno jest ostatnio o współpracy wiodących producentów smartfonów z producentami samochodów. Huawei ostatnio nawiązał współpracę z Audi i Volkswagenem. Z czego wynika ta tendencja i czego tak naprawdę dotyczą te porozumienia? Dlaczego ten rynek staje się taki ważny?

Wynika to głównie z tego, że samochody są wyposażane w coraz bardziej zaawansowaną technologię. Nasze partnerstwo z Audi i Volkswagenem ma na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy kierowcy i pasażerów, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii Huawei. Obecnie samochody stają się kolejnymi urządzeniami po smartfonach i gadżetach wearables, które oferują płynną bezprzewodową komunikację z infrastrukturą miejską. Jeden z branżowych raportów wykazał, że 90% aut wyprodukowanych do 2020 roku będzie wyposażonych w łączność z Internetem, stanowiąc jeden z głównych elementów Internetu Rzeczy.

Czy wewnątrz Huawei nadal uważacie się za nowego gracza na rynku smartfonów, za dynamicznego challengera, który goni konkurencję?

Obecnie jesteśmy jednym z 3 największych dostawców smartfonów na świecie, a w pierwszej połowie 2015 r. sprzedaliśmy ich już ponad 48 mln., odnotowując 39% wzrost rok do roku. Smartfony Huawei cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów, a parametry i jakość wykonania zdecydowanie stawiają nas w pierwszej lidze największych i najbardziej innowacyjnych producentów. Huawei mierzy w ścisłą czołówkę, a wszystkie nasze wysiłki są skoncentrowane aby ten cel osiągnąć w najbliższej przyszłości. Jestem absolutnie przekonany, że w ciągu nadchodzących lat, „we can make it possible”.

Opinie:

Opinie archiwalne (13):

Komentuj

Komentarze / 13

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  NetBoy pisze: 2015-08-03 23:38
  Szkoda, że Huawei nie umieszcza informacji o SAR przy swoich produktach:-(
  0
 • Users Avatars Mini
  Paweł pisze: 2015-08-04 09:53
  Oby wyszli całkiem z rynku , miałem P6 i po 2 miesiącach go sprzedałem, bardzo słaba bateria, menu żywcem z ios-a!!! kupuje androida by mieć androida a nie podróbkę jabłka, poza tym aparat fotograficzny mimo sporej liczby Mp to robi fatalne zdjęcia.
  0
 • Users Avatars Mini
  NetBoy pisze: 2015-08-04 09:56
  Oglądałem P8 w sklepie. Dokładnie tak jak mówisz...miałem wrażenie, że to "prawie" Apple:-(
  0
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2015-08-04 10:32
  sprawdzcie Mate7... to naprawde boski sprzet
  1
 • Users Avatars Mini
  p pisze: 2015-08-04 11:26
  Paweł, a jaki to problem zmienic launcher?wtedy bęedziesz miał ikonki takie jak chcesz. Dla mnie Emui jest fajne. Nie porównuj P6 do P8, świetny sprzęt. A o jakości zdjęc nie świadczy jego roździelczość. Cała twoja wypowiedź sugeruje ze niezbyt masz pojęcie o czym piszesz.
  3
 • Users Avatars Mini
  NetBoy pisze: 2015-08-04 12:58
  Może Mate7 jest boski ale...... "Its SAR value: 1,54":-(
  1
 • Users Avatars Mini
  Bartek pisze: 2015-08-05 09:49
  Chyba będzie ciężko biorąc pod uwagę ze Huawei w sieciach komórkowych bez problemu dostępny jest tylko w Plusie a w innych lipa poza jednym popularnym modelem, trochę dziwne biorąc pod uwagę kasę wydawana na reklamy P8. A co do Mate7 to jest bardzo fajny ale P8 bije go na głowe.
  3
 • Users Avatars Mini
  KarolSk pisze: 2015-08-08 07:44
  Mam G6 (wiem, wiem...staroć ;-)) ale i tak jestem zadowolony. Choć gdybym wiedział, że będę instalował tyle użytecznych aplikacji, to pewnie wybrałbym coś z ich oferty, ale z większą ilością RAM-u. Generalnie jednak nie zraziłem się do marki. Być może więc kolejnym telefonem znów będzie Huawei. Ja tam życzę im szybkiego i dynamicznego rozwoju :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Red pisze: 2015-08-14 00:05
  Jak się ma finansowanie od rządu chińskiego i nieograniczony budżet marketingowy to sobie można snuć takie wizje. A są kraje które skutecznie pogoniły tą markę dając jej bana na sprzedaż całego portfolio.
  0
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2015-08-14 08:43
  Huawei ma niestety ograniczony budzet marketingowy...i to bardzo :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2015-08-14 08:44
  Poczekajcie na poczatek wrzesnia i targi IFA....Huawei tam mocno uderzy mysle
  0
 • Users Avatars Mini
  mnstr77 pisze: 2015-08-19 15:00
  Mam honor 4c i muszę powiedzieć, że mimo niskiej ceny bardzo pozytywnie zaskakuje mnie ten sprzęt. ogólnie mam z nim tylko dwa zgrzyty: 1. MMS zmniejsza zdjęcia do rozmiarów znaczka i nie można zmienić wymiaru na 300kB - zmieniłem na textra 2. dialer nie wyszukuje po polskich znakach - zmieniłem na exDialer
  0
 • Users Avatars Mini
  Bronek pisze: 2015-08-20 21:06
  Nowego Ascend P7 kupiłem za 1.000 zł.Wymiana przedniej szybki w serwisie 500 zł .
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: