Szef Orange chce naprawić polski rynek - czyli chce wzrostu cen usług

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Parkiet
Opinie: 0
Szef Orange chce naprawić polski rynek - czyli chce wzrostu cen usług

Dziennik Parkiet przeprowadził wywiad z prezesem Orange, Julienem Ducarrozem.

Prezes narzeka w nim, że przychody z użytkownika sieci w Polsce są dużo niższe niż w Europie Zachodniej:

(...) W dostępnych publicznie raportach nt. rynku w Europie widać jednak, że ARPU w Polsce jest na podobnym, niskim poziomie jak w Rumunii – wg danych prezentowanych przez UKE to ok. 6 euro. Mogę to potwierdzić, bo znam tamtejszy rynek bardzo dobrze, spędziłem tam połowę życia zawodowego. Jeśli spojrzymy natomiast na udział wydatków gospodarstw domowych na usługi telekomunikacyjne w naszej części Europy, to w Polsce jest on najniższy, bo to ok. 2,3 proc.

(…) w Polsce jest naprawdę tanio. Pakiet usług Orange Love w Polsce to średnio koszt 100 zł, czyli około 22 euro. We Francji – 50-60 euro, a to w końcu to ten sam produkt.  Oczywiście można powiedzieć, że we Francji średni dochód jest wyższy, ale mimo wszystko różnica jest znacząca. To fundamentalna sprawa, gdy spojrzymy na polski rynek. To, dlatego jedno z naszych wyzwań całej branży to naprawa rynku. W obecnych warunkach pogodzenie średniego przychodu uzyskiwanego przez operatora od użytkownika i inwestycji jest trudne. Temat ten staje się jeszcze trudniejszy z powodu inflacji, napędzającej nasze koszty. Dlatego moim zdaniem przyszły rok upłynie raczej pod znakiem walki o rentowności operatorów. Już dziś wiemy, że nasze koszty urosną i o ile.

Prezes spodziewa się także kontynuacji wzrostu kosztów:

(…) Jeśli chodzi o koszty, to w tym roku główny temat to koszty energii. W przyszłym roku nie powinniśmy zobaczyć już ich wzrostu ze względu na podpisane umowy na energię z wiatru oraz fakt, że nasze potrzeby niemal w całości pokryjemy ze źródeł odnawialnych, będziemy prawdziwie „zieloni”, bo aż w ponad 90 procentach. Oprócz kosztów najmu, o którym już wspomniałem, największym wyzwaniem na przyszły rok z naszego punktu widzenia jest ustawowy wzrost płacy minimalnej, która ma urosnąć o 20 proc.

Ducarroz krytykuje także w wywiadzie kolejne opóźnienia w przeprowadzeniu aukcji 5G:

(…) Bardziej chodzi o zarządzanie siecią. Moglibyśmy zacząć rozważać aktualizację podejścia do inwestycji w nią. 5G jest nam potrzebne do zwiększenia pojemności sieci, aby radzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem. Jeśli nie będzie dostępne w średnim terminie, będziemy musieli wykorzystać do tego 4G, co nie jest optymalne, ponieważ zawsze lepiej jest wybierać najnowsze rozwiązania. W efekcie będziemy musieli wydać na 4G więcej pieniędzy niż zakładaliśmy. (…) To jak naprawiać w nieskończoność stare auto, zamiast kupić nowe, które będzie bardziej wydajne i bardziej komfortowe dla użytkownika.

Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: