Serwis Business Insider przeprowadził krótki wywiad z Thomasem Reynaud, prezes Iliad - firmy, która przejmuje operatora Play.
Jaki ma Pan pomysł na polski biznes? Patrząc jaką premie zaoferował Iliad dotychczasowym właścicielom, trzeba będzie wycisnąć Playa jak cytrynę.
Premia oferowana obecnym akcjonariuszom Play jest znaczna, około 40 proc. w porównaniu z ostatnią ceną przed ofertą. Ten poziom premii odzwierciedla jakość aktywów. Nie chcemy „wyciskać” Play. Skoncentrujemy się na wykorzystaniu silnej marki i naszego know-how na rynku stacjonarnym, aby uczynić z Play konwergentnego operatora. Jako inwestor branżowy, mamy długoterminową perspektywę w kontekście budowania wartości. Nie jesteśmy jak fundusz inwestycyjny, który musi osiągać krótkoterminowe zyski finansowe.
Play był kiedyś enfant terrible polskiego rynku. Wszedł jako ostatni do komórkowej rozgrywki, wystartował z agresywną reklamą i atrakcyjną ofertą cenową dla klientów. Teraz stracił pazur. Co Pan zamierza z tym zrobić?
Dokładnie w taki sam „wiek dorastania” weszliśmy we Francji w 2018 roku. Nie sądzę, by Play stracił „pazur”, może to po prostu potrzeba nowych wyzwań. Myślę, że Play ma świetną okazję, aby wykorzystać dobrze znaną markę do zaoferowania stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do Internetu. Tym samym marka może wrócić do korzeni swojej postawy „enfant terrible”.
Już dekadę temu eksperci przekonywali, że przyszłością operatorów komórkowych są treści, za które zapłacą użytkownicy. Odnoszę jednak wrażenie, że na polskim rynku, poza grupą Cyfrowego Polsatu, żaden inny gracz na serio nie rozwinął tego potencjału. Jaki jest Pana Plan? Czym ma być „nowy Play”?
Strategia powiązania kontentu z usługami telekomunikacyjnymi nigdy nie odniosła większego sukcesu w Europie. Jednocześnie w ciągu ostatnich 3-5 lat zaobserwowaliśmy silny trend w zakresie konwergencji pomiędzy usługami stacjonarnymi a mobilnymi.
Play, podobnie jak inni gracze liczył na szybki rozwój technologii 5G. tymczasem polski rząd ma wciąż „problem” z wpuszczeniem na rynek infrastruktury chińskiego Huawei. Dodatkowo aukcja na częstotliwości piątej generacji została anulowana. To utrudnia zadanie.
Z Huawei korzysta kilku operatorów w Polsce, to pytanie dotyczy całej branży telekomunikacyjnej w Polsce. Play niedawno zdywersyfikował swoich dostawców infrastruktury. Bardzo uważnie śledzimy bieżącą dyskusję na ten temat, chcąc być przygotowanymi na kolejne kroki we wdrażaniu 5G.