W dniu 9 października 2002 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś podpisał kolejne dwa zezwolenia telekomunikacyjne na eksploatację stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych:
Zezwolenie telekomunikacyjne nr 27/2002/Z dla Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 181). Wraz z zezwoleniem PTC Sp. z o. o. otrzymała numer dostępu do sieci NDS = 1062 (tzw. prefiks) do świadczenia usług międzystrefowych, a po liberalizacji rynku międzynarodowego, tj. od 1 stycznia 2003 r. - także do realizowania połączeń telefonicznych z abonentami w innych krajach.
Zezwolenie telekomunikacyjne nr 28/2002/Z dla firmy Ogólnopolski System Przywoławczy Polpager Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie, ul. Pawia 55).
Obydwa zezwolenia zostały wydane na okres 25 lat i upoważniają do świadczenia, zgodnie z przepisami prawa, wszelkich usług telekomunikacyjnych w sieci stacjonarnej na terenie Polski. Przy odbiorze zezwolenia telekomunikacyjnego na eksploatację sieci stacjonarnej, każdy z operatorów jest obowiązany uiścić opłatę w wysokości 2.500 EURO, stanowiącą dochód budżetu państwa.
Od początku 2001 r. na podstawie ustawy Prawo telekomunikacyjne, zostało wydanych 28 zezwoleń telekomunikacyjnych, w tym 24 zezwolenia na eksploatację sieci stacjonarnych (PSTN) oraz 4 zezwolenia dla wirtualnych operatorów sieci komórkowych (MVNO).
Na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 września 2002 r. w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych, przydzielone dotychczas operatorom wraz z zezwoleniem numery NDS (dawniej NDSMS lub NDSMN) zwane popularnie prefiksami, od 1 stycznia 2003 r. będą służyły do wybierania operatora nie tylko przy połączeniach międzymiastowych, ale także międzynarodowych. Wraz z zezwoleniem telekomunikacyjnym numer prefiksu otrzymało już 18 operatorów.