Tak wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Regulacje polegają na wprowadzeniu definicji pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Praca zdalna mogłaby być polecona przez pracodawcę w szczególnych przypadkach: w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, lub gdy jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o ile z przyczyn niezależnych od pracodawcy zapewnienie tych warunków w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe.
Pracownik musiałby złożyć oświadczenie o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy w tej formie.
Zmiany mają uregulować obowiązek określania zasad wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową (zakładowymi organizacjami zawodowymi) lub w regulaminie ustalonym przez pracodawcę.