Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 18 lutego 2004 r. rozpoznał sprawę odwołania PTK Centertel od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 31 grudnia 2002r.
W decyzji tej, wydanej w porozumieniu z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezes URTiP ustalił, iż PTK Centertel jest operatorem o znaczącej pozycji rynkowej na rynku telefonii ruchomej (ponad 25 % udziału w rynku). Rozprawa na wniosek pełnomocnika PTK Centertel odbyła z częściowym wyłączeniem jawności, z uwagi na potrzebę ochrony tajemnicy handlowej operatora.
Spór dotyczył głównie prawidłowości określenia przez Prezesa URTiP udziału operatora w rynku telefonii ruchomej oraz prawidłowości prowadzenia postępowania administracyjnego w tej sprawie. Sąd, uwzględniając w całości stanowisko pełnomocnika Prezesa URTiP, oddalił odwołanie operatora uznając, że zgodnie z ustaleniami zaskarżonej decyzji, PTK Centertel posiada znaczącą pozycję rynkową.
W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż Prezes URTiP nie musiał czekać z wydaniem tej decyzji na uprawomocnienie się postanowienia Prezesa UOKiK, zawierającego stanowisko w tej sprawie. Ponadto wskazał, że postępowanie w sprawie ustalenia znaczącej pozycji rynkowej przeprowadzone było przez Prezesa URTiP prawidłowo i starannie.
Wyrok Sądu oznacza, iż PTK Centertel, jako operator o znaczącej pozycji rynkowej, ustalonej przez Prezesa URTiP, nie może odmówić połączenia sieci z innymi operatorami, zaś przy ustalaniu opłat międzyoperatorskich, musi kierować się kryteriami określonymi w Prawie telekomunikacyjnym.
Orzeczenie takie ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce oraz dla dalszej liberalizacji tego rynku. Z pewnością będzie ono miało wpływ na dalsze działania organu regulującego rynek telekomunikacyjny.
Pozostali operatorzy telefonii ruchomej (Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel), również zostali uznani przez Prezesa URTiP za operatorów posiadających znaczącą pozycję rynkową. Postępowania sądowe w tych sprawach jeszcze się nie zakończyły.
Od powyższego wyroku przysługuje PTK Centertel kasacja do Sądu Najwyższego.