Klasa smartfonu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
ZTE w Polsce to marka, która od kilku już lat próbuje się przebić do tzw. pierwszej ligi. Do tej pory tego celu nie udało się jednak w pełni osiągnąć. Teraz ZTE ma nowy pomysł – przygotowało dwa nowe modele – tanie, ale wyglądem pretendujące do klasy o poziom wyższej: ZTE Blade VEC 4G i ZTE Blade VEC 3G. Do naszych testów trafił pierwszy z nich obsługujący technologię LTE. To właśnie 4G/LTE ma sprawić, że nowy ZTE będzie popularnym prezentem pod choinkę. Drugą cechą, która ma napędzić sprzedaż jest w miarę niska cena, która obecnie wynosi około 790 zł. Następna generacja serii ZTE Blade VEC ma pojawić się już na amerykańskim CES w styczniu 2015 r. Ceny aktualnej serii mogą więc na początku przyszłego roku jeszcze minimalnie się obniżyć.
Główne wady i zalety smartfonu ZTE Blade VEC 4G
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 6
ZTE Blade VEC 4G jest sprzedawany w bardzo eleganckim białym pudełku. To pudełko, które pasowałoby nawet do najdroższych smartfonów. W środku znajdziemy sam smartfon (nasz był czarny) oraz akcesoria: kabel USB, bardzo zgrabny, mały zasilacz oraz słuchawki z mikrofonem. Wszystkie akcesoria są w ładnym, matowym białym kolorze.
Obudowa – ocena 4
ZTE Blade VEC 4G to niestety smartfon, który nie zachwyca oryginalnością swojego wyglądu. Jest on tylko poprawny. Z tyłu obudowy znajdziemy klapkę, która ma przypominać kewlar. Taki sam wzór stosowała kiedyś Motorola w modelu RAZR. Klapka naszego ZTE nie jest oczywiście wykonana z kewlaru, a ze zbyt miękkiego włókna szklanego. Niestety po dwóch tygodniach bardzo się porysowała w okolicach kamery, a naprawdę dbaliśmy o tej smartfon. Na tylnej klapce jest wylot głośnika. Niestety podczas grania w gry zasłaniamy go bardzo często przyciszając niechcący dźwięk. Obudowa nie otwiera się – mamy dostęp jedynie do szufladki na kartę microSIM. Przód obudowy również niczym się nie wyróżnia – jest to ciągła czarna powierzchnia. Smartfon ładuje się z góry, co nie jest wygodnym rozwiązaniem szczególnie podczas ładowania w samochodzie.
Brawa dla ZTE należą się za wagę oraz za grubość obudowy. ZTE Blade VEC 4G waży tylko 133 g, a jego grubość to niecałe 8 mm. Fajnie, że chiński producent nie zapomniał także o dużej, wyraźniej diodzie dla notyfikacji.
Wyświetlacz – ocena 5
Wyświetlacz ZTE Blade VEC 4G naprawdę może się podobać. Ma optymalną wielkość 5 cali i rozdzielczość HD 1280x720 pikseli. Ekran zapewnia genialne kąty widzenia (178 stopni) oraz bardzo ładne naturalne kolory.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4
W środku obudowy naszego ZTE pracuje procesor o wystarczającej wydajności - popularny Qualcomm Snapdragon 400 (MSM7227). Jest to procesor czterordzeniowy (1.2 Ghz). W benchmarku AnTuTu wynik ZTE delikatnie mówiąc nie należy do rekordowych (16.5 tys. punktów), ale w praktyce nawet wymagające gry (np. nasz ulubiony Asphalt 8) działają po prostu płynnie, choć trochę dłużej się ładują. Użytkownik ma do dyspozycji 1 GB RAM oraz teoretyczne 16 GB pamięci ROM. W praktyce pozostaje 14.68 GB bez możliwości rozbudowy o karty pamięci. Pamięć ta niestety została dodatkowo podzielona na „user storage” oraz „virtual SD card”. Pierwsza z nich ma około 3.88 GB, a druga prawie 9 GB. System blokuje 1.81 GB.
Największą zaletą ZTE Blade VEC 4G jest obsługa technologii LTE z prędkością do 150 Mbit/s. Jest to jeden z najtańszych smartfonów obsługujących tę najnowszą technologię transmisji danych.
Wadą, choć niezbyt dużą, jest to, że w ZTE Blade VEC 4G nie znajdziemy modułu NFC. Jest za to WiFi w standardzie „n” i Bluetooth 4.0.
Pełne dane techniczne ZTE Blade VEC 4G znajdują się tutaj
Relacja z polskiej premiery tego telefonu znajduje się tutaj
System – ocena 5
Jeśli chodzi o system to w ZTE Blade VEC 4G pracuje Android KitKat 4.4.2 bez nakładki, ale z kilkoma dodatkowymi aplikacjami i funkcjami. Z jednej strony to dobrze, bo źle przygotowana nakładka może spowalniać działanie smartfonu, a z drugiej źle, bo taki sam system działa w większości najtańszych urządzeń nieznanych marek. ZTE powinno grać już w innej lidze. Chiński producent pokusił się jedynie o kilka drobniejszych modyfikacji:
Z drobnych wad zauważyliśmy brak klawisza do zamykania wszystkich aplikacji na raz. Aby to zrobić należy skorzystać właśnie z dodatkowej apki task manager.
Trzeba przyznać, że system w ZTE działa stabilnie i szybko. Nie zauważyliśmy w jego działaniu żadnych opóźnień. Na razie nie mamy informacji, czy dla tego smartfonu będzie dostępna aktualizacja do systemu Lollipop, czyli nowego Androida 5.0.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Klawiatura w ZTE Blade VEC 4G to prawdziwy kombajn do wprowadzania tekstu. ZTE zamiast samodzielnie wymyślać autorskie rozwiązanie zdecydowało się na preinstalację aplikacji TouchPal. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych klawiatur jakie teraz są dostępne na rynku. Użytkownik ZTE Blade VEC 4G ma do dyspozycji m.in.:
Kamera – ocena 3
Kamera w ZTE Blade VEC 4G to z jednej strony bardzo fajna aplikacja do obsługi funkcji aparatu, a z drugiej niezbyt dobra jakość zdjęć i filmów. W aplikacji znajdziemy takie smaczki jak złota spirala pomagająca komponować kadr. Jest także zwykła siatka z 9 liniami. Fajna jest także poziomica będąca bardzo przydatną funkcją, której nie spotkamy chyba w żadnym innym smartfonie. Z ciekawych funkcji mamy także opcję „time lapse” przy nagrywaniu wideo.
Jeśli chodzi o jakość zdjęć nie jest już niestety tak różowo. Na papierze wszystko wygląda znakomicie. Matryca ma 13 megapikseli, co pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 4128x3096 pikseli. Kamera umożliwia także rejestrowanie materiałów FULL HD. W praktyce zdjęcia z ZTE nie są zbyt ostre i mają dużo szumów. Kolory są wyblakłe. Taką samą jakość prezentuje także materiał wideo nagrany ZTE Blade VEC 4G. W czasie nagrania stale pracuje autofocus, co widać później w plikach jako chwilową utratę ostrości i ponowne jej odzyskanie. W ZTE nie ma także stabilizacji obrazu.
Aparat ZTE jest pozbawiony trybu HDR i domyślnego trybu panoramy. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja aplikacji Google Camera lub innej aplikacji do obsługi kamery.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – ocena 5
Bateria w ZTE Blade VEC 4G ma pojemność 2300 mAh. To wystarczające ogniwo w takim urządzeniu. Telefon przy niewielkim obciążeniu bez problemu działa dwie doby. Baterii nie można wymienić samodzielnie. W telefonie nie ma modnego ostatnio trybu ekstremalnego oszczędzania energii.
Podsumowanie
ZTE Blade VEC 4G to telefon z polskiej średniej półki. Jego największą zaletą jest obsługa technologii 4G, co w najtańszych urządzeniach zdarza się bardzo rzadko. Urządzenie jest poprawne, ale niestety niczym specjalnym się nie wyróżnia. Jest to smartfon dla osób, które nie mają rozdmuchanych potrzeb i nie przywiązują wagi do nakładki systemowej, dodatkowych aplikacji producenta lub bezpłatnych bonusów. ZTE Blade VEC 4G to po prostu zwykły telefon. Trochę szkoda, bo ZTE mając spore ambicje powinno trochę „zaszaleć” i zaoferować np. lepszy design, bardziej autorskie oprogramowanie lub np. super kamerę z przodu smartfonu. Na razie ZTE Blade VEC 4G to tylko niska cena oraz poprawne komponenty. Z niecierpliwością czekamy na kolejną generację serii Blade, która zostanie pokazana już za kilka tygodni w Las Vegas.
Dla kogo jest ZTE Blade VEC 4G:
Dla kogo nie jest ZTE Blade VEC 4G: