Recenzja ZTE Grand X In

Recenzje
Opinie: 5

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

ZTE Grand X In to pierwszy smartfon tego chińskiego producenta, który miał naprawdę głośną premierę w naszym kraju. Grand X In jest sławny, bo jako pierwszy smartfon w Polsce ma w środku procesor mobilny firmy Intel. Nowy ZTE otrzymał wsparcie reklamowe ze strony T-Mobile i trafił na rynek w gorącym świątecznym okresie. Jest chyba skazany na sprzedażowy sukces, choć będzie na razie w ofercie tylko jednego operatora. Sprawdziliśmy jak działa smartfon ZTE z Androidem Ice Cream Sandwich.

Główne wady i zalety smartfonu ZTE Grand X In

Zalety:

  • stabilny system

  • dobre wykonanie

  • dobry sklep z aplikacjami

  • bezpłatna nawigacja

  • dobra cena

  • nagrywa i odtwarza materiały wideo FULL HD

  • dobra jakość dźwięku

  • HSDPA do 21 MB/s

  • HSUPA do 5,76 MB/s

Wady:

  • oferowany tylko w T-Mobile

  • spora waga

  • słaba marka, potencjalne problemy przy odsprzedaży

  • słaba jakość zdjęć i kamery

  • niezbyt dobre zarządzanie energią

Zestaw – ocena 4

W komplecie z ZTE otrzymujemy mały zasilacz, kabel USB, słuchawki douszne oraz sam telefon. Słuchawki są wyposażone w mikrofon oraz przycisk do odbierania rozmów. Jakość słuchawek nie jest porywająca, ale dorównują na pewno słuchawkom dołączanym do najnowszego iPhone (nie jest to komplement). Wszystkie elementy zestawu są czarne i nie wyróżniają się niczym specjalnym.

 

Obudowa – ocena 4

Wygląd ZTE Grand X In nie porywa, ale jest to dobrze wykonana, poprawna konstrukcja. Grand X In przypomina większość smartfonów z Androidem. Pod ekranem są cztery dotykowe przyciski dedykowane dla tego systemu. Przycisków tych nie można na stałe podświetlić, co momentami jest nieco uciążliwe. Nad ekranem znajduje się przednia kamera VGA. Obok jest dioda, która może informować nas o różnych notyfikacjach. Niestety jakość diody nie jest najlepsza i czasami wyświetla ona różne kolory jednocześnie (czerwony i zielony).

Obudowa nie skrzypi, jest bardzo dobrze wykonana, choć telefon jest minimalnie za ciężki – waży aż 140 g. Szczególnie tył obudowy z chropowatą klapką i szpanerskim napisem Intel Inside może się podobać. Z tyłu jest także zlokalizowany obiektyw kamery 8 megapikseli oraz mikroskopijna lampa błyskowa. Niestety obiektyw nie jest niczym osłonięty, więc trzeba pamiętać o jego okresowym przecieraniu.

Pod tylną klapką znajduje się wylot głośnika mono. Jest on wystarczająco głośny.

Port microUSB może pełnić funkcję gniazda HDMI, bo taka opcja jest dostępna w menu telefonu. Wymagany jest do tego specjalny kabel, którego nie otrzymujemy w zestawie z salonu T-Mobile.

 
 
 

Wyświetlacz – ocena 4

Wyświetlacz ZTE Grand X In ma 4.3 cala. To bardzo dobry i wygodny rozmiar – telefon nie jest jeszcze przesadnie wielki, a pisanie na klawiaturze QWERTY w widoku pionowym jest już bardzo wygodne. Ekran ma rozdzielczość 540x960 pikseli (gęstość około 256 pikseli na cal). Wyświetlacz ma bardzo dobre kąty widzenia. Kolory są bardziej naturalne niż w Samsungach, co niektórzy mogą postrzegać jako wadę (ekran nie jest aż tak nasycony). Czerń jest dobrze oddana. Ekran w miarę dobrze reaguje na dotyk, choć czasami są kłopoty z ekranem blokady – kilka razy trzeba próbować, aż ekran się odblokuje.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

W ZTE Grand X In najważniejszym elementem jest procesor. Rzadko się zdarza, że marka producenta procesora jest komunikowana na obudowie telefonu. Tak jest natomiast w zwyczaju w przypadku komputerów. W ZTE jest to jednordzeniowy procesor z serii Atom, który jest taktowany zegarem 1.6 Ghz. Procesorem ma jeden rdzeń, ale wykorzystuje technologię Hyper-Threading. Pozwala mu to na konkurowanie z procesorami Qualcomm z dwoma rdzeniami. Smartfon bez zająknięcia odtwarza pliki MP4 FULL HF 1080p. Także gry uruchamiają się bardzo sprawnie. Szybko wczytują się także duże strony internetowe. Oznacza to jednak też, że rozwiązania firmy Qualcomm nie są najwyższych lotów technologicznych i walka na liczbę rdzeni nie ma tak naprawdę sensu.

Pamięć RAM urządzenia to wystarczające 1 GB. ZTE umożliwia dodatkowo zamykanie aplikacji po wyjściu z nich lub ustawienie limitów ilości procesów działających w tle.

RAM to w teorii 4GB danych, ale w rzeczywistości użytkownik otrzymuje około 2 GB (1.5 plus 0.5). Pamięć na szczęście można rozbudować kartą microSD, których ceny są już bardzo atrakcyjne.

System – ocena 5

ZTE Grand X In działa pod kontrolą systemu Ice Cream Sandwich w wersji 4.0.4. Na razie nic nie wiadomo o jego aktualizacji do wersji Jelly Bean 4.1 lub 4.2. System nie został bardzo zmieniony, co większości zaawansowanych użytkowników będzie się podobać. ZTE nie przygotował własnych widżetów – w większości są to standardowe programiki Androida. Największe zmiany zaszły na ekranie blokady ekranu. Do dyspozycji mamy program Mi-EasyAccess. Jest to „koniczyna”, która pozwala na szybkie uruchamianie wybranych przez nas 5 programów. Programy te wybieramy w samej aplikacji. T-Mobile od siebie dorzuca aplikację e-booki, MiBOA Beta oraz Muzyka. ZTE dołącza także program do obsługi DLNA Full Share oraz do obsługi Office – X-Office. Jest także File Manager, który zwykle w Androidzie nie jest seryjnie instalowany.

System jest stabilny, szybki i nie ma z nim naprawdę żadnych większych problemów.

     

Wprowadzanie tekstu – ocena 4

ZTE przygotowało klawiaturę QWERTY z dużą ilością ustawień. Główną atrakcją jest TouchPal, czyli możliwość szybkiego wprowadzania wyrazów bez odrywania palca od klawiatury. Fajnie rozwiązane jest włączanie i wyłączanie słownika – wystarczy przesunąć palec po klawiszu spacji. Do dyspozycji jest także dyktowanie tekstu oraz specjalny duży i wygodny zestaw przycisków do edycji tekstu (kopiowanie, wycinanie, kursory). Wprowadzanie tekstu w widoku pionowym i poziomym jest wygodne i szybkie.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4

Jakość dźwięku podczas rozmowy przez ZTE Grand X In jest bardzo dobra, choć nie należy korzystać z maksymalnej głośności. Przy tym ustawieniu głośnik zaczyna już trochę rzęzić. Telefon nie rozłączał nawet dłuższych połączeń podczas jazdy samochodem. Urządzenie ze względu na brak karty T-Mobile testowaliśmy w sieci Orange 3G w Warszawie i okolicach Cieszyna (2G/3G).

Kamera – ocena 3

ZTE zaszalało i zainstalowało w ZTE Grand X In aparat z matrycą 8 megapikseli. Niestety zapomniano o jakości zdjęć, które są naprawdę słabe. Zdjęcia są ostre, ale ich kolory naprawdę nie zachwycają. To samo dotyczy także filmów, które są nagrywane w formacie FULL HD 1080p. Filmy nie wiadomo dlaczego są zapisywane w kontenerze 3gp (w innych telefonach standardem jest już zapis jako MP4). Być może ZTE da radę poprawić tę sytuację uaktualnieniem oprogramowania i taką należy mieć nadzieję. Sytuację ratuje trochę wspaniały, wygodny interfejs kamery i aparatu przygotowany przez Google. Ustawień jest dużo, ale nie musimy z nich korzystać i wówczas nasz ZTE staje się po prostu „kompaktową małpką”.

 

Przykłady zdjęć (reszta zdjęć znajduje się na końcu tego testu):

 

Przykład wideo nagranego smartfonem:

Przeglądarka – ocena 6

ZTE Grand X In jako urządzenie do przeglądania Internetu sprawuje się znakomicie. Strony ładują się bardzo szybko. Obie przeglądarki (seryjna i Chrome) mają synchronizację ulubionych adresów z PC. Obie świetnie obsługują jednocześnie otwarte karty. Nie można chyba mieć większych wymagań od telefonu w tym zakresie.

Odtwarzacz muzyki – ocena 5

ZTE jako odtwarzacz muzyki radzi sobie całkiem dobrze, szczególnie po podłączeniu lepszych słuchawek. Seryjny odtwarzacz Androida – Music – jest bardzo czytelny i prosty w obsłudze. Jest wyposażony w dosyć zaawansowany equalizer oraz specjalne efekty wzmocnienia basów oraz efekt dźwięku 3D. Brakuje dostępu do sklepu z muzyką oraz bezpośredniego połączenia z bazą teledysków w portalu Youtube. Dla zasypiających z muzyką w uszach nie zapomniano o opcji „sleep timer”.

Odtwarzacz wideo – ocena 3

Seryjny odtwarzacz wideo ZTE Grand X In radzi sobie wyłącznie z plikami w kontenerach MP4 i 3GP. Odtwarzacz w ogóle nie odtwarza plików w kontenerze Matroska oraz plików zakodowanych Xvidem. Być może sytuacja poprawia się po instalacji jakiegoś niezależnego oprogramowania, ale zwykły użytkownik na rynku masowym już tego zapewne nie uczyni. Należy jednak podkreślić po raz drugi, że nasz jednordzeniowy smartfon z Hyper-Threading bez zająknięcia się potrafi odtwarzać materiał FULL HD 1080p ze strumieniem danych oscylującym wokół 30 Mbits/s.

Obsługa plików Office – ocena 2

Za obsługę dokumentów w intelowskim ZTE odpowiada zainstalowany seryjnie pakiet X-Office. Pakiet niestety nie działa zbyt stabilnie – zamyka się automatycznie lub wraca do głównego ekranu. Z testowych plików, które otwierają się na wszystkich telefonach udało nam się tylko otworzyć dokument PDF.

Współpraca z komputerem – ocena 3

Po podłączeniu do komputera telefon jest widoczny jako jeden lub dwa dyski, w zależności od tego, czy ma w środku kartę pamięci. Urządzenia wspiera tryby Media device (MTP) oraz Camera (tryb PTP). ZTE nie dostarcza z telefonem pakietu do synchronizacji danych z PC, a w internecie w prosty sposób nie można go znaleźć. Oryginalny driver do ZTE jest dostępny na ukrytej partycji w jego pamięci – w menu wcześniej należy włączyć opcję driver CDROM.

Bateria – ocena 4

Bateria w ZTE Grand X In niestety nie powala. Gdy zaczynamy „katować” nasz smartfon to ogniwo 1650 mAh wyczerpuje się naprawdę szybko i na gwałt będziemy potrzebowali ładowarki. Gdy jednak zaczynamy używać telefonu normalnie, rzadziej podświetlając ekran, to wówczas potrafi on przetrwać około 1.5 doby. Są to standardowe wyniki dla smarfonów, ale urządzenie z jednym rdzeniem powinno oszczędniej korzystać z energii.

Podsumowanie

ZTE Grand X In ma kilka niezaprzeczalnych zalet: szybki i nowoczesny procesor, dobry ekran 4.3 cala z dużą rozdzielczością, fajny system oraz bardzo agresywną cenę. Co może mu przeszkodzić w odniesieniu dużego rynkowego sukcesu? Na razie zakupiło go od producenta tylko T-Mobile. ZTE nie buduje w Polsce swojej marki i to może się zemścić przy premierze tego naprawdę udanego smartfonu. Potencjalni klienci mogą się obawiać marki, której nie znają wcześniej z reklam. Należy mieć nadzieję, że tak się jednak nie stanie, bo ZTE Grand X In to dobry sprzęt, który może bez problemu walczyć ze średniej klasy Samsungami, Sony i HTC.

Zdjęcia telefonu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekrany z telefonu:

     

Zdjęcia wykonane telefonem:

 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: