CeBit 2001

Newsy
Opinie: 24

Dzisiaj, tj. 28 marca, zakończyła się tegoroczna edycja CeBitu. Organizatorzy chwalą się, że przyciągnęła ona rekordową liczbę wystawców i zwiedzających. CeBit jest dla rynku telekomunikacyjnego i informatycznego najważniejszym wydarzeniem w roku. Producenci zbierają się tam na kilka dni, by przedstawić światu, to, co mają najnowszego i najlepszego w swojej ofercie.

Dla każdego miłośnika komórek, wyjazd na CeBit, jest jak pielgrzymka do Mekki dla pobożnego muzułmanina. Producenci sprzętu oraz operatorzy GSM zjawili się w Hanowerze prawie w komplecie.

Tereny targowe są ogromne. Sama ekspozycja zajmuje 26 wielkich pawilonów. Nie sposób w krótkim czasie obejść wszystkiego. Łatwo jest też, przeoczyć coś ważnego. Ja, jak wszyscy, ograniczony czasowo, aby dokładnie obejrzeć część telekomunikacyjną targów, musiałem zrezygnować z oglądania całej reszty.

Za to pawilony z ekspozycją telekomunikacyjną obszedłem dokładnie. Odwiedziłem większość wystawców i miałem okazję obcować z tym, co już wkrótce pojawi się na rynku telekomunikacyjnym. Najwięcej uwagi poświęciłem najnowszym modelom telefonów komórkowych. 

Nokia zaprezentowała najnowsze modele telefonów 3330, 6310 oraz 8310. Bardzo mocno była też promowana Nokia 9210 Communicator. Sam nie wiem dlaczego, ponieważ ten telefon nie przypadł mi do gustu.
Nokia 3330 to prawie dokładna kopia 3310 z dodaną przeglądarka WAP oraz możliwością ściągnięcia przez WAP wygaszaczy ekranu i dodatkowych etapów gier. Telefon wyposażono też we wbudowaną książkę telefoniczną o pojemności 100 wpisów.

6310 to jeszcze prototyp, a nie przygotowany do sprzedaży model. 

Widoczne to było podczas pracy z telefonem. Niektóre opcje menu nie miały jeszcze nawet swoich nazw. Telefon ten ma zastąpić, wciąż jeszcze świeży model 6210. Zmienił się odrobinę wygląd telefonu, choć bez powiększenia wielkości wyświetlacza. Co nowego w tym telefonie? GPRS, lecz tylko dla połączeń z WAPem, oraz Bluetooth. Jest jeszcze cyfrowy dyktafon. 

8310 wyposażono w pełny GPRS oraz HSCSD. Telefon ma też wbudowany odbiornik radiowy FM. Użytkownik może zaprogramować sobie 10 stacji radiowych, których może słuchać przy użyciu załączonych słuchawek. Telefon ma też wybieranie głosowe numerów i komend.

Z telefonów Ericssona najbardziej spodobał mi się model T39. Jest to triband (GSM 900/1800/1900) wyposażony w GPRS, HSCSD oraz Bluetooth. Te same funkcje posiada też R520. Są to jedyne telefony znanego producenta, które posiadają te wszystkie 3 funkcje naraz. T29 to telefon dwusystemowy bez GPRSu i Bluetooth'a.

Siemens prezentował dostępny już na naszym rynku (czasami nawet za 99 złotych) SL45 oraz, swoje najnowsze dziecko, telefon S45.

S 45 to SL 45 z odrobinę zmienionym wyglądem i wbudowaną anteną. Zamiast możliwości odtwarzania plików MP3 Siemens wyposażył go w GPRS. 

Siemens przejął niedawno cały pion zajmujący się tworzeniem telefonów firmy BOSH. Kontynuacją modeli tej firmy jest telefon S40. est to triband, jako pierwszy telefon na rynku obsługujący HSCSD do 57,6 kb/s Siemens przedstawił też MP-Player'a, którego można podłączyć do wszystkich telefonów tego producenta poczynając do słuchawek serii 35. 

Jest on wyposażony, podobnie jak SL45, w kartę pamięci MultimediaCard. Jednak inaczej niż w przypadku SL45, standardowo jest wyposażony w kabel USB do połączenia z komputerem.

Duże wrażenie zrobił na mnie najnowszy Panasonic GD 95. Od razu rzuca się w oczy jego ogromny wyświetlacz. Jest to pierwszy telefon Panasonica wyposażony w GPRS. Drugi przedstawiony przez tego producenta model, to tańszy, GD 35.

Alcatel poza telefonami One Touch 502 i 701 pokazał model 511. Jest to jeden z najlżejszych telefonów na rynku.

Motorola zaprezentowała Timeport'a 280. Pojawi się on na rynku w czerwcu br. Wkrótce potem, będzie można dokupić do niego specjalną przystawkę, w postaci klapki zamykającej baterię, która umożliwi mu korzystanie z technologii Bluetooth.

Na stanowisku Motoroli prezentowano praktyczne zastosowania tej technologii. Duże wrażenie robi bezprzewodowe synchronizowanie zawartości książki telefonicznej z komputerem.

 Oto pierwsze wrażenia dotyczące najnowszych modeli telefonów pokazanych na CeBicie 2001. Piszę te słowa, na gorąco, zaraz po powrocie z Hanoweru, więc wybaczcie jeśli pominąłem coś ważnego. Już wkrótce zabiorę się za porządki w masie materiałów i notatek, które z sobą przywiozłem. Postaram się wtedy napisać coś więcej, nie tylko o telefonach.

Opinie:

Opinie archiwalne (24):

Komentuj

Komentarze / 24

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: