Huawei Watch GT 2e - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Huawei Watch GT 2e – nasza recenzja

Klasa urządzenia C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Huawei Watch GT 2e to kolejna edycja inteligentnego zegarka Huawei. Seria była zapoczątkowana przez model Watch GT. Nowy model plasuje się pomiędzy pierwszym Watch GT, a Watch GT 2. Nowy Watch GT 2e dziedziczy część nowych funkcji z dwójki, w tym możliwość odtwarzania muzyki wprost z pamięci zegarka i dodaje coś od siebie, czego w Watch GT 2 nie znajdziemy – nowe tryby sportowe. Jednocześnie jako model tańszy od dwójki nie oferuje możliwości odbierania połączeń wprost z zegarka. Patrząc na design i funkcje, jest skierowany przede wszystkim do młodych sportowców amatorów. Sprawdźmy dokładnie czym się różni i jak działa najnowsza odsłona Huawei Watch GT 2e.

Główne wady i zalety Huawei Watch GT 2e

Zalety Huawei Watch GT 2e:

  • Mniej wystające przyciski nie zaczepiają się o ubranie
  • Lepiej wentylowany pasek na rękę
  • Wodoszczelność do 5 atmosfer i 50 metrów
  • Duży, czytelny ekran AMOLED
  • Dużo opcji dotyczących podświetlania, w tym funkcja Always On
  • 85 nowych aktywności fizycznych do monitorowania
  • Możliwość skopiowania muzyki do pamięci zegarka i podłączenie bezprzewodowych słuchawek
  • Regulowana siła wibracji
  • Możliwość przypisania dowolnej funkcji zegarka do dolnego przycisku
  • Rozbudowane statystki aktywności dostępne z poziomu samego zegarka
  • Funkcja pomiaru stresu, ćwiczenia oddechowe i nowość Spo2
  • Możliwość zmiany kolejności i liczby widżetów obok ekranu głównego
  • Możliwość ustawienia własnego tła tarczy zegara na bazie dowolnego obrazu czy zdjęcia
  • Ciągłe monitorowanie pulsu i szczegółowe monitorowanie snu
  • Przyjazna i czytelna, ale oferująca zaawansowane statystki i informacje aplikacja Zdrowie
  • Rewelacyjny czas działania na baterii, w trybie codziennym i podczas treningu z GPS
  • Niższa cena od Huawei Watch GT 2 i Honor Magic Watch 2

Wady Huawei Watch GT 2e:

  • W dalszym ciągu brak opcji eksportu danych do innych aplikacji sportowych
  • Brak NFC i płatności mobilnych
  • Brak WiFi i odbierania powiadomień poza zasięgiem Bluetooth
  • Brak możliwości odbierania połączeń głosowych
  • Zbyt ograniczone powiadomienia – przydałoby się chociaż kasowanie i oznaczanie jako przeczytane w przypadku maili
  • Pomimo wbudowanego GPS, brak nawigacji czy choćby wyświetlenia współrzędnych GPS
  • Zegarek zbyt mało różni się od poprzednich modeli, aby potraktować go jako nowe rozdanie

Jak oceniamy design? – ocena 5

Rozmiar i kształt koperty jest niemal identyczny, jak w starszych modelach Watch GT. Huawei podaje, że wymiary koperty to 53 x 46,8 x 10,8 mm przy 43 gramach wagi. Obudowa zegarka jest wodoszczelna do głębokości 50 metrów i można z nim bezproblemowo pływać na basenie.

Wierzchnia część koperty jest wykonana z nierdzewnego metalu, a spód z tworzywa, tak jak w innych modelach Watch GT. Również układ czujników na spodzie i styków do ładowania jest dokładnie taki sam – stacje ładujące są kompatybilne. Są jednak trzy różnice w konstrukcji Huawei Watch GT 2e względem poprzednich modeli.

Pierwsza z nich, to zastąpienie wystających i okrągłych przycisków, naśladujących pokrętła z zegarków analogowych, płaskimi, prostokątnymi guzikami. Zarówno pozwala to na pierwszy rzut oka odróżnić Huawei Watch GT 2e, jak i wyklucza możliwość zaczepienia się guzików o elementy ubrania, co zdarzało mi się w poprzednich modelach.

Druga i trzecia różnica dotyczy konstrukcji paska i jego łączenia z kopertą. Sam pasek na rękę ma ażurową konstrukcję, składającą się z dużej liczby otworów. Poprawia to wentylację i umożliwia łatwiejsze wysychanie ręki pod paskiem. Sam pasek został dopasowany do koperty, tak jakby stanowiły jedną całość i nie obraca się w miejscu łączenia swobodnie. Pasek nadal łączony jest za pomocą standardowego teleskopu, ale niestandardowy kształt wyklucza zastosowanie innego paska od zwykłego zegarka, co było możliwe w poprzednich modelach.

Producent zrezygnował także z korony, ale i z napisów na rancie wyświetlacza. Wraz z opływowymi przyciskami nadaje to zegarkowi bardziej sportowy i mniej klasyczny charakter.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Ekran Huawei Watch GT 2e ma takie same parametry jak w poprzednich modelach i można je odczytać jako zaletę. Jest wykonany w technologii AMOLED, ma przekątną 1,39 cala oraz rozdzielczość 454 x x454 pikseli. Wyświetlacz jest czytelny w każdych warunkach.

Podobnie jak w poprzednich modelach jasność ekranu może być regulowana automatycznie, bądź ręcznie - można ustawić jeden z 5 poziomów jasności. Możliwe jest też wydłużenie czas uśpienia z 10 do 15 lub 20 sekund, a funkcję stale włączonego ekranu z 5 do 15 lub 20 minut. Można także wybrać uproszczoną tarczę wyświetlaną w sposób ciągły, nawet gdy zegarek przechodzi w stan czuwania. Wówczas podświetlany jest nie cały ekran, a jedynie kontury analogowej tarczy, bądź cyfr. Umożliwia to wygodne sprawdzenie godziny rzutem oka, bez ruchu nadgarstka wybudzającego ekran.

Nowością w opcjach ekranu jest możliwość ustawienia kolejności dodatkowych widżetów z informacjami. Domyślnie są to okręgi aktywności, sterowanie muzyką, pogoda, pomiar stresu i tętno - przesuwane w pętli razem z wybraną tarczą zegara. W modelu Huawei Watch GT 2e można dodać do nich jeszcze sen, pozamieniać ich kolejność, a także poukrywać te widżety, z których nie korzystamy. To bardzo mile widziana opcja, której mi wcześniej brakowało.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 4-

Huawei Watch GT 2e ma budowany procesor Kirin A1 oraz 4 GB pamięci, z czego na utwory muzyczne do dyspozycji użytkownika pozostaje wolne trochę ponad 2 GB. Zegarek łączy się ze smartfonem w standardzie Bluetooth 5.1 i korzysta z lokalizacji za pomocą standardów GPS jak i GLONASS. Zestaw czujników obejmuje: akcelerometr, żyroskop, czujnik pola magnetycznego, pulsometr, czujnik światła i barometr. Jest to w gruncie rzeczy specyfikacja tożsama z Huawei Watch GT 2 jak i Honor Magic Watch 2. Względem tych modeli brakuje jedynie wbudowanego głośnika i możliwości odbierania połączeń. Poza tym nic tutaj nie uległo zmianie, oprócz oprogramowania.

Dlatego z punktu widzenia sprzętowego dwoma największymi brakami pozostają: brak WiFi oraz brak NFC. WiFi umożliwiłoby szybszy transfer plików oraz odbieranie powiadomień gdy telefon jest poza zasięgiem zegarka. NFC, oprócz parowania, umożliwiłoby płatności mobilne.

 

Działanie oprogramowania również się nie zmieniło względem poprzednich zegarków Huawei i Honor. To autorski system operacyjny Huawei, który nie umożliwia odinstalowywania nowych funkcji czy widżetów. Nowe funkcje pojawiają się wyłącznie drogą aktualizacji oprogramowania przez producenta, a ingerencja użytkownika ogranicza się do możliwości skopiowania muzyki do pamięci zegarka oraz dodania tarczy zegara z własną grafiką w formie tapety.

Powiadomienia przychodzą na Huawei Watch GT 2e bez problemu, ale nie można wchodzić z nimi w interakcję – odpowiadać na wiadomości, oznaczyć mail jako przeczytany itd. Nie można też nic dyktować, ani wpisywać.

Podobnie jak w starszych modelach, największą zaletą zegarka Huawei Watch GT 2e jest długie działanie na baterii w połączeniu z ciągłym monitorowaniem pulsu, stresu, snu oraz śledzenie wszelkiej aktywności fizycznej. Ponieważ wyjątkowo rzadko musimy zdejmować zegarek z ręki aby go naładować, ciągłe monitorowanie jest bardziej kompletne i ma więcej sensu.

  

Największą nowością wprowadzaną w recenzowanym modelu Huawei Watch GT 2e jest dodanie aż 85 nowych dyscyplin sportowych, które można monitorować. Jest ich teraz tak dużo, że trudno je tutaj wszystkie wymienić. Dość powiedzieć, że znajdziemy Taekwondo, taniec brzucha, frisbee, hula-hop, rzutki, łucznictwo, czy bilard. Z jednej strony znacząco ułatwia to zapisywanie różnych czynności i późniejsze przeglądanie ich w aplikacji Zdrowie, zachowując porządek. Z drugiej strony wiele z tych aktywności odniesie wątpliwy pożytek z monitorowania tętna i trudno znaleźć faktyczne zastosowanie w przypadku monitorowania wysiłku w trakcie bilardu czy łucznictwa – niby puls powinien być spokojny w trakcie uderzeń i strzałów, ale trudno będzie wyciągnąć wnioski na podstawie danych z takiego treningu. Dlatego dodane 85 nowych dyscyplin sportowych nie traktowałbym dosłownie w kategoriach zaawansowanych programów treningowych. Taki zegarek sprawdzi się najlepiej podczas klasycznych sportów związanych z wysiłkiem: biegania, jazdy na rowerze i pływania. Sporty precyzyjne czy zajęcia relaksacyjne są zdecydowanie trudniejsze do zmierzenia z poziomu nadgarstka.

Za to bardzo podoba mi się możliwość ustalenia kolejności sąsiadujących z domyślnym zegarem tarcz. Tej oczywistej funkcji jak na razie zabrakło w starszych modelach, a chętnie zobaczyłbym ją w którejś aktualizacji.

Aplikacja Huawei Zdrowie przeszła kolejny face lifting i chociaż już wcześniej była całkiem dopracowana, teraz jest jeszcze bardziej przejrzysta i estetyczna. To jedna z najbardziej udanych aplikacji Huawei. Daje dostęp do bardzo szczegółowych danych na temat snu, tętna, skuteczności treningu, konieczności regeneracji i postępów w poprawie kondycji. Parametry można przeglądać pojedynczo, oraz jako dobowe, tygodniowe, miesięczne i roczne statystyki z wykresami. Jako osoba lubiąca jeździć na rowerze, znajduję tu więcej danych, niż jest mi potrzebne i w zasadzie jedyne czego mi brakuje, to możliwości eksportu danych do innych aplikacji sportowych takich jak Strava czy Endomondo. Więcej o dostępnych statystach pisałem przy okazji trzech poprzednich recenzji Watch GT, Watch GT 2, oraz Honor Magic Watch 2. Tutaj nie znalazłem większych zmian.

Jak długo działa bateria? – ocena 6-

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli, Huawei Watch GT 2e działa do 14 dni ciągłego użytkowania z włączonymi wszystkimi funkcjami, czyli monitorowaniem pulsu i stresu 24/7 oraz ciągłym monitorowaniem snu. Czas działania może zostać skrócony przez wydłużenie podświetlania ekranu, a także uaktywnienie wyświetlania tarczy zegara w stanie czuwania. Wówczas czas działania może się skrócić o około połowę do 7 dni. Podczas korzystania z lokalizacji GPS w trakcie treningu Huawei Watch GT 2e wytrzyma około 30 godzin.

Zegarków sportowych, które oferują taki czas działania na baterii jest naprawdę niewiele, zwykle są większe i cięższe oraz mają ciekłokrystaliczne wyświetlacze. Wśród smartwatch’y to wciąż najdłuższy dostępny czas działania, bez uciekania się do wyłączania wszystkich funkcji. To jeden z kluczowych czynników, decydujący o wysokim komforcie korzystania z tego zegarka.

Brakuje za to ładowania bezprzewodowego, które byłoby bardzo wygodne, biorąc pod uwagę zastosowane w kilku modelach smartfonów Huawei bezprzewodowe ładowanie zawrotne. Wówczas można by naładować Huawei Watch GT 2e kładąc go po prostu na telefonie.

Nasza finalna ocena

To co oferuje Huawei Watch GT 2e dobrze znamy z poprzednich wersji zegarków sportowych Huawei. W przypadku najnowszego modelu najistotniejsze nowości to lepiej wentylowany pasek na rękę, opływowe guziki na obudowie, 85 nowych aktywności sportowych oraz możliwość samodzielnej konfiguracji ekranów sąsiadujących z główną tarczą zegara. Pojawiła się też funkcja Spo2 - pomiaru saturacji krwi, czyli stopień wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Ta ostatnia funkcja dodana została też do innych modeli zegarków Huawei drogą aktualizacji.

Huawei Watch GT 2e został wyceniony w dniu premiery na 699 zł, czyli jest o 200 zł tańszy od Huawei Watch GT 2 i o 100 zł tańszy od Honor Magic Watch 2, które to zegarki dodatkowo pozwalają odbierać połączenia w trybie głośnomówiącym. Biorąc pod uwagę liczbę funkcji sportowych, czas działania na baterii oraz jakość wykonania, cenę Huawei Watch GT 2e oceniam jako atrakcyjną, zwłaszcza w kontekście zegarków sportowych takich firm jak Garmin czy Polar. Bogate w funkcje „smart” smartwatch’e są także znacznie droższe.

Jednocześnie nadal trzeba pamiętać, że Huawei Watch GT 2e nie jest typowym smartwach’em, bo nie pozwala odpowiadać na wiadomości, ani wchodzić w interakcję z powiadomieniami, nie obsługuje płatności zbliżeniowych, ani nie eksportuje danych do innych aplikacji sportowych niż Huawei Zdrowie. Jeśli te elementy nam nie przeszkadzają, to Huawei Watch GT 2e odwdzięczy się wygodnym i bezproblemowym, a także długim działaniem.

Uwielbiamy: możliwość samodzielnego ustalenia kolejności widżetów

Nie lubimy: braku płatności zbliżeniowych i eksportu zebranych danych

Dla kogo jest Huawei Watch GT 2e:

  • Dla osób chcących żyć aktywnie i monitorować swój wysiłek
  • Dla osób ceniących długi czas działania na baterii
  • Dla tych, którym wystarczą najprostsze powiadomienia

Dla kogo nie jest Huawei Watch GT 2e:

  • Nie dla osób chcących odpowiadać na wiadomości i odbierać połączenia z poziomu zegarka
  • Nie dla osób, które korzystają z serwisów Strava, Endomondo i Garmin Connect
  • Nie dla chcących korzystać z płatności zbliżeniowych

Alternatywy dla Huawei Watch GT 2e:

Inne informacje na temat zegarka Huawei Watch GT 2e:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: