Mercusys Halo H70X – nasz test taniego systemu mesh

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Mercusys Halo H70X – test

Jedną z najczęstszych przyczyn wolnego transferu osiąganego w domowej sieci WiFi jest słaby zasięg, a więc i słaba moc sygnału sieci bezprzewodowej. Każda przeszkoda (szafa, ściana itd.) zmniejsza siłę sygnału, dodatkowo sygnał nie rozchodzi się z równą siłą we wszystkich kierunkach. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu nie jest kupienie droższego routera z większa liczbą anten, lecz system mesh – umieszczenie kilku urządzeń, które równomiernie pokrywają sygnałem WiFi większą powierzchnię. Mercusys Halo H70X jest tego typu rozwiązaniem. Oferuje sieć mesh WiFi obsługującą szybki i nowoczesny standard WiFi 6, który przynosi takie korzyści jak szybszy transfer, mniejsze opóźnienia i mniejsze zakłócenie od sieci sąsiadów.

W jednym opakowaniu dostajemy trzy urządzenia (jest też wersja z dwoma), które mogą według producenta pokryć powierzchnię do 550 m2. Dużo częstszym do tak dużej powierzchni zastosowaniem dla Mercusys Halo H70X będzie pokonanie grubych ścian lub doprowadzenie internetu pomiędzy piętrami w domu.

Mercusys Halo H70X z trzema urządzeniami w zestawie kosztuje poniżej 800 zł i oferuje nowszy standard niż mniejszy i tańszy Mercusys Halo H50G.

Główne wady i zalety systemu Mercusys Halo H70X

Zalety Mercusys Halo H70X:

  • Matowe, białe tworzywo dobrze wygląda i jest łatwe do utrzymania w czystości
  • Prosty, nieprzekombinowany design
  • Diodę LED można wyłączyć na stałe albo w określonych godzinach np. w nocy
  • Trzy gniazda gigabit Ethernet w każdym urządzeniu
  • Obsługuje standard WiFi 6
  • Obsługuje do 150 urządzeń jednocześnie
  • Znacznie poprawia transfery i siłę sygnału w odległych pomieszczeniach
  • Bardzo prosta konfiguracja
  • Wysokiej jakości aplikacja mobilna – atrakcyjna wizualnie i przejrzysta
  • Profile kontroli rodzicielskiej z predefiniowanymi ustawieniami zależnie od wieku użytkownika
  • Sieć WiFi dla gości
  • Możliwość automatycznej optymalizacji działania sieci
  • Niecałe 800 zł za 3 urządzenia obsługujące WiFi 6 to atrakcyjna propozycja

Wady Mercusys Halo H70X:

  • Obudowa Halo H70X jest wyraźnie większa od Halo H50G
  • Nie ma złącza USB do podłączenia drukarki czy pamięci masowej
  • Funkcja QoS wymaga ręcznego wprowadzania parametrów łącza
  • Najbardziej wymagającym użytkownikom obsługa może wydawać się nazbyt uproszczona

Mercusys Halo H70X

Jak oceniamy design? – ocena 5-

Mercusys Halo H70X ma podobną konstrukcję do testowanego przez nas poprzedniego modelu Mercusys Halo H50G. Prostopadłościan wykonany z matowego, białego tworzywa z szarą podstawą ma pojedynczą diodę LED od frontu, kratkę wentylacyjną na górze i dole oraz złącza z tyłu. Wszystkie trzy urządzenia są identyczne i każde ma gniazdo zasilania, przycisk resetujący i trzy gigabitowe gniazda Ethernet. Gniazda automatycznie wykrywają, czy podłączone zostało do nich źródło internetu, czy inne urządzenie. Urządzenia Halo H70X nie mają przycisku zasilania ani możliwości zawieszenia na ścianie.

W porównaniu do starszego modelu, wymiary Halo H70X są zauważalnie większe – 84 mm wysokości, 81 mm głębokości i 128 mm szerokości. Większa obudowa jest podyktowana zapewne wymogami pasywnego chłodzenia bardziej wydajnych podzespołów.

Jakość zastosowanych materiałów jest dobra, design jest minimalistyczny i prosty. Dla części użytkowników istotna będzie możliwość wyłączenia diody LED informującej o stanie urządzenia albo przełączeniu jej w tryb nocny, w którym będzie się wyłączała w określonych godzinach.

Trzy gniazda Ethernet to więcej niż standardowo znajdziemy w urządzeniach typu mesh. Nie ma jednak gniazda USB, co wyklucza podłączenie drukarki pozbawionej interfejsu sieciowego lub pamięci masowej.

Mercusys Halo H70X

Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 5

Jedną z głównych zalet zestawu Mercusys Halo H70X jest łatwość konfiguracji. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji MERCUSYS na smartfonie, która przeprowadzi nas przez proces uruchomienia krok po kroku, rozpoczynając od podłączenia kabla zasilania i kabla Ethernet do źródła internetu. Aplikacja MERCUSYS zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się jakością na tle podobnych akompaniujących innym produktom aplikacji. Jest dopracowana graficznie i nie sprawiła mi problemów. Jedynym krokiem, który nie każdemu się spodoba jest konieczność założenia konta.

Po nadaniu nazwy i ustawieniu hasła dla naszej nowej sieci WiFi wystarczy podłączyć dwa pozostałe urządzenia do zasilania, aby automatycznie podłączyły się z głównym urządzeniem Halo podpiętym do internetu i rozszerzyły zasięg sieci WiFi. Dzięki temu każde urządzenie podłączone do nowej sieci WiFi będzie automatycznie przełączone do tego urządzenia Halo, które oferuje najmocniejszy sygnał i największy transfer.

Mercusys Halo H70X  Mercusys Halo H70X

Mercusys Halo H70X  Mercusys Halo H70X  

Siecią Mercusys zarządzamy za pomocą tej samej aplikacji, która posłużyła do pierwszej konfiguracji. Można za jej pomocą utworzyć sieć dla gości, przeprowadzić automatyczną optymalizację sieci, przejrzeć czarną listę urządzeń, ustawić harmonogram automatycznego restartu, ustawić kontrolę rodzicielską, przypisać urządzenia do funkcji QoS, jak i przejrzeć raport miesięczny.

Podoba mi się, że kontrola rodzicielska ma predefiniowane profile dla dziecka, starszego dziecka, nastolatka i dorosłego, które mają dostosowane funkcje blokowanych treści. Są one podzielone na dalsze kategorie: media, media społecznościowe, gry, Pay to surf, pobieranie, komunikację online i treści dla dorosłych. Można ręcznie wpisać, które strony i adresy mają być blokowane, ale takie predefiniowane profile bardzo ułatwiają rozpoczęcie korzystania z kontroli rodzicielskiej. Nie wymaga to również żadnej płatnej subskrypcji, jak w niektórych produktach konkurencji.

Mercusys Halo H70X

Transfery i zasięg WiFi 6 – ocena 5-

Porównałem transfery standardowego modemu UPC Giga Connect Box z najszybszego oferowanego przez operatora łącza 1000/40 Mbps do osiągów jakie zapewnił Mercusys Halo H70X. Na zrzucie ekranu Speedtest zielonym kolorem oznaczyłem wyniki UPC i czerwonym Halo H70X. Wykonałem po dwa pomiary z trzech różnych lokalizacji – w tym samym pomieszczeniu co główny modem, z sypialni oddzielonej dwoma ścianami działowymi i z miejsca o najsłabszym zasięgu, za trzema ścianami, z czego jedna jest grubą ścianą nośną.

Najszybszy osiągany bezprzewodowo transfer wzrósł z 483 Mbps do 701 Mbps, co oznacza około 45% wzrost transferu wynikający z samej przesiadki z WiFi ac na nowszy standard WiFi 6 oferowany przez Halo H70X. Dla osób, które nie mają jeszcze modemu z WiFi 6 generacji może to być korzyć sama w sobie.

Mercusys Halo H70X  Mercusys Halo H70X

Mercusys Halo H70X  Mercusys Halo H70X  

Zasięg przez dwie ściany działowe wzrósł z 125 Mbps do 228 Mbps, czyli o około 82%. To istotna poprawa pokazująca, że nawet w pomieszczeniach, gdzie jest stosunkowo dobry zasięg sieci WiFi z głównego modemu transfer może być wyraźnie szybszy.

Największy przyrost jest jednak widoczny w miejscu najsłabszego zasięgu sieci WiFi z pojedynczego źródła, czyli przez trzy ściany. Tutaj smartfon ledwo utrzymywał połączenie oferując zaledwie 2,7 Mbps, co często kończy się komunikatem o braku dostępu do internetu. Za pomocą Mercusys Halo H70X ten wynik udało się podnieść na 176 Mbps pobierania, czyli ponad sześćdziesięciokrotnie o 6419% procent. To jest różnica pomiędzy brakiem możliwości korzystania z WiFi, a zachowaniem pełnego komfortu do praktycznie każdego zastosowania.

To doskonale pokazuje przewagę rozwiązań mesh WiFi, składających się z przynajmniej dwóch urządzeń, nad pojedynczym źródłem sygnału.

Mercusys Halo H70X obsługuje do 150 urządzeń jednocześnie. Wspiera także technologię powiązane z WiFi 6 - MU-MIMO, 1024-QAM, OFDMA i Kolorowanie BSS.

Mercusys Halo H70X

Nasza finalna ocena

Mercusys Halo H70X to proste w konfiguracji rozwiązanie WiFi mesh, które pozwoli cieszyć się dobrym zasięgiem WiFi i wysokimi transferami w miejscach, które dla pojedynczego routera nigdy nie będą osiągalne. Może to dotyczyć zarówno dużych mieszkań, wielopiętrowych domów, jak i budownictwa, które mocniej tłumi sygnał. Ponieważ niemal wszystkie dzisiejsze urządzenia mobilne wspierają już WiFi 6, naszym zdaniem przy zakupie urządzeń do sieci domowej najlepiej skorzystać z rozwiązań, które także wspierają WiFi 6. Oprócz wyższych transferów dla użytkowników przydatna może być większa odporność na zakłócenia, czy obsługa większej liczby urządzeń. Ponieważ coraz częściej nawet tak proste urządzenia jak żarówki łączą się z siecią domową, taka cecha pozostaje nie bez znacznie.

Jeśli tylko nie wymagamy złącza USB ani nie chcemy zawiesić urządzeń na ścianie Mercusys Halo H70X spełnia wszystkie wymogi przy dość niewygórowanej cenie. Nie jest to propozycja dla najbardziej wymagających, ale zaspokaja potrzeby zdecydowanej większości użytkowników domowych, nie komplikując przy tym konfiguracji czy kontroli rodzicielskiej. Nie wymaga też wykupienia jakiejkolwiek subskrypcji. Aplikacja MERCUSYS robi bardzo dobre wrażenie i możemy polecić Mercusys Halo H70X większości użytkowników potrzebujących rozszerzyć zasięg WiFi w swoim domu lub mieszkaniu.

Uwielbiamy: bardzo prostą konfigurację

Nie lubimy: wymagania założenia konta użytkownika

Dla kogo jest Mercusys Halo H70X:

  • Dla osób chcących zwiększyć zasięg sieci WiFi
  • Dla osób chcących wykorzystać korzyści płynące ze standardu WiFi 6
  • Dla tych, którzy potrzebują gniazd Ethernet do podłączenia PC czy TV

Dla kogo nie jest Mercusys Halo H70X:

  • Nie dla osób potrzebujących bardzo zaawansowanej kontroli nad ustawieniami i działaniem

Alternatywy dla Mercusys Halo H70X:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: