Mercusys Halo H50G - test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Mercusys Halo H50G - nasza recenzja

Klasa urządzenia B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Systemy Mesh to najprostsze rozwiązanie problemu słabego zasięgu WiFi. Nie musimy wiercić dziur, kuć ściany żeby schować w nich kable, albo rzucić je na podłodze, co nie jest ani estetyczne ani bezpieczne. Zamiast tego umieszczamy kilka urządzeń, które w ramach systemu Mesh pozwalają przełączać się pomiędzy nimi w obrębie tej samej sieci i tego samego hasła. Smartfon, tablet czy laptop automatycznie łączą się z tą jednostką, która oferuje najmocniejszy sygnał, bez udziału użytkownika. Tytułowy Mercusys Halo H50G oferuje w zestawie trzy takie urządzenia w atrakcyjnej cenie 389 zł i według producenta pozwala pokryć siecią WiFi ac aż do 550 m². Mercusys jest marką należącą do TP-Link. Na rynku chińskim funkcjonuje od 2001 roku, gdzie zajmuje drugie miejsce wśród producentów sprzętu sieciowego. Na pierwszym miejscu znajduje się sam TP-Link, do którego Mercusys należy. Sprawdziliśmy jak wygląda konfiguracja Mercusys Halo H50G i jakie prędkości można uzyskać i musimy przyznać, że w tej cenie to świetna propozycja.

 

Główne wady i zalety Mercusys Halo H50G

Zalety Mercusys Halo H50G:

 • Minimalistyczna konstrukcja, nie zwracająca uwagi
 • Dioda LED informująca o aż 8 różnych stanach urządzenia
 • 3 gniazda gigabit Ethernet w każdym z trzech urządzeń
 • Bardzo łatwa konfiguracja
 • Przejrzysta i prosta w obsłudze aplikacja przetłumaczona na język polski
 • Kontrola rodzicielska z predefiniowanymi ustawieniami dla różnych grup wiekowych
 • W miejscu słabego zasięgu standardowego routera udało się poprawić transfer z 7 do 208 Mbps
 • Diody LED nie oślepiają i nie przeszkadzają nawet w nocy
 • Atrakcyjna cena za zestaw trzech urządzeń

Wady Mercusys Halo H50G:

 • Dla niektórych design będzie zbyt minimalistyczny i bez charakteru
 • Konieczność utworzenia konta w aplikacji mobilnej koniecznej do konfiguracji
 • Nieprzeznaczony dla zaawansowanych użytkowników
 • WiFi ac jest już wypierane przez WiFi ax
 • Brak choćby jednego gniazda USB

Jak oceniamy design? – ocena 5-

W opakowaniu zestawu Mercusys Halo H50G znajdziemy trzy jednostki, trzy zasilacze i jeden kabel sieciowy. Wszystkie trzy jednostki mają identyczny wygląd i wyposażenie. Są to białe sześciany z ciemną podstawą o rozmiarach 88 x 88 x 88 mm. Na górnej powierzchni mają szary, subtelny napis Mercusys, a na froncie równie subtelny napis Halo i pojedyncza diodę informującą o stanie urządzenia. Dioda może świecić w czterech kolorach – żółtym, niebieskim, białym i czerwonym co w kombinacji z dwoma stanami – światłem stałym i mruganiem - oferuje 8 różnych rodzajów informacji, które są rozpisane na pierwszej stronie instrukcji szybkiego uruchamiania.

Z tyłu każdego z trzech urządzeń znajduje się gniazdo zasilania, wciskany wykałaczką przycisk reset i aż trzy gniazda Ethernet oferujące gigabitową przepustowość. Warto przypomnieć, że kosztujący o 200 zł więcej testowany przez nas zestaw D-link Mesh WiFi COVR-1103, a więc przeszło jedną trzecią droższy, oferował tylko dwa gniazda Ethernet na każdym urządzeniu.

Konstrukcja jest minimalistyczna i bardzo prosta. Nie ma żadnych wodotrysków, nawet dioda LED świeci w taki sposób, że widać ja tylko z bliska. Dla kogoś kto chce ustawić poszczególne urządzenia tak aby nie zwracały na siebie uwagi to będzie istotna zaleta. Trzeba jednak przyznać, że sama konstrukcja nie jest inspirująca tylko prosta. Jako zaletę traktuję zastosowanie matowego tworzywa, które łatwiej utrzymać w czystości. Na żadnym urządzeniu nie znajdziemy gniazda USB, ale to nie zaskakuje w tej półce cenowej.

Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 5

Aby skonfigurować Mercusys Halo H50G potrzebna jest aplikacja mobilna Mercusys. Jest to jedyna metoda, bowiem interfejs WWW nie jest obsługiwany w przypadku tego modelu. Podobnie jak w testowanym niedawno routerze TP-Link Archer AX55 wymagane jest utworzenie konta, którego nie da się pominąć. Jest to arbitralny wymóg producenta, bo nie ma on specjalnego uzasadnienia w tym akurat przypadku.

Jednak dalsza część konfiguracji przebiega automatycznie i jest super prosta – absolutnie każdy kto potrafi zainstalować aplikację mobilną sobie z nią poradzi. Po podłączeniu jednego z urządzeń Mercusys Halo H50G do zasilania i kabla Ethernet czekamy aż dioda zacznie migać na niebiesko, nadajemy sieci nazwę oraz hasło i gotowe. Aby dodać kolejne satelity do systemu podłączamy je tylko do prądu, czekamy na mruganie niebieskiej diody i w aplikacji mobilnej wybieramy opcję dodaj i już.

 Sama aplikacja Mercusys jest bardzo uproszczona, co w kontekście grupy docelowej tego zestawu odbieram jako dużą zaletę. Nie sposób się tutaj pogubić i coś zepsuć. Na głównym ekranie aplikacji możemy podejrzeć urządzenia podłączone do utworzonej sieci wraz z ruchem sieciowym jaki generują. Tutaj też zobaczymy powiadomienia o podłączeniu nowych urządzeń, jak i potencjalnych problemach z poszczególnymi satelitami – jeśli jedno urządzenie odłączymy od zasilania otrzymamy powiadomienie o tym fakcie ze wskazaniem które urządzenie w którym pomieszczeniu nie działa.

W sekcji ustawień możemy zmienić opcje sieci WiFi jak i uruchomić sieć dla gości, dodać urządzenia na czarną listę, sprawdzić aktualizację oprogramowania układowego i zajrzeć w ustawienia zaawansowane. Mercusys Halo H50G oferuje także ustawienia QoS oraz kontrolę rodzicielską. Zwłaszcza kontrola rodzicielska została dobrze zaprojektowana. Po utworzeniu nowego profilu wybieramy jedną z predefiniowanych opcji takich jak dziecko, starsze dziecko, nastolatek i dorosły. Każda z tych pozycji ma proponowane ustawienia. Najmniejsze dzieci mają prawie wszystko poblokowane, starsze dzieci mogą już pobierać pliki, gry i multimedia ale mają zablokowane media społecznościowe, a nastolatki mają zablokowane tylko treści dla dorosłych. Kategorie można swobodnie modyfikować, jak i dodać konkretne strony do listy blokowanych. Dużo łatwiej jednak zacząć od proponowanego profilu niż konfigurować wszystko od zera. W razie wątpliwości przy każdej pozycji znajduje się ikona dodatkowej informacji, która wyjaśnia co się kryje pod daną kategorią. Aplikacja i wszystkie opisy są przetłumaczone na język polski. Aplikacja może również generować miesięczne raporty.

Transfery i zasięg WiFi 6 – ocena 5

Ponieważ celem dowolnego systemu Mesh jest poprawa zasięgu i transferów sieci WiFi porównałem trzy scenariusze. Pierwszy (oznaczony cyfrą 1 na zrzucie ekranu) to prędkość bazowa, w tym samym pomieszczeniu co router UPC i bazowe urządzenie Mercusys Halo H50G podłączone wprost do niego. Drugi scenariusz to łazienka znajdująca się za dwoma ścianami działowymi, ale częściowo w świetle drzwi ułatwiających przenikanie sygnału. Trzeci scenariusz to najdalsze pomieszczenie znajdujące się za 3 ścianami, z czego dwie to ściany nośne, ceglane w starym budownictwie, jedna a grubości 55 cm a druga 42 cm, gdzie sygnał z routera UPC jest na granicy zasięgu i albo wcale nie pozwala się połączyć, albo oferuje najniższe transfery. Na zrzucie ekranu SpeedTest kolorem żółtym oznaczyłem wyniki uzyskane na routerze UPC Giga Connect Box, a kolorem zielonym Mercusys Halo H50G. Pomiary wykonałem na telefonie realme GT 2.

W scenariuszu optymalnego zasięgu dla obu urządzeń wyraźnych różnic w prędkości nie widać. Zarówno router UPC jak i testowany Mercusys Halo H50G działają w tej samej technologii WiFi ac i osiągają podobne wyniki między 450 a 500 Mbps.

W obu pozostałych scenariuszach, gdy sygnał WiFi jest odbierany przez ściany różnica jest wyraźna na korzyść Mercusys Halo H50G. Tam gdzie UPC osiąga maksymalnie 56 Mbps, Mercusys osiąga 228 Mbps, tam gdzie UPC jest na granicy osiągając 6 – 7 Mbps, tam Mercusys swobodnie przekracza 200 Mbps. To różnica pomiędzy zrywaniem połączenia a pełnym komfortem - zasadnicza.

Nawet gdy porównamy wyniki do ostatnio testowanego TP-Link Archer AX55, który oferuje zauważalnie lepszy zasięg od routera UPC i w naszej recenzji osiągnął 32 Mbps w najdalszym pomieszczeniu, to wciąż daleko mu do przeszło 200 Mbps osiąganego przez Mercusys Halo H50G. Widać wyraźnie, że na słaby zasięg sygnału WIFi dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup systemu Mesh, a nie mocniejszego routera z większa liczbą zewnętrznych anten zwłaszcza, że system Mesh składający się z 3 urządzeń wcale nie będzie droższy od nawet dość podstawowego routera.

Nasza finalna ocena

Mercusys Halo H50G w cenie 389 zł, a więc także w cenie przeciętnej klasy routera, oferuje trzy urządzenia, które możemy dowolnie ustawić, tak by pokryć zasięgiem WiFi duże mieszkanie czy wielopiętrowy dom z garażem czy warsztatem. W każdym z trzech urządzeń znajdziemy aż 3 gigabitowe gniazda Ethernet, które pozwolą wygodnie podłączyć laptop czy telewizor za pomocą kabla. Co prawda mówimy tu o technologii WiFi ac, a nie najnowszego WiFi szóstej generacji, to dla wielu użytkowników domowych nie będzie miało to większego znaczenia. Dużo bardziej będzie się liczyła prosta konfiguracja i nieskomplikowana aplikacja w języku polskim. Tym sposobem nawet niezaawansowane technicznie osoby będą mogły w prosty sposób rozwiązać problem słabych transferów i łączności z WiFi w swoich mieszkaniach. Możliwość poprawy transferu z 6 do 208 Mbps bez potrzeby ciągnięcia kabli jest zdecydowanie warta niewygórowanej ceny tego zestawu. Podczas testów nie napotkałem żadnych problemów ani trudności.

Uwielbiamy: po prostu działa tak jak należy

Nie lubimy: nie dla zaawansowanych i wymagających użytkowników

Dla kogo jest Mercusys Halo H50G:

 • Dla chcących poprawić zasięg WiFi w swoim mieszkaniu lub domu
 • Dla tych którzy szukają prostoty i minimalizmu
 • Dla szukających dobrego stosunku możliwości do ceny

Dla kogo nie jest Mercusys Halo H50G:

 • Nie dla zaawansowanych użytkowników szukających USB i zaawansowanej konfiguracji
 • Nie dla tych, którzy rozpoczęli już przesiadkę na WiFi ax
 • Nie dla poszukujących inspirującego, nietuzinkowego designu

Alternatywy dla Mercusys Halo H50G:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: