Najszybszy internet w Polsce – wyniki za grudzień 2019

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Ranking SpeedTest.pl – wyniki za grudzień 2019

W grudniu użytkownicy SpeedTest.pl wykonali ponad 2,64 miliona testów. Z czego 1 962 223 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 679 675 w aplikacjach mobilnych. 

Ranking ogólny

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w grudniu wynika, że klienci wszystkich najszybszych dostawców internetu zauważyli kilkuprocentowy spadek prędkości pobierania danych. Jednak nie przełożyło się to na pozycje poszczególnych operatorów znajdujących się w czołówce rankingu. Najszybszy internet mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik bliski 134 Mbit/s). Z kolei drugie miejsce należy do sieci Toya, której klienci pobierali dane ze średnią prędkością około 117 Mbit/s. Trzecie miejsce z wynikiem około 113 Mbit/s należy do UPC. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem niecałych 88 Mbit/s.

Wi-FiRanking Wi-Fi powstaje na podstawie testów wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. Przeważnie odzwierciedla on sytuację widoczną w zestawieniu ogólnym, ale kolejność na podium jest inna. W głównej mierze bierze się to stąd, że wypływ na wynik takiego testu ma nie tylko przepustowość łącza i wydajność routera Wi-Fi, ale również klasa smartfona.

3G/LTE

Grudniowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarcza Orange. Przetasowanie na podium wynika ze spadku średniej prędkości pobierania danych w sieci T-Mobile z 25,07 Mbit/s do 21,80 Mbit/s. Średnie prędkości pobierania danych w sieciach Orange (1 miejsce, 23,19 Mbit/s) oraz Play (2 miejsce, 22,77 Mbit/s) również nieznacznie spadły. Plus nieznacznie przyspieszył i z wynikiem 19,74 Mbit/s zbliża się do pozostałych operatorów.

W rankingu nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym również prowadzi tym razem Play.

LTE

Ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główne różnice sprowadzają się do lepszych prędkości pobierania danych. W przypadku sieci 4G również widzimy spadek średniej prędkości podbierania danych. Dlatego też na pierwszym miejscu z wynikiem ponad 25 Mbit/s znajduje się Orange. Dalsze miejsca na podium należą do Play (25,2 Mbit/s) oraz T-Mobile (24,7 Mbit/s). Z kolei Plus z wynikiem bliskim 22 Mbit/s znajduje się na 4 miejscu.

W grudniowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmuje Play.

Poprzednie rankingi Speedtest.pl:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: