Porównaliśmy jakość aparatów smartfonów ze średniej półki: Moto G7 , Moto G7 Plus, Xperii 10 i Nokii 8.1

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Motorola Moto G7 Plus

Do naszej redakcji trafiły cztery telefony ze średniej półki: Motorola Moto G7 , Moto G7 Plus, Sony Xperia 10 oraz Nokia 8.1 W sklepach można je kupić w cenach od 1200 do 1850 zł. Porównaliśmy jakość zdjęć w dzień i w nocy, a także jakość nagrywanego wideo.

Wnioski z naszego testu są zaskakujące, bo najdroższy smartfon nie okazał się najlepszy.

Specyfikacja

Moto G7

Moto G7 Plus

Xperia 10

Nokia 8.1

Główny aparat

12 MP, f/1.8, 1.25µm, PDAF

5 MP, f/2.2, depth sensor

16 MP, f/1.7, 1.22µm, PDAF, OIS

5 MP, f/2.2, depth sensor

13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF

5 MP, f/2.4, depth sensor

12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS

13 MP, depth sensor

Przedni aparat

8 MP, 1.12µm

12 MP, 1.25µm

8 MP, f/2.0, 1.12µm

20 MP, f/2.0, 0.9µm

Wideo

2160p@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS

2160p@30fps, 1080p@30/60/ 120fps, gyro-EIS

2160p@30fps, 1080p@30fps

2160p@30fps, 1080p@30fps gyro-EIS

Cena

1199 zł

1399 zł

1499 zł

1849 zł

Jakość zdjęć w dobrym świetle

W dobrym, dziennym oświetleniu najwięcej szczegółów na wyraźnych teksturach, takich jak dachówki oraz napisy na odległych tablicach ma Xperia 10. Jest to najprawdopodobniej wynik działania algorytmów wyostrzających, bo na gładkich, jednolitych powierzchniach, takich jak niebo, Xperia ma najwięcej artefaktów i widocznego szumu - nawet na najniższej czułości.

Podobną jakość oferuje Moto G7 Plus, która ma najwyższą rozdzielczość matrycy. Dodatkowo to właśnie G7 Plus ma najwięcej szczegółów w subtelnych fragmentach, takich jak najcieńsze gałązki odległych drzew. Jednocześnie Xperia gubi wiele szczegółów w cieniach, które mają tendencje do zlewania się w ciemną masę - w tym aspekcie wszystkie telefony w zestawieniu są lepsze od Xperii.

Moto G7 Plus ostatecznie wygrywa w zdjęciach dziennych.

Nokia nie ma poważnych wad, ale nie wybija się niczym szczególnym ponad Moto G7 Plus, a ma za to mniej kontrastu i trochę mniej szczegółów.

W przypadku zdjęć macro poziom Nokii, Sony i droższej Motoroli jest zbliżony, za to najtańsza Moto G7 odstaje od reszty.

Podsumowując zdjęcia dzienne, najbardziej zrównoważoną jakość, również w cieniach i subtelnych detalach oferuje Motorola Moto G7 Plus. Xperia ma swoje plusy i minusy, zależy na co zwrócić większą uwagę. Najdroższa w tym zestawieniu Nokia jest dopiero na 3 miejscu - często brakuje jej trochę kontrastu i nasycenia kolorów, a na końcu, co logiczne, najtańszy telefon zestawienia - Moto G7.

Jakość selfie

Najsłabsze zdjęcia selfie z tego zestawienia robi Xperia 10 - są równie mało szczegółowe, co w najtańszej Moto G7, a dodatkowo mają większe problemy z kolorami. W najtańszej Motoroli efekt jest bardziej naturalny kolorystycznie, ale światła są mocniej prześwietlone niż w Sony.

Motorola Moto G7 Plus daje najbardziej naturalny efekt, zarówno w przypadku podglądu na pełnym ekranie, jak i w powiększeniu 100%. Nokia za to radzi sobie najlepiej ze światłami i oferuje najwięcej szczegółów. Zdjęcia z Nokii są super ostre i mają mnóstwo detali. Podkreśla to jednak wszelkie niedoskonałości skóry (zanim włączymy tryb upiększający), a przy powiększeniu do 100% daje wrażenie bardziej grafiki niż zdjęcia, co jest wynikiem agresywnego wyostrzania i podbijania kontrastu.

Zależy więc jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na szczegółach i nieprzepalonych światłach, a zdjęć z przedniego aparatu nie będziemy powiększać to wygrywa Nokia. Jeśli wolimy bardziej naturalny, niewyostrzony obraz i lekkie prześwietlenia nam nie przeszkadzają, tańsza od Nokii Motorola Moto G7 Plus będzie lepszym wyborem.

Jakość zdjęć w nocy

Najdroższa w tym zestawieniu Nokia 8.1 ma optyczną stabilizację obrazu. Bez wątpienia oferuje największą ostrość i szczegółowość na nocnych zdjęciach i w końcu jest w czymś bezdyskusyjnie najlepsza. Wyprzedza tutaj wyraźnie Moto G7 Plus, która też ma stabilizację optyczną. Mimo wszystko oba telefony są w tej samej lidze.

Zarówno Xperia 10 i Moto G7 nie mają stabilizacji optycznej i oba te modele dzieli przepaść względem smartfonów ze stabilizacją optyczną. Xperia w zdjęciach nocnych wypada najgorzej z całego zestawienia. Moto G7 choć tańsza, jest o włos lepsza.

Jakość nagrywanego wideo

Wszystkie cztery smartfony oferują rozdzielczość nagrań 4K 3840 x 2160 pikseli. Różnią się natomiast przepływnością, czyli kompresją:

Nokia 8.1                   42 Mbps

Sony Xperia 10         56 Mbps

Moto G7 Plus            50 Mbps

Moto G7                    17 Mbps

Jak widać, najtańszy smartfon oferuje znacznie niższą przepływność niż konkurenci i odczuwalnie odbija się to w szczegółowości nagrań, która jest zauważalnie niższa. Pod względem szczegółów w pozostałych trzech modelach nie ma drastycznych różnic, choć Nokia i Xperia zajmują tu ex aequo pierwsze miejsce, również pod względem rejestrowanego dźwięku. W Moto dźwięk jest zauważalnie gorszej jakości.

Warto zauważyć, że tylko Xperia może nagrywać w kinowych proporcjach 21:9. Moto G7 Plus i Nokia mają slow motion w 120 klatkach i rozdzielczości 1080p.

Podsumowanie

Moim zdaniem najlepsze połączenie jakości i ceny znajdziemy w przypadku Moto G7 Plus, która ma stabilizację optyczną, robi albo najlepsze, albo prawie najlepsze zdjęcia i filmy (zależnie od warunków) i jednocześnie kosztuje 1399 zł. Ma też najmniej poważnych niedociągnięć.

Najdroższa w tym zestawieniu Nokia 8.1 robi najlepsze zdjęcia nocne, ma też super jakość selfie, dźwięku w filmach, a także stabilizację optyczną, ale jest znacznie droższa od Moto G7 Plus, a jednocześnie w ogólnym rozrachunku nie jest lepsza. Jeśli jednak wybierzemy ten telefon z innych powodów, aparat nie będzie rozczarowaniem.

Xperia X10 ma unikatowe cechy, jak proporcje wideo i foto 21:9, a w dziennych zdjęciach radzi sobie dobrze, jeśli pominiemy głębokie cenie. Nie ma jednak stabilizacji optycznej i wypada najgorzej zarówno w zdjęciach nocnych i w selfie. Ma więc poważne minusy, a jest droższa od Moto G7 Plus.

Najtańsza Moto G7 jest ogólnie najsłabsza pod prawie każdym względem. Można się tego było jednak spodziewać, ze względu na najniższą cenę. W zdjęciach nocnych oraz selfie i tak nie jest gorsza od Xperii 10, choć w jakości zdjęć dziennych i szczegółowości wideo już zdecydowanie jej ustępuje.

Trzeba pamiętać, że między Moto G7 i G7 Plus jest tylko 200 zł różnicy w cenie, a jest to różnica pomiędzy najsłabszym oraz najlepszym aparatem w ogólnym rozrachunku. Można więc się zastanowić czy nie warto dopłacić tej kwoty, skoro różnica jest tak wyraźna.

Inne informacje o smartfonach serii Moto G7:

Inne informacje o smartfonach serii Xperia 10:

Inne informacje o smartfonie Nokia 8.1:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: