realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

W Mediolanie miały premierę dwa modele smartfonów realme, a jednym z nich jest obecnie najwyższy model oferowany przez producenta – realme GT 6. Wraz z nim pojawił się bardziej przystępny cenowo model realme GT 6T. Łączy on wysoką wydajność procesora z atrakcyjną ceną. Nie ma też problemów z wyróżnieniem się na tle konkurencji dzięki maksymalnej jasności ekranu wynoszącej 6000 nitów w piku, 120W ładowaniu oraz baterii 5500 mAh. Niewiele smartfonów na rynku może pochwalić się choćby jedną z tych cech, nie mówiąc o modelach ze średniej półki cenowej. Czy to jednak smartfon godny polecenia? Sprawdźmy to.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Design

Realme nie boi się skrajności. W ostatnich flagowych modelach z 2022 roku, czyli GT 2 oraz GT2 Pro, wykończenie było matowe i naśladujące papier. Teraz GT 6 i GT 6T poszły w stronę przynajmniej częściowo lustrzanej powierzchni. Nawet etui zostało zaprojektowane tak, aby otwór obejmował nie tylko obiektywy aparatów, ale także lustrzany fragment obudowy. Przyciąga to uwagę, ale jest zupełnie niepraktyczne pod kątem utrzymania czystej obudowy. W tym wariancie trudno, aby telefon wyglądał na czysty nawet tuż po przetarciu szmatką, bo jakiś paproch czy smuga i tak zostaną widoczne. W modelu GT 6T tył jest wykonany z tworzywa, co dodatkowo naraża go na zarysowania. Choć lubię odważny design, zdecydowanie preferuję matową obudowę.

Realme GT 6T można odblokować czytnikiem umieszczonym pod wyświetlaczem oraz za pomocą twarzy. Obie metody są bardzo szybkie i powtarzalne, dzięki czemu korzystanie z telefonu jest wygodne. Realme ma też głośniki stereo, które mają niemal całkowicie rozdzielone kanały i wystarczająco dobre brzmienie.

Smartfon nie ma oficjalnej normy szczelności obudowy, ale na szufladzie SIM można znaleźć uszczelkę, więc jest do pewnego stopnia odporny na zachlapania.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Wyświetlacz

Ekran realme GT 6T jest dokładnie taki sam jak w wyższym modelu GT 6. Ma przekątną 6,78 cala, rozdzielczość nieco wyższą od FHD+ wynoszącą 2780 x 1264 pikseli. Jest wykonany w technologii LTPO AMOLED, pozwalającej dopasować odświeżanie w zakresie od 1 do 120 Hz. Najważniejsza jest jednak jasność, która punktowo i maksymalnie może osiągnąć 6000 nitów, co jest najwyższą wartością wśród wszystkich wyświetlaczy na rynku. Dla całego ekranu maksymalna jasność to 1600 nitów. Ekran jest przykryty szkłem Gorilla Glass Victus 2 i dodatkowo zabezpieczony fabryczną folią ochronną.

Wszystko razem sprawia, że to naprawdę dobry wyświetlacz, wyjątkowy szczególnie w tańszym modelu. Jasność faktycznie mu nie brakuje nawet w słoneczny, letni dzień. W ustawieniach są wszystkie możliwe regulacje kolorów i balansu bieli. Jedyna uwaga dotyczy patrzenia pod kątem – jasność prawie nie spada, ale odcień bieli się zmienia i delikatnie zaczyna wpadać w zieleń. Nie jest to jednak zbyt dokuczliwe i wymaga skupienia, aby to zauważyć.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Specyfikacja i system

Realme GT 6T może pochwalić się mocną specyfikacją. Wewnątrz telefonu znajduje się procesor Snapdragon 7+ Gen 3, 8 GB RAM oraz 256 GB pamięci UFS 4.0 na system i pliki.

W benchmarku Antutu realme uzyskał 1,37 mln punktów, czyli wynik przewyższający ubiegłoroczne flagowce wyposażone w Snapdragona 8 drugiej generacji. To doskonały wynik dla średniopółkowego smartfonu.

Wydajność da się nie tylko zobaczyć w benchmarku, ale również poczuć podczas użytkowania telefonu, który działa całkowicie płynnie, nawet gdy szybko przełączamy się pomiędzy ekranami i aplikacjami. Z punktu widzenia użytkownika różnica w działaniu realme GT 6T i dwukrotnie droższego telefonu nie będzie odczuwalna.

Reszta specyfikacji też nie pozostawia nic do życzenia. Pakiet komunikacyjny obejmuje: 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.4, NFC i emiter podczerwieni. Za lokalizację odpowiadają systemy: GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC i GLONASS. Jest także komplet wszystkich niezbędnych czujników plus czujnik spektrum kolorów.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Telefon działa pod kontrolą systemu Android 14 z zabezpieczeniami zaktualizowanymi do wersji z kwietnia, a nakładka systemowa to realme UI 5.0. Nakładka systemowa posiada szereg znanych nam funkcji, takich jak elastyczne okno, inteligentny pasek boczny, tryb dla dzieci, tryb prosty i podzielony widok.

Pojawiła się jedna nowość – inteligentne wykrywanie. Pozwala ono sterować telefonem bez dotykania ekranu, jedynie wykonując gesty przed przednim aparatem. Podobne funkcje widzieliśmy już wcześniej, ale w realme GT 6T zaimplementowano kompleksową obsługę, nie tylko np. przewijanie ekranu. Poruszając palcem można sterować kursorem na ekranie i wybierać poszczególne ikony, cofnąć się do poprzedniego ekranu albo wywołać listę ostatnio otwartych aplikacji. Nie działa to wszystko bezbłędnie i za każdym razem, podobnie jak w innych telefonach. Nigdy też nie miałem potrzeby skorzystać z takiej funkcji w praktyce, ale być może dla kogoś będzie to przydatne rozwiązanie.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki 

Zestaw aparatów

Realme jest wyposażony w dwa aparaty z tyłu obudowy i jeden z przodu. Doceniam, że producent oparł się pokusie dodawania bezużytecznych aparatów makro i do detekcji głębi sceny. Co prawda zabrakło teleobiektywu, ale przynajmniej GT 6T nie udaje, że jest inaczej.

Specyfikacja aparatów:

  • 50 MP, f/1.9, 26mm, PDAF, OIS – główny aparat
  • 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ – aparat ultraszerokokątny
  • 32 MP, f/2.5, 21mm – przedni aparat do selfie

Główny aparat realme dobrze spełnia swoją funkcję. Radzi sobie z dużym kontrastem, zdjęciami w pomieszczeniach, wieczorem i w nocy. Nawet bardzo ciemne zaułki nie spowodują, że zdjęcia przestaną się nadawać do pokazania. Szczegółowość jest na dobrym poziomie, nie zauważyłem problemów z ustawianiem ostrości.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Aparat szerokokątny ma znacznie niższą rozdzielczość i to da się zauważyć nawet bez powiększania zdjęć. Poza tym jednak obrazy wyglądają dość dobrze jak na tego typu aparat. Nawet w słabych warunkach oświetleniowych są akceptowalne, choć nie tak dobre jak z głównego aparatu.

Największym minusem w przypadku aparatów realme jest brak teleobiektywu, który znajdziemy np. w Samsungu S23 FE. Zoom cyfrowy x2 jest sensownej jakości, ale x5 już mocno niedomaga.

Nagrania wideo mają dobrą jakość i przede wszystkim skuteczną stabilizację we wszystkich trybach, również w 4K/60p. Aparat nie gubi ostrości i dobrze sobie radzi podczas zmiany planu z bliskiego na dalszy. Nie jest jednak możliwe przełączanie się pomiędzy aparatami podczas nagrywania wideo, a szeroki kąt jest dostępny tylko w rozdzielczości 1080p.

Przykładowe zdjęcia:

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Bateria

Smartfon realme może pochwalić się wyjątkowo dobrymi parametrami związanymi z zasilaniem. Ma baterię pojemniejszą od większości smartfonów na rynku, jej wielkość to 5500 mAh. Dodatkowo telefon obsługuje aż 120W ładowanie. Taka szybkość ładowania jest możliwa dzięki zastosowaniu dwóch ogniw o pojemności 2750 mAh ładowanych równolegle. Zaledwie 10 minut wystarcza, aby naładować baterię od 1% do 50%. Pozwala to także, według zapewnień producenta, zachować 80% pojemności po 1600 cyklach ładowania. Jest tylko jeden haczyk – ładowarki nie ma w zestawie. Trzeba odpowiednio szybką ładowarkę dokupić osobno, a 120W ładowarki nie należą do najtańszych.

W naszym teście strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę, po 10 godzinach i 10 minutach telefon wciąż miał 66% baterii. Pozwala to oczekiwać blisko 29 godzin ciągłego działania. To doskonały wynik, plasujący się w ścisłej czołówce wśród smartfonów. To zasługa połączenia procesora najnowszej generacji wykonanego w 4 nm, zoptymalizowanego do dekodowania multimediów i pojemnej baterii.

Realme GT 6T - nasz test mocnego gracza ze średniej półki

Podsumowanie

Realme GT 6T kładzie nacisk na wiele elementów istotnych dla użytkowników: jasny, czytelny w każdych warunkach ekran z technologią dostosowania odświeżania do treści, pojemną baterię, superszybkie ładowanie i nowoczesny oraz wydajny procesor.

Jest też wiele innych aspektów, które może nie wybijają się tak mocno ponad konkurencję, ale stanowią całokształt – jak głośniki stereo, bezproblemowo działający system i całkiem sensowny zestaw aparatów.

Czego zabrakło, aby ten telefon był jeszcze lepszy? Normy uszczelnienia, matowej obudowy, aparatu z teleobiektywem i na deser ekosystemu oraz długiego wsparcia oprogramowania, które znajdziemy u takich gigantów jak Apple, Samsung i Google. Natomiast te elementy, choć istotne, nie są kluczowe dla tak szerokiego grona odbiorców jak wydajność czy długość działania na baterii i tutaj realme ma dużą przewagę nad konkurencją. Dlatego telefon uważam za udany i godny polecenia.

Realme GT 6T kosztuje 2699 zł. Do 3 lipca będzie go można kupić taniej o 500 zł (na zasadzie cashback) i dodatkowo w komplecie otrzymamy do niego darmową mocną ładowarkę.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: