realme GT 2 Pro - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
realme GT 2 Pro - nasza recenzja

Klasa urządzenia S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

realme GT 2 Pro to pierwszy prawdziwy flagowiec realme, który jest pozbawiony kompromisów. Mamy tu najwyższej klasy ekran LTPO2 AMOLED QHD+ 120 Hz oraz najmocniejszy procesor Snapdragon 8 Gen 1. Nie zabrakło także ekstremalnie szybkiego ładowania 65W oraz czegoś ekstra - wbudowanego mikroskopu o powiększeniu x40. Nie należy mylić go z aparatem makro, bo różnica w powiększeniach jest ogromna. To drugi smartfon w historii mający wbudowany mikroskop, ale pierwszy który jest dostępny na polskim rynku. Znając stosunek ceny do jakości w przypadku realme telefon zapowiada się szalenie interesująco, a do tego wyróżnia się designem.

Ten smartfon w najlepszej cenie i na raty możecie kupić na Allegro tutaj.

Główne wady i zalety realme GT 2 Pro

Zalety realme GT 2 Pro:

  • Ciekawy, oryginalny i praktyczny design
  • Głośniki stereo o dobrej jakości
  • Czytnik linii papilarnych, który jest szybki i ma dodatkowe funkcje
  • Bezkompromisowy wyświetlacz LTPO2 AMOLED 120 Hz QHD+
  • Najwyższa w tym momencie wydajność, gdy włączymy tryb GT
  • Najnowsze standardy komunikacji
  • System ma do zaoferowania przydatne i unikalne funkcje
  • Dobra jakość zdjęć z aparatu głównego w dzień i w nocy
  • Najszerszy kąt widzenia aparatu na rynku – 150 stopni
  • Wbudowany mikroskop o powiększeniach x20 i x40
  • Dobre jakości stabilizowane wideo 4K i 8K
  • Super szybkie ładowanie do 100% w 35 minut
  • Bateria 5000 mAh

Wady realme GT 2 Pro:

  • Brak normy uszczelnienia obudowy
  • Brak obsługi karty pamięci
  • Tłumaczenie systemu na język polski gdzieniegdzie wymaga poprawek
  • Brak aparatu z teleobiektywem
  • Byłoby super jakby mikroskop miał wyższą rozdzielczość
  • Jakość zdjęć nocnych z szerokiego kąta mogłaby być lepsza
  • Brak wsparcia dla ładowania bezprzewodowego

Jak oceniamy design? – ocena 4+

realme GT 2 Pro ma tył obudowy wykonany ze specjalnego tworzywa. Zazwyczaj uznałbym w przypadku flagowca zastosowanie innego materiału niż szkła za oszczędność, ale nie w przypadku realme GT 2 Pro. Producent zadbał o to, żeby smartfon miał swój unikalny charakter tak dobrze, że odbieram to jako zaletę. Połączenie mocno matowej faktury z seledynowym czy może miętowym kolorem wypada oryginalnie i z klasą, ale jest też po prostu bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu. Telefon waży 189 gramów i ma 8,2 mm grubości. Dzięki zaokrąglonym krawędziom z tyłu obudowy sprawia wrażenie cieńszego niż w rzeczywistości i poprawia ergonomię. Obudowa jest dobrze spasowana.

Czytnik linii papilarnych w realme GT 2 Pro został umieszczony pod ekranem i działa szybko oraz bezproblemowo. Do czytnika można przypisać dodatkowe funkcje w systemie. Smartfon ma głośniki stereo o wysokiej jakości i głośności – akurat miałem okazję porównać i są na poziomie bardzo zbliżonym do S22 Ultra.

Głównym zarzutem wobec designu jest brak normy uszczelnienia obudowy. Wśród wielu producentów jest to nieodzowny element telefonu z wyższej półki. Jakaś forma uszczelnienie jest, bo wokół szufladki na kartę SIM można znaleźć uszczelkę, nie wiadomo jednak jak skuteczne. Poza tym jednak realme GT 2 Pro sprawia bardzo dobre wrażenie podczas trzymania w ręku, nawet przyciski są odpowiedniej jak na flagowca jakości. Brak gniazda słuchawkowego nie liczę jako minus, bo to powszechna obecnie praktyka.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Wyświetlacz to absolutnie bezkompromisowy element realme GT 2 Pro. Ma rozdzielczość QHD+ 3216 x 1440 oraz odświeżanie 120 Hz w technologii LTPO2 AMOLED, która pozwala automatycznie dopasować odświeżanie w zakresie już od 1 Hz do 120 Hz zależnie od wyświetlanej treści. Pozwala to pogodzić wyższą płynność z dodatkowym oszczędzaniem energii. Przekątna wyświetlacza to 6,7 cala, a maksymalna jasność wynosi 1400 nitów. Ekran jest przykryty szkłem Gorilla Glass Victus. Można powiedzieć, że jedynym rywalem jest tutaj S22 Ultra, który to telefon ma wyższą maksymalną jasność, ale reszta parametrów jest na tym samym poziomie. Dla niektórych realme GT 2 Pro będzie miał przewagę, bo jego wyświetlacz nie jest zakrzywiony na krawędziach.

W ustawieniach znajdziemy więcej opcji niż zazwyczaj. Tryby kolorów to żywy, naturalny oraz Pro. Jest funkcja wyświetlania naturalnych odcieni, która dostosowuje balans bieli do otoczenia. Jest też tryb komfortu oczu, który może wyświetlać obraz czarno-biały. Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy mechanizmy poprawy obrazu: zwiększenie ostrości obrazu, korektor kolorów wideo, oraz optymalizacja obrazów ruchomych poprawiająca płynność.

Specyfikacja – ocena 6

Podobnie jak wyświetlacz podzespoły także są bezkompromisowe. Najnowszy procesor Snapdragon 8 Gen 1 wykonany w 4 nm i taktowany jest zegarami 1 x 3,00 GHz + 3 x 2,50 GHz + 4 x 1,80 GHz. Procesor wspomaga 12 GB RAM oraz 256 GB na system i pliki. Dodatkowo z szybkiej pamięci UFS 3.1 może być wydzielona pamięć rozszerzająca RAM o kolejne od 3 do 7 GB. Karta pamięci nie jest jednak wspierana.

Wyniki benchmarków:

  • Antutu 9 – 1002750
  • Geekbench 5 – 1262/3737
  • Androbench sekwencyjny odczyt/zapis – 1827/1269 MB/s
  • PCMark Work 3.0 – 12966
  • PCMark Storage 2.0 – 37328
  • 3Dmark Wild Life 9228
  • 3Dmark Wild Life Extreme 2549

realme GT 2 Pro jest pierwszym smartfonem w historii naszych testów który symbolicznie przekroczył granicę miliona punktów w benchmarku Antutu. Co prawda wymaga to włączenia specjalnego trybu Turbo GT, który wyłącza się automatycznie po 15 minutach bez znaczącego obciążenia telefonu w celu oszczędzania energii. Dodatkowo testy wymagały chłodniejszego niż temperatura pokojowa otoczenia, ale fakt jest faktem – udało się. To pozycjonuje realme GT 2 Pro na pierwszym miejscu w rankingu Antutu. Ma to większe znaczenie symboliczne, niż przełożenie na codzienne użytkowanie, ale to samo można powiedzieć o innych telefonach, które w benchmarku okazały się wolniejsze i też dałem im szansę uzyskania najlepszego możliwego wyniku.

Pakiet komunikacyjny obejmuje: 5G, LTE, WiFi ax 6e, Bluetooth 5.2 i NFC. Lokalizacja obsługuje systemy GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS i NavIC. Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik siły światła, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy i czujnik spektrum kolorów. Mówiąc krótko, specyfikacja jest kompletna i wspiera najnowsze standardy.

 

System operacyjny – ocena 4+

realme GT 2 Pro działa pod kontrolą najnowszego Androida 12, zaktualizowanego poprawkami bezpieczeństwa z dnia 5 stycznia 2022. Na system jest nałożona nakładka realme UI 3.0. W systemie znajdziemy różne dodatki – można ustawić tryb alarmowy, który wyśle wiadomości do wskazanych kontaktów i wyświetli informacje medyczne, jeśli wciśniemy pięciokrotnie pod rząd przycisk zasilania. Można uaktywnić pływające okna o zmiennym rozmiarze. Możliwe jest również dodanie trzech skrótów, które pojawią się po przytrzymaniu czytnika linii papilarnych zaraz po odblokowaniu ekranu. Można też wykonać gest od miejsca w którym jest czytnik i wywołać aplikację zanim pojawią się ikony skrótów na ekranie. Inną opcją jest wysuwany od bocznej krawędzi pasek skrótów, uproszczony interfejs trybu prostego i tryb dla dzieci, który ogranicza czas korzystania i dostęp do wybranych aplikacji. W laboratorium realme znajdziemy funkcję pomiaru tętna po przyłożeniu palca do czytnika linii papilarnych.

Jednocześnie widać wciąż miejsca w których system, a przynajmniej jego tłumaczenie jest pracą w toku, która wymaga jeszcze doszlifowania. Jeśli przytrzymamy palec na ikonie pojawią się dwie opcje o nazwie usuń, jedna z krzyżykiem, jedna z koszem. Jedna usuwa ikonę z pulpitu, a druga odinstalowuje aplikację. Wystarczy zastąpić jedno „usuń” słowem „odinstaluj” i byłoby trudniej o pomyłkę. Komunikat informujący o zmianach jakie wprowadziła ostatnia aktualizacja systemowa jest nieprzetłumaczony z języka angielskiego. Podoba mi się natomiast, że hotspot podaje na bieżąco ilość wykorzystanych danych gdy jest aktywny – bez wchodzenia w ustawienia.

 

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4+

realme GT 2 Pro ma na pokładzie dwa klasyczne aparaty, mikroskop z podwójną diodą doświetlającą i aparat do selfie. Parametry wyglądają tak:

  • 50 MP, f/1.8, 24mm, multi-directional PDAF, OIS – aparat główny
  • 50 MP, f/2.2, 15mm, 150˚ - super szeroki kąt
  • 2 MP, f/3.0 – mikroskop o x20 i x40 powiększeniu
  • 32 MP, f/2.4, 26mm – aparat do selfie

Dwie główne matryce wyglądają zaskakująco podobne do Motoroli edge 30 Pro – mają tą samą rozdzielczość i jasność obiektywów. Z tą różnicą, że realme GT 2 Pro oferuje tryb super szerokokątny bez korekcji zniekształcenia i jest to najszerszy kąt jaki dotąd widziałem w smartfonie. Nie do każdego rodzaju fotografii efekt rybiego oka się nadaje, ale w niektórych zastosowaniach sprawdzi się dając ciekawy efekt.

Aplikacja aparatu jest bardzo bogata w funkcje. Jest tryb ulica, który w zamyślę jest dedykowany fotografii ulicznej – stopnie powiększenia są tutaj zastąpione ekwiwalentami ogniskowych dla filmu 35mm. Są też dedykowany filtry, w tym kontrastowy filtr czarno-biały. Jest także tryb gwiaździstego nieba, efekt makiety, czy zdjęcie 3D, które tak naprawdę jest krótkim filmem z określonym efektem, np. vertigo realizowanym całkowicie cyfrowo i automatycznie. O ile tylko jest odpowiednio jasno i obiekt wyróżnia się z tła.

Ogólna jakość zdjęć z aparatu głównego i szerokiego kąta za dnia jest dobra. Czasami tryb AI przedobrzy z kolorami, ale zdjęcia znacznie częściej mi się podobają niż nie. W przypadku zdjęć nocnych główny aparat radzi sobie całkiem dobrze, ale na zdjęciach z szerokiego kąta widać wyraźnie gorszą jakość w słabym oświetleniu. Uważam, że aparat ma duży potencjał, ale brakuje mu ostatecznego szlifu w oprogramowaniu i wyciśnięcia jeszcze odrobiny więcej z matryc, zwłaszcza w trudniejszych warunkach.

Oczywistym brakiem jest tutaj teleobiektyw, którego znajdziemy w wielu telefonach konkurencji, ale też w należącym do tego samego właściciela co realme (czyli firmy BBK) Vivo. Prawie każdy flagowiec go ma, niektóre nawet z dodatkowym, jeszcze większym powiększeniem. Zamiast tego realme GT 2 Pro ma mikroskop. Chciałoby się, żeby miał większą rozdzielczość, chociaż 5 megapikseli zamiast 2, które oferuje. W przeciwieństwie jednak do wciskanych na siłę aparatów makro o takiej rozdzielczości, mikroskop naprawdę wyróżnia się zastosowaniem i powiększeniem. Takiego efektu nie da się zastąpić w inny sposób np. wykadrowaniem. Dodatkowo, popularne mikroskopy cyfrowe dostępne na rynku oferują podobną rozdzielczość, jakość i powiększenie co w realme GT 2 Pro. Dla osób lubiących eksperymentować, obserwować przyrodę może to być ciekawy dodatek.

realme GT 2 Pro dobrze radzi sobie z nagrywaniem wideo – oferuje skuteczną stabilizację we wszystkich rozdzielczościach, nagrania są szczegółowe i można przełączać się pomiędzy aparatami podczas nagrywania, również w 4K – tym nadal nie może pochwalić się Motorola. Moim zdaniem nagrania 8K są odrobinę mniej płynne niż z S22 Ultra, ale mają podobnej klasy stabilizację.

realme GT 2 Pro nie określiłbym mianem smartfona stricte fotograficznego. Widać, że producent się starał aby zapewnić jak najwięcej możliwości i niektóre z nich są unikatowe i ciekawe. Wciąż jednak brak teleobiektywu i ostatecznego szlifu powoduje, że aparat nie będzie konkurował z najmocniejszymi zawodnikami fotografii mobilnej we wszystkich kategoriach.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5-

realme GT 2 Pro ma baterię o pojemności 5000 mAh. W zestawie z telefonem znajduje się także super szybka ładowarka o mocy 65W. Niestety realme GT 2 Pro nie obsługuje ładowania bezprzewodowego, chociaż konstrukcja obudowy to umożliwia.

Podczas strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę telefon rozładował się po upływie 18,5 godziny, co jest bardzo dobrym wynikiem. Z wyjątkiem maksymalnego obciążenia telefonu przez wiele godzin podczas np. grania, rozładowanie go w ciągu jednego dnia będzie bardzo trudne.

To co jednak robi szczególnie duże wrażenie to szybkość ładowania. Niby testowana niedawno Motorola edge 30 pro miała trochę mocniejszą ładowarkę 68W, ale jednak to właśnie realme GT 2 Pro ładował się od niej wyraźnie szybciej. Wyglądało to następująco:

  • 5 min   - 24%
  • 10 min - 42%
  • 15 min - 59%
  • 20 min - 71%
  • 25 min - 84%
  • 30 min - 94%
  • 35 min - 100%

Zaledwie 35 minut do pełnego naładowania to rewelacyjny wynik, Motorola potrzebowała na to 52 minuty. Tak wysoka szybkość ładowania zmienia w zwyczajach użytkownika smartfonu znacznie więcej niż trochę szybszy procesor, czy trochę lepszy ekran.

Nasza finalna ocena

Wiele elementów działa na korzyść realme GT 2 Pro. Ma najnowszy i najszybszy procesor, który jako pierwszy przekroczył w testach milion punktów w benchmarku Antutu. Jest najwyższej klasy wyświetlacz AMOLED LTPO2 120 Hz QHD+, jest także oryginalny i jednocześnie praktyczny design. Flagowce to wymagająca kategoria smartfonów, bo to pokaz możliwości producenta – nie tylko cena, ale dopracowanie gra tutaj pierwsze skrzypce. Myślę, że pierwszy flagowiec realme można śmiało określić mianem udanego, bo większość elementów spełnia oczekiwania. Ale do poziomu absolutnej elity zabrakło kilku elementów – bardziej dopracowanego tłumaczenia systemu, wyższej normy uszczelnienia obudowy, teleobiektywu i odrobinę jakości w niektórych scenariuszach, takich jak szeroki kąt nocą. Na szczęście realme GT 2 Pro ma swój charakter i to zamiast uczynić go mniej udaną kopią pozwala aspirować do miana alternatywy dla innych flagowców.

Uwielbiamy: najlepszą wydajność

Nie lubimy: braku teleobiektywu

Dla kogo jest realme GT 2 Pro:

  • Dla szukających najwyższej dostępnej wydajności
  • Dla tych którzy szukają oryginalnego designu, praktycznego w codziennym użytkowaniu
  • Dla miłośników najwyższej klasy wyświetlaczy
  • Dla ceniących najszybsze ładowanie

Dla kogo nie jest realme GT 2 Pro:

  • Nie dla fanów ładowania bezprzewodowego
  • Nie dla tych, którzy chcą bezkompromisowego uszczelnienia obudowy
  • Nie dla osób poszukujących aparatu z teleobiektywem i bezkompromisowej jakości zdjęć nocnych

Alternatywy dla realme GT 2 Pro:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: