Motorola Moto G200 5G – test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Motorola Moto G200 5G – recenzja

Klasa urządzenia E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Takiej Motoroli z serii moto g jeszcze nie było, bo g200 ma topowy procesor Snapdragon 888+. Dotąd prawie każdy smartfon z serii moto g miał procesor najwyżej średniopółkowy i jednie moto g100 miała mocnego Snapdragona 870. To nie koniec dobrych wiadomości, bo moto g200 ma też o 500 zł niższą cenę od g100. moto g200 została wyceniona na 1999 zł, co czyni recenzowany telefon najtańszym smartfonem z topowym procesorem na rynku - tańszym nawet od realme GT. To odważne posunięcie Motoroli od razu wzbudza duże zainteresowanie. Właśnie na taki ruch ze strony tego producenta czekałem od dawna. Zdecydowanie warto przyjrzeć się moto g200 znacznie bliżej, bo pozostałe cechy telefonu nie psują dobrego pierwszego wrażenia.

Główne wady i zalety Motorola moto g200 5G

Zalety Motorola moto g200 5G:

  • Ładny, nietuzinkowy design
  • Super szybki czytnik linii papilarnych
  • Odświeżanie ekranu 144 HZ
  • Snapdragon 888+ oferuje najwyższą dostępną wydajność 
  • Nieznaczny throttling nie przekraczający 8% spadku wydajności
  • Kompletne wyposażenie w najnowsze standardy jak 5G, WiFi 6e
  • Dopracowane dodatki moto takie jak gesty
  • Ready For ułatwia rozszerzenie funkcjonalności o dodatkowy, duży ekran
  • Możliwość wykorzystania telefonu jako kamery internetowej do PC bez sterowników
  • Przejrzysta i wygodna aplikacja aparatu
  • Zdjęcia na tyle dobre, że nie zniechęcają do zakupu
  • Dobrze stabilizowane wideo 4K
  • Dobry czas działania na baterii

Wady Motorola moto g200 5G:

  • Chybocze się na stole, nawet w etui
  • Obudowa w całości z tworzywa
  • Brak gniazda słuchawkowego
  • Ekran mógłby być jaśniejszy
  • Telefon mocno się grzeje, do 55 stopni Celsjusza
  • Zdjęcia nie przekraczają poziomu smartfonu ze średniej półki
  • Brak stabilizacji optycznej w aparacie

Jak oceniamy design? – ocena 4+

Obudowa moto g200 jest w wykonana z tworzywa - zarówno rama jak i tył są plastikowe. Jest to kompromis podyktowany ceną, ale niekoniecznie powinien być traktowany jako minus. Podoba mi się wykończenie obudowy, które wyróżnia ten telefon z tłumu podobnych do siebie urządzeń. Wierzchnia warstwa tworzywa jest jednocześnie matowa jak i półprzejrzysta, odsłaniając głębszą warstwę obudowy. Mat ukrywa też część smug powstających przy dotyku. Obudowa ma normę uszczelnienia IP52 i uszczelkę na szufladce na dwie karty nano SIM. Telefon jest odporny na zachlapania, ale nie należy go zanurzać w wodzie. Waga g200 to 202 gramy, a wymiary wynoszą 168,07 x 75,53 x 8,89 mm.

Czytnik moto g200 znajduje się w przycisku zasilania na prawej krawędzi i jest super szybki - z pewnością szybszy niż najlepsze czytniki ukryte pod wyświetlaczem. Jest to skaner aktywny, co oznacza, że nie musimy wcisnąć przycisku zasilania, wystarczy go dotknąć i ekran się wybudzi i jednocześnie odblokuje. Na obudowie znajdziemy także osobny przycisk dedykowany asystentowi Google.

Motorola ma monofoniczny głośnik na dole obudowy. Ma on wystarczająco donośny dźwięk, ale brzmieniem i jakością nie dorównuje zaawansowanym głośnikom stereo, w które wyposażone są niektóre smartfony. Sprawdzi się do słuchania audycji, ale do multimediów jest najwyżej przeciętny. Podobnie jak w większości smartfonów z topową specyfikacją zabrakło gniazda słuchawkowego.

Motorola moto g200 ma lekko wystającą wyspę aparatów, z której dodatkowo wystają trzy obiektywy. Powoduje to mocne chybotanie się smartfonu na stole.

 

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 4

Ekran moto g200 ma przekątną 6,8 cala, jest więc większy niż w g100 i dorównuje przekątną największym smartfonom na rynku. Jego rozdzielczość to FHD+ 2460 x 1080 pikseli. Jest to panel IPS o proporcjach 20:9 i gęstości pikseli wynoszącej 396 PPI. Motorola znacząco podniosła częstotliwość odświeżania z 90 Hz, które znajdziemy w g100 na 144 Hz, które jest obecnie najwyższą wartością występującą w smartfonach.

W ustawieniach znaleźć można ciemny motyw, podświetlenie nocne, wybór trybu kolorów nasyconych bądź naturalnych wraz z temperaturą barw wyświetlacza. Odświeżanie można ręcznie na stałe zablokować na 60 bądź 144 Hz, albo pozwolić aby telefon decydował automatycznie.

Odwzorowanie kolorów jest atrakcyjne, jednak największym minusem wyświetlacza moto g200 jest jego jasność - ustawienie jej na maksymalny poziom odpowiada mniej więcej połowie jasności topowych flagowców z AMOLED na pokładzie. W Motoroli jest też wyraźny efekt spadku jasności, gdy patrzymy na wyświetlacz pod kątem. Widać tutaj wyraźną różnicę względem najdroższych modeli. Gdy jednak nie porównujemy Motoroli bezpośrednio z droższymi od niej smartfonami, to ekran sprawdza się wystarczająco dobrze.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 6

Specyfikacja to zdecydowanie najmocniejszy punkt tego smartfonu. moto g200 ma najmocniejszy dostępny na rynku procesor, czyli Snapdragon 888+, taktowany zegarami 1 x 2,99 GHz 3 x 2,42 GHz + 4 x 1,80 GHz. Procesor wspomaga 8 GB RAM oraz 128 GB szybkiej pamięci UFS 3.1 na system i pliki użytkownika. Pamięci nie można rozszerzyć przy pomocy kart micro SD – nie jest ona wspierana.

Wyniki benchmarków:

  • Antutu 9 – 823235
  • Geekbench 5 – 1056/3040
  • Androbench sekwencyjny odczyt/zapis – 1955/718 MB/s

Nie ma wątpliwości, że moto g200 jest super wydajna. To obecnie TOP na rynku smartfonów z Androidem. Ma to jednak swoją cenę. Po pierwsze telefon bardzo mocno się grzeje, co czuć w ręku nawet pomimo obudowy z tworzywa. Zmierzyłem temperaturę obudowy i maksymalnie uzyskałem 55 stopni Celsjusza. Taką temperaturę zdecydowanie czuć, choć powstaje podczas ekstremalnego obciążenia. Grzanie się procesora przekłada się też na niewielki spadek wydajności. W chłodniejszym otoczeniu smartfon osiągał wyższe wyniki niż w temperaturze pokojowej, ale wielokrotne uruchamianie benchmarków spowodowało dalsze obniżanie wydajności. Maksymalna różnica jaką osiągnąłem to spadek z 823235 do 761570 punktów w Antutu. Różnica pomiędzy chłodnym otoczeniem a wielokrotnym testowaniu benchmarków jeden po drugim wyniosła -7,5% - to całe szczęście o wiele mniej niż się spodziewałem obserwując temperaturę obudowy. Być może Motorola celowo zezwoliła na wyższą temperaturę maksymalną właśnie po to, aby uniknąć nadmiernego throttlingu - jeśli tak to była dobra decyzja, bo grzania całkowicie i tak by nie uniknęli.

Pakiet komunikacyjny obejmuje: 5G, LTE Cat20 2000/150 Mbps, WiFi 6e, Bluetooth 5.2, NFC i USB C z kontrolerem 3.1. To zestaw najnowszych dostępnych standardów bez kompromisów.

Lokalizacja jest realizowana za pomocą GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS i Galileo. Zestaw czujników obejmuje: czytnik linii papilarnych, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, czujnik światła otaczającego, żyroskop i e-kompas. Niczego istotnego w specyfikacji Motoroli nie brakuje.

moto g200 działa pod kontrolą Androida 11 z aktualizacjami zabezpieczeń z dnia 1 października 2021. Motorola jest konsekwentna w rozwoju funkcji dodawanych do Androida i akurat w wersji moto g200 nie pojawiało się nic czego nie widzieliśmy już wcześniej. Godne uwagi cechy wprowadzone przez Motorolę do czystego Androida można podzielić na trzy główne kategorie.

Najmocniej promowany przez Motorolę jest tryb Ready For - pozwala podłączyć zewnętrzny ekran - zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo, a następnie wykorzystać go albo do poprawy produktywności, albo do rozrywki. W przypadku rozrywki wystarczy, że gramy czy oglądamy film na dużym ekranie, aby poczuć korzyść. Można opcjonalnie podłączyć gamepad wprost do telefonu. Poprawa produktywności obejmuje uruchamianie aplikacji w oknach w interfejsie przypominającym układem Windows. Można wówczas podłączyć klawiaturę i myszkę. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania dużego ekranu i kamer wbudowanych w telefon do prowadzenia telekonferencji. Coraz częściej można spotkać osoby nie mające prywatnego komputera i w takim wypadku Motorola lepiej uzupełnia funkcjonalność zamiast laptopa czy konsoli, niż urządzenie, które Ready For nie ma.

  

Drugą ciekawą opcją jest możliwość wykorzystania telefonu jako kamery internetowej dla PC. Podczas podłączenia telefonu kablem USB do PC oprócz standardowych opcji takich jak przesyłanie plików, Tethering przez USB pojawia się wówczas opcja “kamera internetowa” zgodna ze standardem UVC, która jest rozpoznawana przez system Windows bez dodatkowych sterowników. Wówczas możemy korzystać na Windows z dowolnego oprogramowania, takiego jak Skype, Zoom, Teams etc. przy jednoczesnym wykorzystaniu kamery ze smartfona bez dodatkowego oprogramowania. W mojej ocenie każdy smartfon powinien mieć wbudowaną taką funkcję, a oferuje ją tylko Motorola.

Trzecim elementem i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym są gesty Moto i inne dodatki do systemu. Pozwalają zapalić latarkę czy uruchomić aparat jedynie przez odpowiednie potrząśnięcie telefonem. Są również inne gesty np. dzielące ekran pomiędzy dwie aplikacje. Są też rozbudowane możliwości personalizacji wyglądu systemu jak i tryb dedykowany graczom. 

System działa szybko i bezproblemowo. Nie stwarzał problemów podczas testów.

 

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4

Motorola moto g200 jest wyposażona w trzy aparaty z tyłu i jeden aparat do selfie, oto ich specyfikacja:

  • 108 MP, f/1.9, PDAF - główny aparat
  • 8 MP, f/2.2, AF - super szerokokątny aparat
  • 2 MP, f/2.4 - aparat służący detekcji głębi sceny
  • 16 MP, f/2.2 - aparat do selfie

Z trzech tylnych aparatów dwoma można robić zdjęcia. Nie mamy w g200 do dyspozycji aparatu z optycznym powiększeniem. To akurat nie dla każdego będzie problem, szkoda natomiast, że główny aparat nie ma stabilizacji optycznej. Przydałaby się zarówno podczas zdjęć, jak i do chociaż symbolicznego stabilizowania wideo 8K. 

Oprócz wysokiej rozdzielczości głównego aparatu należy również pochwalić aparat szerokokątny, wyposażony w mechanizm ustawiania ostrości, spełniający także funkcję aparatu macro. Pozwoliło to uniknąć zastosowania dedykowanego aparatu do makro, który w ogromnej większości smartfonów ma bezużytecznie niską rozdzielczość 2 megapikseli.

 

Motorola od dłuższego czasu oferuje aplikacje aparatu o przemyślanym, wygodnym w użyciu interfejsie. Dostęp do kluczowych ustawień znajduje się zaraz obok spustu migawki. Jest też bogaty zestaw trybów obejmujący: zdjęcie, wideo, portret, wycinek zdjęcia, kolor spotowy, nocne zdjęcia, ruchome zdjęcia, panorama, grupowe selfie, ultra-res, filtr na żywo, pro, skaner, podwójny zapis (z przedniej i tylnej kamery jednocześnie). Dodatkowo są tryby wideo: portret, zwolnione tempo (do 960 fps) film poklatkowy, kolor spotowy i podwójny zapis.

O ile moto g200 wyróżnia się wydajnością na tle konkurencji, nie można tego samego powiedzieć o zdjęciach. Główny aparat ma wysoką rozdzielczość, ale sama jakość obrazów jest przeciętna. Zdjęcia z głównego aparatu są szczegółowe, ale brakuje im trochę charakteru i przejrzystości. Z powodu braku OIS poruszone kadry trafiają się trochę częściej niż powinny, a przy gorszym oświetleniu zdjęcia są bardziej zaszumione niż to jest konieczne.

Aparat szerokokątny jest mniej szczegółowy od głównego, co jest częstym przypadkiem, ale całkiem dobrze sprawdza się w zdjęciach makro.

Jeśli chodzi o wideo, to moto g200 najlepiej wypada w nagraniach 4K, które są szczegółowe i jednocześnie dobrze stabilizowane cyfrowo. Nie można jednak w tej rozdzielczości korzystać z aparatu szerokokątnego, bo on potrafi nagrywać wyłącznie wideo FHD. Dla głównego aparatu dostępna jest też super wysoka rozdzielczość 8K, ale nagrania są całkowicie pozbawione stabilizacji i moim zdaniem do nagrywania z ręki ten tryb się nie nadaje. Chyba, że chcemy nim zastąpić zdjęcia seryjne i wykorzystać pojedyncze klatki filmu jako zdjęcia.

Jakość selfie jest dobra, zwłaszcza jeśli fotografujemy się przy dobrym oświetleniu.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5+

Motorola moto g200 ma baterię o pojemności 5000 mAh i ładowarkę 33W w zestawie. Podczas testów strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na 50% moto g200 rozładowała się do 10% po upływie 20 godzin. Można więc szacować, że pełne rozładowanie oferuje około 22 ciągłego strumieniowania wideo. To wynik mieszczący się w ścisłej czołówce, jednak Motorola ma ciemniejszy ekran od wielu modeli ze zbliżoną, topową specyfikacją. Jednak nawet po podniesieniu jasności i skróceniu czasu działania o kilka godzin będzie to wciąż bardzo dobry wynik.

Ładowarka jest dość szybka, ale są na rynku telefony, które ładują się od Motoroli o połowę krócej.

Nasza finalna ocena

Motorola zdecydowała się w przypadku moto g200 na obniżenie ceny do 1999 zł oraz na włożenie do niej najszybszego procesora na rynku - to strzał w dziesiątkę. Dzięki temu posunięciu moto g200 staje się najtańszym smartfonem z procesorem Snapdragon 888+. Nawet porównując się ze smartfonami mającymi ten sam procesor w słabszej wersji (bez plusa) g200 jest wciąż najtańszą opcją. Następny w kolejności jest realme GT kosztujący 2299 zł, a potem Mi 11i za 2799 zł. moto g200 dobrze potrafi moc tego procesora wykorzystać - choć telefon się mocno grzeje, to obniżenie wydajności nie dochodzi nawet do 8%. Już tylko z tego powodu moto g200 zasługuje na uwagę i docenienie.

Poza specyfikacją mocnymi stronami są jeszcze czas działania na baterii, odświeżanie ekranu wynoszące 144 Hz i ciekawy wygląd obudowy. Pozostałe elementy telefonu, takie jak aparat, ładowarka, uszczelnienie, jasność ekranu pasują raczej do średniaka, ale mimo wszystko nie psuje to dobrego wrażenia. Z tego względu można śmiało moto g200 polecić, jako dobry wybór dla mobilnych graczy i innych osób kładących nacisk właśnie na wydajność. Jeśli jednak to aparat i materiały, z których ma być wykonana obudowa są priorytetem, to wówczas decyzja okaże się trudniejsza.

Uwielbiamy: topową wydajność Snapdragona 888+

Nie lubimy: przeciętnego aparatu bez OIS

Dla kogo jest Motorola moto g200 5G:

  • Dla szukających topowej wydajności w najniższej cenie
  • Dla fanów marki Motorola, gestów Moto i Androida o klasycznym wyglądzie
  • Dla szukających nietuzinkowego wyglądu
  • Dla osób szukających długiego czasu pracy na baterii

Dla kogo nie jest Motorola moto g200 5G:

  • Nie dla osób szukających obudowy ze szkła i metalu uszczelnionej IP68
  • Nie dla osób, dla których jasny ekran AMOLED jest kluczowy
  • Nie dla tych, którzy przedkładają jakość aparatu ponad inne aspekty smartfonu

Alternatywy dla Motorola moto g200 5G:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: