Sąd arbitrażowy wraca do sprawy PTC

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 17

W piątek sąd po raz kolejny wróci do postępowania arbitrażowego między Elektrimem a Deutsche Telekom. Na wokandę trafi sprawa Holdco, spółki, która kilka lat temu przejęła od Polpagera 4-% pakiet udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Elektrim uważa, że zrobiono to bezprawnie. W ciągu dwóch miesięcy Vivendi ma ponadto ustalić szczegóły sprzedaży ET. Elektrim ma prawo pierwokupu, choć raczej z niego nie skorzysta. Elektrim zarzuca DT, że w ten sposób, omijając umowę wspólników, Niemcy zwiększyli pośrednio swój pakiet w PTC. Holding argumentuje, że Holdco jest spółką fikcyjną (z kapitałem założycielskim 1,5 tys. zł), która powstała tylko po to, aby za rekomendacją DT odkupić część udziałów w PTC. Holdco sfinansowało transakcję kredytem bankowym, który ponoć został zaciągnięty z pomocą niemieckiego operatora. DT zaprzeczył tym informacjom.
Bliźniaczy pozew złożyli także Niemcy. W tym przypadku chodzi o transakcję przejęcia udziałów w PTC przez Elektrim m.in. od BRE Banku, jak i późniejszej operacji przeniesienia udziałów w operatorze komórkowym do Elektrimu Telekomunikacja.
Po ostatniej rozprawie Trybunał Arbitrażowy zakazał Elektrimowi sprzedaży udziałów w ET, ale tylko takich, które nie byłyby możliwe do przeprowadzenia "w drugą stronę". Wcześniej DT zakwestionował transakcję, w której Elektrim sprzedał Vivendi 2 proc. udziałów w PTC. Elektrim może więc sprzedać swój pakiet w ET, jeśli w umowie zapisze, że może go odkupić.
DT zakwestionuje pewnie też szykowaną przez Vivendi sprzedaż 49 proc. udziałów w ET na rzecz konsorcjum finansowego tworzonego m.in. przez Citigroup i Eastbridge. Przeprowadzenie transakcji nie jest jeszcze przesądzone. Na razie podpisano list intencyjny, a szczegóły mają zostać uzgodnione w ciągu dwóch miesięcy.
Elektrim może pokrzyżować plany Vivendi, jeśli zdecyduje się skorzystać z prawa pierwokupu udziałów po cenie rynkowej. W sytuacji, kiedy polska spółka podstawiona jest pod ścianą (trwa postępowanie układowe), taka transakcja pozornie wydaje się nierealna. Nie wszyscy są jednak takiego zdania.
Powiększony w ten sposób pakiet, dający Elektrimowi ponownie kontrolę w PTC, mógłby zostać korzystniej sprzedany. Udziały mogłyby trafić do DT, co rozwiązałoby problem postępowania arbitrażowego, a uzyskane pieniądze pewnie wystarczyłyby na spłatę wierzycieli - powiedział Pulsowi Biznesu jeden z analityków.
Problemem byłoby sfinansowanie transakcji, na którą potrzeba około 1,5 mld zł. Spółka musiałaby uzyskać kredyt, choć nasi rozmówcy wskazują w tym przypadku także na DT. Niemcy zdobyliby kontrolę nad PTC, a przy okazji zakończyłyby się również spory arbitrażowe.
Być może po wejściu do spółki BRE Banku byłaby szansa na utworzenie konsorcjum - oceniają nasi rozmówcy podkreślając też, że w przypadku Elektrimu praktycznie każdy scenariusz jest prawdopodobny, z upadłością włącznie.

Opinie:

Opinie archiwalne (17):

Komentuj

Komentarze / 17

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Cosmic pisze: 2002-03-19 14:05
  Niezla wiadomosc, cena ET powinna sie podkrecic :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek pisze: 2002-03-19 14:29
  Narazie to Ele zaliczył dziś zjazd -26%!
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-03-19 14:36
  I znow klotnie, ale juz niedlugo Elektrim nie bedzie mial sie o co klucic, bo zwinie zagle! ;-(
  0
 • Users Avatars Mini
  mr.bond pisze: 2002-03-19 14:40
  Nie bardzo rozumiem do czego to ma prowadzic. Jakies hinty?
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-03-19 14:50
  Ja wiem jedno! Przstala sie pokazywac reklama tej nokii ktorej narazie nie mozna i tak nigdzie kupic i dzieki temu moze zycie, jak i wsze stalo sie latwiejsze! ;-))))
  0
 • Users Avatars Mini
  Cosmic pisze: 2002-03-19 15:10
  Jacek, Ele na gieldzie owszem ale akcje, ktore nie sa w rekach rozproszonych...
  0
 • Users Avatars Mini
  Cosmic pisze: 2002-03-19 15:13
  Na gieldzie, Elektrim nalezy do najbardziej spekulatywnych spolek - dla DT Vivendi i innych duzych graczy to nie ma wiekszego znaczenia
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-03-19 15:25
  *** Qba *** chyba GOL lub Falad zagiął na Ciebie parola, mi od wczoraj ta fajna reklama pokazała się może 3-5 razy, ale na początku byłem nią tak zachwycony, że ją "odpaliłem" popatrzyłem sobie na tę Nokię %#$@$%#@% słyszalnych zegarów - pik co minutę), więc może dlatego - jak nie klikniesz to patrz !!! ******* ELEK pada z hukiem, ale jeszcze niejedno zobaczymy. Wszystko zależy od tego kto będzie mógł przejąć Erę - o to toczy się główna gra, chociaż nie należy zapominać o energetycznych aktywach ELKA ... w końcu energetyka zawsze jest najlepsza przy wychodzeniu gospodarki z recesji ... co w końcu kiedyś nastąpi. Tak więc może być i takie rozwiązanie, że ktoś z łaski i czyniąc innym przysługę weźmie te kukułcze energetyczne jajo, czyniąc długoterminową, zyskowną inwestycję. Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-03-19 15:55
  *** GOL *** rozumiem Was, że k.a.ł jest zasadniczo nieparlamentarnym wyrazem, ale żeby od razu "ścinać" całe: ___(.s.z.u.k.a.ł.e.m___ to chyba lekka przesada, nieprawdaż ? - Popracujcie nad swoimi filtrami, ja już %#$@$%#@%&%@$ przynajmniej 3-4 wesołe lub wkurzające kombinacje ... no tak, tu też "spotka.łem". Pozdrawiam ;-(
  0
 • Users Avatars Mini
  kkrzysiekk pisze: 2002-03-19 17:25
  ...poplątanie z pomieszaniem - nic więcej!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-03-19 17:49
  no namiwszane ze niewiem co ale ten scenariusz by chyba wszystkich zadowolil tylko z kad ET wezmie kase
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2002-03-19 17:55
  Widać, że elek się chce ratować, ale jakoś chyba małe są szanse - wszystko się sprzysięgło przeciwko nim
  0
 • Users Avatars Mini
  adasko pisze: 2002-03-19 18:20
  a moglibyscie wylaczyc wkoncu te piekielnie piszczace i strasznie napastliwe reklamy......bo doprowadzaja mnie one do szalu i napewno nie plywaja pozytywnie na wizerunek promowanej marki
  0
 • Users Avatars Mini
  mr.bond pisze: 2002-03-19 19:52
  O! Widze, ze nie tylko mnie one doprowadzaja do...!
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-03-20 09:29
  Czasami reklama jest zbyt natarczywa, a to rzeczywisci nie wplywa dobrze na reklamowana marke, ale tak juz jest i chyba nikt tego nie zmieni!
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-03-20 10:05
  A teraz na zmiane zasowa 6510 i 5210, tylko ze ta druga jest trudniejsza w wylaczanie co jedna odslone ekranu, a przy zmianie reklam co jakis czas zawiesza sie IE!
  0
 • Users Avatars Mini
  l.u.k.a.s. pisze: 2002-03-21 00:34
  ale zamieszanie.ale to swiadzy o wartocsi ET
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: