To PLAY najbardziej ucierpi na ewentualnym wykluczeniu Huawei

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Parkiet
Dodaj opinię
Opinie: 0
To PLAY najbardziej ucierpi na ewentualnym wykluczeniu Huawei

Dziennik Parkiet odpytał analityka Haitong Banku, Konrada Księżopolskiego, o wycenę nowej spółki fiber Orange i o koszty wykluczenia z Polski infrastruktury Huawei.

 

Według Księżopolskiego całe FiberCo może być warte 1,7-2,1 mld zł. Ponieważ ma to być operator hurtowy, więc podstawą jego przychodu będzie opłata hurtowa za łącze, dziś wynosząca około 35 zł miesięcznie. Na tej podstawie zakładając pewien poziom penetracji usługami można wyliczyć przychody. Marża EBITDA projektu może wynieść około 40 proc. w początkowym etapie i 50 proc. po 3 latach działania. Inwestor lokujący w Polsce może być skłonny zapłacić za firmę równowartość około 14-krotności EB/EBITDA.

W oparciu o wewnętrzne wyliczenia Haitong Banku, koszty pełnego zastąpienia dotychczas zainstalowanej w Polsce infrastruktury Huawei mogą sięgnąć około 2,5-2,9 mld zł. Według banku, prawdopodobieństwo zmaterializowania się takiego scenariusza jest dosyć niskie.

Jeśli chodzi o koszty wykluczenia Huawei to największe koszty wymiany elementów sieci poniesie Play.  Ryzyko z tym związane analityk ocenił na około 1,3-1,5 mld zł, plus minus 20 procent ze względu na brak dostępu do szczegółowych danych. Liczby te dotyczą tylko istniejącej już infrastruktury, a nie całej planowanej w ramach strategii do 2021 roku i dalszego rolloutu technologii 5G. Wymiana infrastruktury Networks może kosztować 1,1-1,2 mld zł. W Grupie CP, gdzie Huawei obecny jest w niewielkim stopniu koszty mają wynieść ok. 100-200 mln zł.

 

Pełna treść wywiadu z analitykiem znajduje się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: