12 października w Krakowie odbyło się Huawei Broader Way Forum 2015. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom związanym z rozwojem sieci szerokopasmowych w Polsce.
Głównym celem aktualnego unijnego planu jest zapewnienie Polakom dostępu do internetu z prędkością nie mniejszą niż 30 Mbps. Polskie państwo zobowiązało się, że uda się to zrealizować do 2020 r. Do tej pory na poziomie regionalnym i krajowym wybudowano 60 tys. km światłowodów. W większości to sieć dystrybucyjna i szkieletowa. Nadal brakuje szybkiej sieci dostępowej.
Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, powiedziała na konferencji, że tzw. nowa perspektywa finansowa to kolejny etap, w którym będziemy budowali właśnie sieć dostępową. Środki publiczne będą "interweniować" na obszarach, które najbardziej tego potrzebują. Polski rząd jest zobowiązany do neutralności technologicznej, także realizacja celów może być dokonana w dowolnej technologii. Wiadomo już jednak, że ogromne koszty sprawiają, że część obszarów na pewno nie otrzyma szybkich łączy stacjonarnych. Dotacjami są zainteresowani mali i najwięksi operatorzy.
Huawei, jako dostawca infrastruktury, na swojej konferencji podkreślał, że obecnie dostępna technologia bezprzewodowa pozwala zapewnić odpowiednie przepływności (ponad 30 Mbits). Rozwiązania typu Super WTTx mają pozwalać sieciom 4.5G LTE na transmitowanie danych z prędkościami 1 Gbps+. Ma to być perspektywa już tylko 2-3 lat. Huawei podkreśła, że do realizacji takich sieci jest potrzebne jednak jak najszybsze uwalnianie częstotliwości. Rozwiązania bezprzewodowe to według Huawei koszty budowy sieci dostępowej mniejsze o 75% oraz o 80% szybsze ich uruchomienie dla klientów.
Huawei jest gotowy dostarczać także rozwiązania hybrydowe (xDSL plus LTE) lub rozwiązania G.Fast pozwalające na wykorzystanie łączy miedzianych do bardzo szybkiej transmisji. Na konferencji były prezentowane najnowsze modemy Huawei.
Okazuje się jednak, że nawet po realizacji planu "30 Mbits" Polska nadal będzie w światowym ogonie szybkiego internetu. W Korei plany na 2012 r. mówią o 100% penetracji internetem 1 Gbits. W USA prędkości mają oscylować od 100 Mbits do 1 Gbits. W Wielkiej Brytanii standardem na stać się 500 Mbits. W Chinach plan na 2020 r. mówi o internecie od 50 Mbits do 1 Gbits.
Galeria