Parlament Europejski ostatecznie przyjął rozporządzenie w sprawie redukcję cen roamingu. Rozporządzenie przewiduje następujące pułapy cen detalicznych zwanych "eurotaryfą": 49 eurocentów za minutę dla połączeń wychodzących i 24 eurocentów za rozmowy odebrane (ceny netto). Komisja Europejska (KE) obliczyła, że "eurotaryfa" oznacza redukcję ceny o około 70 proc. w stosunku do przeciętnych stawek obowiązujących obecnie.
W Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu wynosi 1,15 euro. Zdaniem KE jest to co najmniej pięć razy tyle, ile wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi. Za połączenia odebrane za granicą, których koszt wynosi faktycznie ok. 10 eurocentów za minutę, operatorzy pobierają nawet 500 % marżę. W efekcie rynek roamingu wart jest w UE 8,5 mld euro rocznie i stanowi 15 proc. zysków operatorów.
W kolejnych latach obowiązywania rozporządzenia stawki "eurotaryfy" mają być stopniowo obniżane: w 2008 roku odpowiednio 46 i 22 eurocenty, a w 2009 roku - 43 i 19 eurocentów.
Jak zapowiedziała Reding, rozporządzenie zostanie jeszcze formalnie przyjęte przez Radę UE 7 czerwca i jeszcze tego samego miesiąca opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Dzień później zacznie obowiązywać.
Od tego momentu operatorzy telekomunikacyjni będą mieli miesiąc na poinformowanie klientów o wejściu "eurotaryf" w życie i ich wysokości. Konsumenci będą mieli dwa miesiące na decyzję, czy chcą z nich skorzystać; jeśli tak, to zostaną przełączeni w ciągu dwóch tygodni. Będą mieli także prawo wybrać inne proponowane przez operatora stawki, jeśli uznają je za lepsze. Im szybciej to zrobią, tym szybciej zaczną korzystać z tanich stawek.
Brak decyzji będzie oznaczał automatyczne przejście po dwóch miesiącach na "eurotaryfę", czyli jak szacuje Reding - najpóźniej we wrześniu. Nie dotyczy to jednak abonentów korzystających ze specjalnych promocyjnych taryf roamingu, którzy - jeśli nie zadecydują inaczej - zachowają je bez zmian.
Obok detalicznych stawek, rozporządzenie reguluje też stawki hurtowe. Maksymalną stawkę w rozliczeniach hurtowych między operatorami ustalono na 30 eurocentów. Ten limit zacznie obowiązywać dwa miesiące po wejściu w życie rozporządzenia.
Rozporządzenie zakłada też całkowitą przejrzystość opłat: przy przekraczaniu granicy użytkownicy będą dostawać SMS-y z dokładnymi stawkami, a operatorzy mają prowadzić bezpłatne infolinie.