Specjaliści firmy Notel Poland zbadali stan wdrożenia technologii 5G w Krakowie, Lublinie i Rzeszowie.
Badania 5G przeprowadzane są w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (ang. Stationary tests). Do przeprowadzenia badań użyto podobnie jak w pozostałych miastach urządzenia Xiaomi Mi 11.
W Krakowie testy odbyły się w: AWF, Centrum Handlowe Bonarka, Dworzec Główny, IKEA, Krakowska Akademia im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dzielnica Mistrzejowice, Muzeum Arcade, osiedle Kurdwanów, Park Wodny, Ratusz Kazimierski, Rusznikarska, Stadion Cracovii, Stadion Wisły, Tauron Arena, ulica Wadowicka, okolice Wawelu, ulica Wielicka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Park Handlowy Zakopianka. W Lublinie zespół Notel odwiedził z kolei Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, LUW Lublin, IKEA, Dworzec Główny, Galeria Orkana, Felicity, Centrum oraz Arena Lublin. W Rzeszowie przyjrzano się rezultatom 5G w okolicach: dworca kolejowego Rzeszów Główny, Rynku, Galerii Handlowej NOVA, Politechniki Rzeszowskiej i Hali Sportowej Asseco Resovia S.A.
Mapa z punktami pomiarowymi w Krakowie
Mapa z punktami pomiarowymi w Lublinie
Mapa z punktami pomiarowymi w Rzeszowie
Analizując pomiary prędkości pobierania wykonane w stabilnych warunkach radiowych osiągane w technologii 5G (NSA) można stwierdzić, że są u poszczególnych operatorów na zadowalającym poziomie.
Podobnie jak w pozostałych częściach kraju, badania u części operatorów zostały przeprowadzone jedynie z częściowym dostępem do technologii 5G. Gwiazdką (*) oznaczyliśmy wyniki, gdzie odsetek wykonania testów w 5G nie osiągnął przynajmniej 90%.
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie
We wszystkich trzech przypadkach widać wyraźnie, że średnia prędkość pobierania przy testach karty SIM będącej w zasięgu usług Plus jest najwyższa i przekracza 200 Mb/s. Ten operator ma także największe pokrycie sieci 5G w Krakowie i Lublinie. Największy udział 5G w Rzeszowie posiadał Orange.
Najlepszy średni wynik w przypadku prędkości pobierania osiągnął Plus w Rzeszowie (245 Mb/s). Najsłabiej wypadło z kolei Play w Rzeszowie z rezultatem 53,3 Mb/s.
Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Krakowie
Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Lublinie
Zestawienie prędkości wysyłania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Rzeszowie
Podobnie jak m.in. w przypadku badań w Szczecinie i Poznaniu, w kategorii średniej prędkości wysyłania danych w 5G częściowo zmieniła się kolejność poszczególnych operatorów w zestawieniu. Plus, najlepiej radzący sobie z pobieraniem, tym razem w Rzeszowie zamknął tabelę wyników osiągając 53 Mb/s oraz zanotował w Krakowie najniższy wynik (38,2 Mb/s). Pod względem wysyłania plików najlepiej radziły sobie: T-Mobile (61,7 Mb/s w Krakowie), Play (49,5 Mb/s w Lublinie) oraz Orange (65,6 Mb/s w Rzeszowie).
Kolejny punkt raportu prezentuje wyniki całościowe, tzn. w trybie FreeMode (nie wykluczając żadnej z technologii jaka była dostępna w trakcie pomiaru). W ten sposób możemy zbadać odczucia użytkownika końcowego w danym mieście – lokalizacji pomiarowej.
Dla każdego wyniku prędkości zaprezentowane również zostało rozbicie technologii użytej w trakcie pomiaru. Pokazuje to dostępność 5G w obranych punktach pomiarowych jak również może dawać obraz o aktualnym stanie wdrożenia technologii 5G w Polsce.
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Krakowie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Lublinie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Rzeszowie
W większości lokalizacji prym wiedzie Plus. Jeżeli chodzi o pobieranie danych to najwyższy wynik w Krakowie ten operator osiągnął w okolicach Wielickiej (407 Mb/s). W innych miastach były to kolejno IKEA w Lublinie (289,8 Mb/s) oraz Rynek w Rzeszowie (374 Mb/s).
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Krakowie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Lublinie
Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Rzeszowie
W Krakowie najwięcej powodów do zadowolenia ma T-Mobile (50,1 Mb/s) który wyprzedził Orange (43,2 Mb/s), Play (36,8 Mb/s) oraz Plus (36,6 Mb/s). Sytuacja diametralnie różniła się w Lublinie – tutaj na prowadzeniu znalazł się Plus (44,7 Mb/s), za nim Play (41,4 Mb/s), a także T-Mobile (29,6 Mb/s) i Orange (20,9 Mb/s). W Rzeszowie z kolei najlepiej punktowało Orange (65 Mb/s), które było lepsze od T-Mobile (64,6 Mb/s), Play (60,2 Mb/s) oraz Plusa (44,7 Mb/s).
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Krakowie
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Lublinie
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej dla pomiarów stacjonarnych w Rzeszowie
W Krakowie najlepiej wypadło T-Mobile (79,1 Mb/s) – także na Wielickiej, tak jak w przypadku pobierania okazało się być najlepszym testowanym miejscem.
W Lublinie najlepszy wynik uzyskało Play w okolicach Areny Lublin (71,4 Mb/s). Co więcej, fioletowy operator powtórzył ten sukces i w Rzeszowie również uzyskał najlepszą prędkość pomiaru, zanotowaną w bliskości Dworca Głównego (86,1 Mb/s).
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Krakowa
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Lublina
Zestawienie średniej prędkości wysyłania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji na terenie Rzeszowa
Ostatnim elementem raportu z terenu południowo-wschodniej Polski były pomiary streamingu wideo w jakości 4K w ramach usług 5G.
Biorąc pod uwagę czas buforowaniu filmu to wyniki w Krakowie, Lublinie oraz Rzeszowie nie odbiegają znacząco od wyników z pozostałych zbadanych do tej pory miast. W stolicy Małopolski najlepiej z załadowaniem filmów 4K radzi sobie Plus (2,146 s), a w Lublinie i Rzeszowie minimalnie lepszy okazał się Play (kolejno 2,129 s oraz 2,159 s).
Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Krakowie
Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Lublinie
Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Rzeszowie
Żaden z operatorów nie osiągnął 100% płynności we wszystkich miastach ujętych w raporcie. Najlepiej w tej kategorii wypadło T-Mobile oraz Plus. Gorzej poradziło sobie Orange i Play, które notują od czasu do czasu od 1 do 2 zatrzymań plików wideo.
Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Krakowie
Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Lublinie
Zestawienie procentowe ilości przerwań w odtwarzaniu filmu 4K w Rzeszowie
Wyniki przeprowadzonych pomiarach w największych miastach południowo-wschodniej części Polski pokazują, że prace nad wdrożeniem sieci 5G nie odbiegają zaawansowaniem od pozostałych części kraju. W wymienionych miastach najlepiej radzi sobie z tym zadaniem Plus, który dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sieci nowej generacji. Pozostali operatorzy w niektórych lokalizacjach mogą nawiązać walkę z Plusem.
Kolejny artykuł z wynikami technologii 5G w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu.