UKE rozpoczyna konsultacje dotyczące sieci prywatnych 5G w paśmie C-band. Dla tej klasy sieci urząd planuje zarezerwować 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz (tzw. blok „0”). Sieci 5G, dzięki niskim opóźnieniom w części radiowej i przetwarzaniu krawędziowemu (edge computing), są predysponowane do zastosowań w sieciach prywatnych, a w szczególności wspierają automatyzację przemysłu, opomiarowanie miast czy lokalną logistykę.
Podstawą działania każdej sieci są częstotliwości. Doświadczenie na rynku telekomunikacyjnym operatorów sieci prywatnych, sposób budowy i obszar działania takich sieci jest zupełnie inny niż publicznych sieci ogólnokrajowych. To musi oznaczać, że i podejście do przyznawania i zarządzania częstotliwości musi być ze strony UKE inne.
Poszczególne kraje w Europie prowadzą różną politykę dotyczącą sieci prywatnych. Niektóre nie przewidują lokalnego wykorzystania (m.in. Węgry, Malta, Estonia, Bułgaria, Litwa, Austria), niektóre przyznają operatorom ogólnokrajowym pasmo z obowiązkiem współpracy z lokalnym biznesem, a nawet udostępnianie im swojego pasma (m.in. Francja, Czechy, Finlandia, Dania). UKE na razie bardziej stawia na rozwiązania z Wielkiej Brytanii oraz Niemiec, które sieciom prywatnym przydzielają dedykowane częstotliwości.
W ramach rozmów z rynkiem (ze szczególnym uwzględnieniem szerokiej grupy przedsiębiorców różnych branż), urząd przygotował zestaw 10 pytań. Dotyczą one tego, komu i w jaki sposób powinno być przyznawane prawo do częstotliwości, jak sieci prywatne powinny ze sobą koegzystować, jakie obowiązki nakładać na ich operatorów oraz jakie elementy biznesu i codziennego życia można dzięki tym sieciom usprawnić.
Urząd liczy na dyskusję z udziałem samorządów oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców.